Irako „cheminis Ali“ už ataką Halabdžoje nuteistas mirti

Alis Hassanas al Majidas, labiau žinomas kaip Saddamo Husseino „cheminis Alis“, sekmadienį buvo nuteistas mirti – už tai, kad įsakė panaudoti nuodingąsias dujas prieš kurdus Irako kaime Halabdžoje, pranešė valstybinė televizija.
Alis Hassanas al Majidas
Alis Hassanas al Majidas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Al Iraqiya“ pranešime sakoma, kad A.H.al Majidas bus pakartas, pripažinus jo kaltę dėl tos liūdnai pagarsėjusios 1988 metų atakos šalies šiaurės rytuose, į pabaigą artėjant Irano ir Irako karui.

Per minimą ataką Halabdžoje žuvo 5 tūkst. žmonių, kurių trys ketvirtadaliai yra moterys ir vaikai. Dabar manoma, kad tai buvo daugiausiai žmonių aukų pareikalavusi cheminio ginklo ataka prieš civilius gyventojus visame pasaulyje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Cheminis Alis“ Saddamo Husseino laikais
„Cheminis Alis“ Saddamo Husseino laikais

A.H.al Majidas, Saddamo Husseino pirmos eilės pusbrolis, savo makabrišką pravardę pelnė už įsakymus vykdyti cheminio ginklo atakas per žiaurią 9-ojo dešimtmečio kampaniją, kuri pareikalavo maždaug 182 tūkst. kurdų gyvybių.

Tai jau ketvirtas jam skirtas mirties nuosprendis. 2007 metais jis buvo nuteistas pakarti už kurdų genocidą, o 2008-ųjų gruodį – už karo nusikaltimus, įvykdytus per nesėkmingą 1991 metų šiitų sukilimą Pietų Irake.

Pernai kovą Irako aukštasis tribunolas trečią kartą skyrė jam mirties bausmę – už šiitų žudymą Bagdado Sadro rajone ir šventajame Nedžefo mieste 1999 metais.

Tačiau turbūt labiausiai jis garsėja ataka Halabdžoje, per kurią 1988 metų kovą iš Irako lėktuvų ant to kaimo penkias valandas buvo purškiamas mirtinas iprito ir nervus paralyžiuojančių tabuno, zarino ir VX kokteilis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos