Vienoje įsikūrusi Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) anksčiau šį mėnesį pareiškė, kad diskutuoja su Teheranu po to, kai naujienų agentūra „Bloomberg“ pranešė, kad priežiūros institucijos inspektoriai Irane rado iki 84 proc. prisodrinto urano.
Iranas paneigė šį pranešimą, tvirtindamas, kad nebandė sodrinti urano daugiau nei 60 procentų. Tai yra gerokai daugiau nei 3,67 proc. riba, nustatyta 2015 metais pasiektame svarbiame susitarime su pasaulio galiomis.
Pirmadienį Irano atominės energijos organizacija (AEOI) pranešė, kad R.Grossi artimiausiomis dienomis atvyks į Iraną, gavęs oficialų jos direktoriaus Mohamamdo Eslami kvietimą.
„Pastarosiomis dienomis turėjome konstruktyvias ir daug žadančias diskusijas“ su TATENA delegacija, kuri jau buvo atvykusi į Iraną, kad išsklaidytų bet kokias abejones dėl jo branduolinės programos, sakė AEOI atstovas spaudai Behrouzas Kamalvandi.
„Tikimės, kad ši kelionė taps pagrindu glaudesniam Irano bei TATENA bendradarbiavimui ir aiškesniam horizontui“, – pridūrė jis.
Naujausias TATENA inspektorių vizitas įvyko įstrigus deryboms dėl 2015 metų susitarimo, kuriuo Iranui buvo pažadėta sušvelninti žlugdančias ekonomines sankcijas mainais į branduolinės veiklos apribojimus, atnaujinimo.
Šiais apribojimais buvo siekiama užkirsti kelią Irano siekiui susikurti branduolinį ginklą, kurį jis visada neigė.
2018 metais Jungtinės Valstijos vienašališkai pasitraukė iš susitarimo ir vėl įvedė sankcijas, o tai paskatino Iraną sustabdyti savo įsipareigojimų pagal susitarimą, oficialiai vadinamą Bendruoju visapusišku veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), vykdymą.