Barzdotasis Čečėnijos prezidentas internete gali būti tikras mačo. Jo paskyroje skelbiamose nuotraukose R.Kadyrovas pozuoja su pistoletu, grasina politiniams oponentams ir ne tik – 8 tūkstančiuose pranešimų nestinga priekaištų ir vyriausybės nariams.
Garsiausias „Instagram“ stipruolis, tiesa, turi ir švelniąją pusę. Rusijos prezidento Vladimiro Putino vasalas kutena kačiukus, uosto arklį, meldžiasi. R.Kadyrovas turi net 1,9 mln. sekėjų, tad jis atsako ir į piliečių klausimus bei skundus.
„Mūsų lyderis žino, kad regiono pažangai labai svarbus bendravimas su žmonėmis, – sako Čečėnijos informacijos ministras Džambulatas Umarovas. – Taip jis sužino, kokios žmones kamuoja problemos, kokie jų rūpesčiai.“
Būdas kontroliuoti situaciją
Vis dėlto Čečėnijoje toks nenutrūkstantis grėsmingų ir šiltų pranešimų „Instagram“ srautas veikia ir kaip politinės kontrolės įrankis – kaip įspėjimas tiems, kurie sau esą leidžia per daug, ir įrodymas, kad socialiniai tinklai ne tik išlaisvina.
R.Kadyrovas dabar įtaresnis – žmonės regione kalba, kad jis nebepasitiki savo artimiausiais bendražygiais.
Antai vieną žinutę papuošė vaizdo įrašas, kuriame tarsi per snaiperio optinį taikiklį matomas Rusijos opozicijos politikas Michailas Kasjanovas.
Kitame įraše jau ne R.Kadyrovas, o jo gerbėjas pasidalino įrašu, kuriame matyti, kaip nepažįstamas vyras per prievartą žingsniuoja bėgimo takeliu vienais apatiniais ir garbina V.Putiną.
Kadangi Rusijos, o kartu, žinoma, ir Čečėnijos ekonomika pastaraisiais metais ėmė šlubuoti, R.Kadyrovo kaip kone visagalio lyderio įvaizdis sumenko, tad jis internete tapo dar aktyvesnis. Ir įtaresnis – žmonės regione kalba, kad jis nebepasitiki savo artimiausiais bendražygiais.
„Socialinių tinklų jis apsėstas dėl vienos paprastos priežasties – jie jam ir patinka, ir yra tapę būdu kontroliuoti informaciją, iš Čečėnijos keliaujančią į Kremlių. Be to, R.Kadyrovas siekia parodyti žmonėms, kad būtent jis čia – bosas“, – teigia „Human Rights Watch“ analitikė Tania Lokšina.
Su ministru kovėsi bokso ringe
Nors gali susidaryti įspūdis, kad R.Kadyrovas „Instagram“ tvarkosi vienas pats, taip tikrai nėra. Komandą sudaro daugiau žmonių, o jai vadovauja Čečėnijos lyderio dešinioji ranka Magomedas Daudovas.
Taip pasiekiamas spontaniškumo efektas. R.Kadyrovo paskyra „Instagram“ atrodo asmeninė, bet yra pildoma padedant profesionaliems operatoriams, fotografams ir tekstų rašytojams, Jų užduotis – kruopščiai formuoti Čečėnijos prezidento įvaizdį internete.
Tikrai ne pats R.Kadyrovas, o jį supantys strategai sumąstė, kad reikia nuotraukos kartu su Argentinos futbolo legenda Diego Maradona ir gimtadienio vakarėlio su aktore Hillary Swank (ji vėliau teigė apgailestaujanti dėl dalyvavimo linksmybėse, – red.).
Visa tai atsidūrė „Instagram“. Bet nepamiršti lieka ir rimtesni reikalai – dar vienoje nuotraukoje R.Kadyrovas meldžiasi savo privačioje mečetėje.
Kitoje žinutėje Čečėnijos prezidentas pakvietė savo sporto ministrą Salambeką Ismailovą į dvikovą bokso ringe. Savo varžovą R.Kadyrovas nubaudė daugybe pavojingų smūgių, o „Instagram“ prirašė, kad S.Ismailovui nepagailėjo ir priekaištų dėl klaidų darbe.
Tuo metu politikas iš Sibiro Konstantinas Senčenka net turėjo atsiprašyti R.Kadyrovo, kurį prieš tai viešai išvadino „Rusijos gėda“ ir pridūrė, kad Čečėnija „gyvena iš federalinės valdžios subsidijų“.
