Radioaktyvi medžiaga „Ir-192“ buvo saugoma maždaug nešiojamojo kompiuterio dydžio dėžėje. Ji lapkričio mėnesį dingo iš JAV priklausančios saugyklos Basroje. Tai paaiškėjo, kai žiniasklaidai buvo nutekinti aplinkos apsaugos ministerijos dokumentai.
„Bijome, kad radioaktyvius elementai pateks į „Daesh“ (IS) rankas“, – sakė neįvardintas saugumo pareigūnas.
Kitas pareigūnas „Reuters“ teigė, kad pavogta apie 10 gramų „Ir-192“ kapsulių – radioaktyvių iridžio izotopų, kurie taip pat naudojami gydant vėžį.
Saugumo pareigūno teigimu, pirminis tyrimas rodo, kad vagys tiksliai žinojo, kaip patekti į saugyklą, ir kaip elgtis su radioaktyvia medžiaga. Pastate nebuvo jokių įsilaužimo ženklų.
Medžiaga priskiriama antrai kategorijai pagal radioaktyvumą – tai reiškia, kad ji gali būti mirtina šalia jos atidūrusiems žmonėms. Mirtis gali ištikti per kelias dienas ar net kelias valandas.
Kol kas nėra ženklų, kad ji patekusi IS – teroristai šios Irako dalies nekontroliuoja. Tačiau grupuotė naudoja cheminius ginklus.
Praėjusių metų rugpjūtį IS panaudojo ipritą („garstyčių dujas“) prieš kurdų pajėgas prie Erbilio, kurdų autonominio regiono Irake sostinės. Manoma, kad tai buvo pirmasis cheminio ginklo panaudojimas šalyje po Saddamo Husseino nuvertimo 2003 m.
„Nešvari bomba“ – tai sprogmuo, kuriame kartu su įprastomis sprogstamosiomis medžiagomis yra ir radioaktyvių, kurios užteršia teritoriją.