752-uoju reisu skridęs Ukrainos tarptautinių oro linijų (MAU) lėktuvas „Boeing 737-800“ buvo numuštas dviem raketomis ir sudužo vos pakilęs iš Teherano pagrindinio oro uosto.
Po kelių dienų Iranas pripažino, kad jo pajėgos netyčia numušė į Kijevą skridusį lainerį, paaštrėjus įtampai JAV ir Irano santykiuose. Per katastrofą žuvo visi 176 orlaivyje buvę žmonės.
Valstybinė naujienų agentūra IRNA parnešė, kad derybos vyksta Užsienio reikalų ministerijoje Teherane ir tęsis iki trečiadienio.
Pirmasis derybų ratas buvo surengtas liepą Kijeve. Tuomet Ukrainos pareigūnai sakė, kad derybų procesą vertina su „atsargiu optimizmu“.
Kijevo delegacijai vadovaujantis užsienio reikalų ministro pavaduotojas Jevhenas Jeninas antradienį susitiko su iraniečių užsienio reikalų ministru Mohammadu Javadu Zarifu, o ankstesnę dieną pasikalbėjo su pastarojo pavaduotoju Mohsenu Baharvandu.
M.J.Zarifas Kijeve įvykusį pirmąjį derybų ratą pavadino „pozityviu ir konstruktyviu“, taip pat išreiškė viltį, jog per susitikimą Teherane bus pasiekta norimų rezultatų, pažymima jo vadovaujamos ministerijos pareiškime.
J.Jeninas savo ruožtu pasveikino „Irano sprendimą prisiimti visą atsakomybę už Ukrainos lėktuvo numušimą, taip pat jo pasirengimą užtikrinti vienodą kompensaciją visiems aukų artimiesiems, neatsižvelgiant į jų pilietybę“, rašoma atskirame, Ukrainos užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime.
Remiantis dokumentu, J.Jeninas taip pat pabrėžė, kad „būtina nešališkai ir objektyviai ištirti oro katastrofos aplinkybes ir paragino Irano atstovus užtikrinti galimybę susipažinti“ su visais tokio tyrimo elementais.
Kanada, per katastrofą netekusi 55 piliečių ir 30 nuolatinių gyventojų, pirmadienį vėl patvirtino savo įsipareigojimą „nenuilstamai dirbti, kad aukų artimieji galėtų išgirsti atsakymus, kurių jie nusipelnė“.
Kanados užsienio reikalų ministras Francois-Philippe'as Champagne'as „aktyviai bendradarbiauja su savo tarptautiniais partneriais, siekdamas užtikrinti išsamų ir patikimą tyrimą“, pirmadienį pareiškė jo atstovė Syrine Khoury.
Spalio pradžioje Otava paskelbė suformuosianti teismo ekspertų grupę su buvusiu slaptosios tarnybos vadovo pavaduotoju priešakyje. Šiai komandai bus pavesta ištirti tragedijos įrodymus ir patarti vyriausybei dėl tolesnių veiksmų.
Irano civilinės aviacijos organizacija (CAO) tvirtina, kad nelaimė įvyko „dėl žmogiškosios klaidos“ vykdant zenitinių raketų sistemos radiolokatoriaus derinimo procedūrą.
Teherano oro erdvės gynybos sistemos tuo metu veikė aukšto lygio parengties režimu, nes buvo iškilęs pavojus, kad JAV gali sureaguoti į Irano raketų ataką prieš Irake dislokuotas amerikiečių pajėgas.