Stengiasi užgniaužti kritiką
Socialiniai tinklai ilgą laiką buvo vertinami kaip demokratinių pokyčių variklis. Apie tokią galimybę kalbėta ir per protestus Irane 2009 metais, ir per „Arabų pavasario“ demonstracijas.
Tinklai „Twitter“ ir „Facebook“ buvo liaupsinami už šalyse, kur tradicinė žiniasklaida griežtai kontroliuojama, gyvenantiems aktyvistams suteikiamą erdvę organizuoti akcijas ir dalintis aktualiausia informacija bei nuotraukomis.
Kai 2010-ųjų pabaigoje Tunise ir Egipte kilo protestai, demonstrantai valdžią nuvertė išmaniasiais telefonais. 2011 ir 2012 metais rusai į mitingus irgi registravosi „Facebook“ bei „VKontakte“.
Bet padėtis ėmė keistis, kai vyriausybės suvokė, kad irgi gali naudotis socialiniais tinklais kaip politiniu įrankiu.
Pavyzdžiui, Bahreine pareigūnai pradėjo socialiniuose tinkluose skelbti protestuotojų pavardes ir iš jų tyčiotis, o Iranas ėmė aktyviai sekti jaunimą, kuris naudojasi „Facebook“ ar „Twitter“.
Rusijoje artėja Valstybės Dūmos rinkimai, o valdžia imasi papildomų priemonių, kad tik žmonės vėl nepasirodytų gatvėse. Socialiniai tinklai atidžiai stebimi, vis dažniau griebiamasi baudžiamojo persekiojimo.
Pernai gruodį į kalėjimą penkeriems metams pasiųstas tinklaraštininkas, kuris „YouTube“ sukritikavo Rusijos karinę agresiją Ukrainoje.
Pernai gruodį į kalėjimą penkeriems metams pasiųstas tinklaraštininkas, kuris „YouTube“ sukritikavo Rusijos karinę agresiją Ukrainoje. Sibirietis buvo nuteistas už ekstremizmo kurstymą.
Rusijos saugumo tarnybos turi duomenų bazes, kurios leidžia naršyti po socialinius tinklus ieškant raktažodžių. Procesas ypač aktyviai taikomas rusiškajame „Vkontakte“.
„Šios priemonės nėra visiškai efektyvios, tad ir efektas sunkiai pastebimas. Bet valdžia tikrai daro viską, ką gali, ypač prieš rugsėjo rinkimus“, – tvirtina rusiško interneto – runeto – ekspertas Andrejus Soldatovas.
Bijo garsiai skųstis
R.Kadyrovas, kaip ir Kremlius, jaučia, kad Rusijoje užsitęsė ekonominė krizė, tad jis itin jautriai reaguoja į bet kokius nepaklusimo ženklus.
Kaip „The Wall Street Journal“ teigė vienas buvęs režimo Grozne atstovas, Čečėnijos prezidentas ne be reikalo stengiasi reaguoja viešomis patyčiomis ir grasinimais – taip stengiamasi pažeminti taikinį.
„Jei atstovaujate valstybinei ar regioninei tarnybai ar ministerijai, ir R.Kadyrovas paspaudžia mygtuką, kad jūsų paskyros nebeprenumeruotų, giliai įklimpote – riedės galvos“, – dienraščiui teigė pareigūnas.
Iš toli R.Kadyrovas iš tiesų gali juokinti. HBO komikas Johnas Oliveris neseniai išsišaipė iš žinutės, kurioje čečėnas prašė padėti surasti dingusį katiną.
Tačiau po įvairiaspalve virtualia kauke slepiasi galinga jėga. R.Kadyrovui – ir tik jam – ištikima 20 tūkst. karių armija, kuri tik formaliai patenka po visos Rusijos teisėsaugos stogu.
„Mes negalime garsiai kalbėti, kaip čia viskas blogai, – prisipažino vienas čečėnas Alchazaras. – Negalime skųstis. Mat jei tik pasiskųsime, tą pačią sekundę dingsime be žinios.“
Vienas kaimietis Ramazanas Džalaldinovas tuo įsitikino savo kailiu, kai išdrįso per „YouTube“ kreiptis į V.Putiną ir papasakoti apie korumpuotus pareigūnus Grozne.
Po kelių savaičių R.Džalaldinovas turėjo sprukti. Kaukėti vyrai padegė jo namą, o čečėno šeima turėjo palikti regioną. Tik viešai atsiprašęs R.Kadyrovo, vyras galėjo sugrįžti į gimtąjį kaimą.