Iranas abejoja JAV noru atkurti daugiašalį susitarimą

Teheranas pirmadienį reiškė abejones dėl Vašingtono noro pasiekti susitarimą 2015 metų branduolinio susitarimo atkūrimo klausimais. Per derybas, sustojusias praeitą mėnesį, nepavyko išspręsti svarbiausių klausimų.
Irano vėliava
Irano vėliava / 123RF.com nuotr.

Iranas jau metus tiesiogiai derasi su Prancūzija, Vokietija, Didžiąja Britanija, Rusija ir Kinija, ir netiesiogiai su Jungtinėmis Valstijomis dėl Bendro visapusiško veiksmų plano (angl. Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) atkūrimo.

Pagal JCPOA, Iranas įsipareigojo labai apriboti savo branduolinę programą mainais į kai kurių jam taikomų ekonominių sankcijų atšaukimą.

Tačiau ši sutartis pakibo ant plauko, kai 2018 m. iš jos vienašališkai pasitraukė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Vašingtonas, vykdydamas „maksimalaus spaudimo“ kampaniją, grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.

Reaguodamas, Teheranas palaipsniui liovėsi vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus pagal JCPOA.

Derybomis Austrijos sostinėje Vienoje siekiama sugrąžinti JAV į susitarimą – tai apimtų sankcijų atšaukimą – ir įtikinti Teheraną be jokių išimčių laikytis įsipareigojimų pagal JCPOA.

„Tikrai nežinome, ar susitarimas bus, ar ne, nes Jungtinės Valstijos nepademonstravo būtinos valios, kad susitarimas būtų pasiektas“, – sakė Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Saeedas Khatibzadehas.

„Kas lieka – Vašingtono sprendimai, – sakė jis. – Visi maksimalaus spaudimo komponentai turi būti pašalinti. Deja, Jungtinės Valstijos kai kuriuos maksimalaus spaudimo elementus bando išlaikyti.“

Anksčiau šį mėnesį JAV Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as sakė, kad Teheranas trukdo pasiekti susitarimą, bet Vašingtonas vis tiek mano, kad yra „galimybė išspręsti likusius nesutarimus“.

Derybos sustojo kovo 11 d., kai Rusija pareikalavo garantijų, kad Vakarų sankcijos, įvestos dėl invazijos į Ukrainą, nepakenks jos prekybos santykiams su Iranu.

Vėliau Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pranešė, kad Maskva gavo JAV garantijas dėl galimybių prekiauti su Teheranu.

Derybose jau buvo artėjama prie susitarimo, skirtingos šalys kalbėjo apie „paskutinę fazę“, bet likę klausimai taip ir nebuvo išspręsti.

„Tarp mūsų ir Jungtinių Valstijų lieka daugiau nei vienas nesutarimas“, – sakė S.Khatibzadehas.

Viena pagrindinių kliūčių susitarimui atnaujinti – Teherano reikalavimas Vašingtonui išbraukti Irano islamo revoliucinės gvardijos korpusą (IRGC) iš JAV „užsienio teroristinių organizacijų“ sąrašo.

Praėjusį mėnesį JAV specialusis pasiuntinys Robertas Malley'is pakartojo, kad JAV ir toliau taikys sankcijas IRGC, net jei bus atgaivintas susitarimas dėl šalies branduolinės programos apribojimo.

„Mums svarbu, kad Irano liaudis turėtų naudos iš sankcijų panaikinimo“, – sakė S.Khatibzadehas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų