Irako pajėgos praėjusį mėnesį pradėjo plataus masto Mosulo susigrąžinimo iš džihadistų operaciją ir jau atkovojo daugybę jo rajonų, tačiau šios kovos kelia didžiulę grėsmę mieste likusiems civiliams.
Irako pareigūnų ir liudytojų teigimu, per antskrydžius pastarosiomis dienomis Mosulo Džadidos rajone žuvo daugybė civilių gyventojų, tačiau tikslaus žuvusiųjų skaičiaus, kuris, remiantis pranešimais, gali siekti šimtus, nepriklausomi šaltiniai kol kas nepatvirtino.
„Federalinė policija ir Greitojo reagavimo divizijos padaliniai šiandien pradėjo puolimą ties pietrytine linija senamiestyje“, – sakė federalinės policijos vadovas generolas leitenantas Raedas Shakiras Jawdatas savo pareiškime.
Pasak R.Sh.Jawdato, vienas jų puolimo taikinių yra Faruko gatvė, einanti pro Nurio mečetę.
Irako vidaus reikalų ministerijos pajėgos jau kelios savaitės kaunasi Mosulo senamiestyje ir susiduria su nuožmiu IS kovotojų pasipriešinimu.
Šioje mečetėje IS vadas Abu Bakras al Baghdadi vienintelį žinomą kartą viešai pasirodė 2014 metais, džihadistams užėmus Mosulą, ir ragino musulmonus jam paklusti.
Irako vidaus reikalų ministerijos pajėgos jau kelios savaitės kaunasi Mosulo senamiestyje ir susiduria su nuožmiu IS kovotojų pasipriešinimu.
Antiteroristinei tarnybai, kuri kartu su Greitojo reagavimo divizija Mosule kovoja vyriausybės pajėgų priešakyje, geriau sekasi toliau į vakarus esančiuose rajonuose.
Tačiau Mosulo senamiestyje, išraižytame siaurų gatvelių, apsuptų tankiai vienas šalia kito stovinčių namų, Jungtinių Tautų duomenimis tebėra likę maždaug 400 tūkstančių gyventojų – vyriausybės pajėgoms yra tikras iššūkis dėl sudėtingo jo puolimo ir galimo pavojaus civiliams.
Dideli civilių gyventojų nuostoliai
Jungtinio karinio štabo atstovas brigados generolas Yahya Rasoolas sakė, kad Vidaus reikalų ministerijos padaliniai dislokavo snaiperius, pajėgius kovoti su džihadistais, dažnai naudojančiais civilius kaip gyvuosius skydus.
Tačiau Irako vyriausybės pajėgos atakuodamos Mosulą taip pat šaudė iš minosvaidžių ir leido nevaldomas raketas – naudojo ginklus, kurie kelia didelę grėsmę tuose rajonuose gyvenantiems civiliams gyventojams.
Mosulo puolimas yra sunkus išbandymas gyventojams. Miestą paliko daugiau nei 200 tūkst. civilių, dar daug jų žuvo arba buvo sužeista per susirėmimus.
Naujienų agentūros AFP korespondentas matė, kaip sekmadienį Džadidos rajone civilinės gynybos gelbėtojai ir savanoriai rausėsi po griuvėsius, ieškojo palaikų.
JAV vadovaujama kovos su IS koalicija leido suprasti, kad gali būti atsakinga dėl dalies civilių gyventojų aukų.
Mažiausiai 12 žmonių, tarp jų moterų ir vaikų, palaikai buvo sudėti į mėlynus plastikinius lavonmaišius.
Pasak Y.Rasoolo, Gynybos ministerija padėjo tyrimą dėl pranešimų apie žuvusius civilius gyventojus per antskrydžius vakariniame Mosule.
JAV vadovaujama kovos su IS koalicija leido suprasti, kad gali būti atsakinga dėl dalies civilių gyventojų aukų.
Koalicijos pranešime nurodoma, kad Irako saugumo pajėgos paprašė kovo 17 dieną smogti iš oro į IS kovotojus ir jų techniką „vietose, kurios atitinka tvirtinimus apie civilių žūtį“.
JAV remiamos Irako vyriausybės pajėgos kaunasi su IS pajėgomis toje vakarinio Mosulo dalyje, pažymima pranešime.
Tačiau pranešime minimi tik vienos dienos antskrydžiai, tačiau Irako pareigūnai kalba apie kelių dienų aviacijos smūgius.
Sekmadienį JAV Centrinio štabo vadas generolas Josephas Votelis „siaubinga tragedija“ pavadino pastarųjų dienų civilių žmonių mirtis Mosule.
„Mes tiriame šį incidentą, kad nustatytume kas įvyko, ir toliau imsimės specialių priemonių, kad būtų išvengta civilių aukų“, – sakoma jo pranešime.