Iranas ir TATENA susitarė laikytis „pragmatiško požiūrio“

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) ir Iranas susitarė laikytis „pragmatiško požiūrio“ sprendžiant visus išliekančius nesutarimus, šeštadienį pareiškė Teherane viešintis šios Jungtinių Tautų agentūros vadovas.
Irano vėliava
Irano vėliava / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Rafaelis Grossi per spaudos konferenciją sakė, kad TATENA ir Iranas „turi išspręsti <...> keletą svarbių reikalų“, bet abi pusės dabar „nusprendė pabandyti laikytis praktiško, pragmatiško požiūrio“ stengdamiesi įveikti nesutarimus.

TATENA vadovo derybos Teherane laikomos labai svarbiomis stengiantis atgaivinti 2015 metų daugiašalį susitarimą, pagal kurį Iranas sutiko apriboti savo branduolinę programą mainais į sankcijų sušvelninimą.

Jungtinė Karalystė, viena iš Vienoje vykstančių derybų dėl šios sutarties dalyvių, užsiminė, kad susitarimas gali būti greitai pasiektas.

Sutartis, oficialiai vadinama Bendruoju visapusišku veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), buvo ties žlugimo riba nuo 2018 metų, kai tuometis JAV prezidentas Donaldas Trumpas vienašališkai išvedė iš jos Vašingtoną.

„Dabar – kritinis metas, bet visiems teigiamas rezultatas įmanomas“, – R.Grossi penktadienį parašė per „Twitter“ prieš išskrisdamas į Iraną.

R.Grossi šeštadienį susitiko su Irano atominės organizacijos vadovu Mohammedu Eslami ir susitiks su užsienio reikalų ministru Hosseinu Amir-Abdollahianu, nurodė valstybinė naujienų agentūra IRNA.

Pagal JCPOA Iranas įsipareigojo nekurti branduolinių ginklų, nors šiitiška respublika visuomet neigė norinti susikurti branduolinį arsenalą.

Daugelis laiko kelias artimiausias dienas derybų dėl šios sutarties atgaivinimo lemiamu etapu.

„Esame arti. E3 derybininkai išvyko iš Vienos informuoti ministrų apie „žaidimo“ padėtį ir yra pasiruošę „greitai sugrįžti“, – sakė britų delegacijos vadovė Stephanie Al-Qaq, turėdama galvoje Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos delegacijas.

Jungtinės Karalystės, Kinijos, Prancūzijos, Vokietijos, Irano ir Rusijos diplomatai lapkričio gale atnaujino derybas dėl JCPOA atgaivinimo.

Jungtinės Valstijos šiose derybose dalyvauja netiesiogiai.

TATENA kelerius metus spaudžia Iraną pasiaiškinti dėl ankstesnio branduolinių medžiagų laikymo keturiuose nedeklaruotuose objektuose.

Nors veikla, apie kurią kalbama, buvo vykdoma šio šimtmečio 1-ojo dešimtmečio pradžioje, tačiau viename iš tų objektų Turkuzabado rajone Teherane uranas galėjo būti laikomas dar 2018 metų pabaigoje, sakė šaltiniai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai