Apie Aukštosios saugumo tarybos sprendimą „sustabdyti veiksmus dėl kai kurių Irano Islamo Respublikos įsipareigojimų“ pagal branduolinę sutartį buvo informuoti susitarime tebedalyvaujančių šalių – Didžiosios Britanijos, Kinijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Rusijos – vadovams, sakoma URM pranešime.
„Irano Islamo Respublika šiuo metu nelaiko savęs įsipareigojusia laikytis suvaržymų, susijusių su prisodrinto urano ir sunkiojo atsargų ir laikymu“, – nurodė taryba.
„Kitoms [susitarimo] šalims suteikiama 60 dienų įvykdyti savo įsipareigojimus, ypač bankininkystės ir naftos srityse“, – sakoma pranešime.
Anot pranešimo, Irano užsienio reikalų viceministras Seyedas Abbasas Araghchi trečiadienį susitiko su penkių minėtų šalių ambasadoriais ir perdavė jiems tarybos sprendimą.
Susitikimas įvyko kitą dieną po to, kai JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo per skubiai organizuotą vizitą į kaimyninį Iraką apkaltino Iraną planuojant atakas.
JAV taip pat pasiuntė į Artimuosius Rytus lėktuvnešio smogiamąją grupę ir kelis bombonešius B-52, o prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas (Džonas Boltonas) įspėjo, jog Vašingtonas su „negailestinga jėga“ atsakys į bet kokią Teherano ataką.
Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas neteikė reikšmės JAV sprendimui pasiųsti į regioną karo laivų grupę ir bombonečių. Jis pabrėžė, kad Irano veiksmai nepažeidžia su didžiosiomis pasaulio valstybės pasirašyto susitarimo dėl šalies branduolinės programos.
„Islamo respublika mano, jog yra tinkama sustabdyti veiksmus dėl kai kurių jos savanoriškai prisiimtų įsipareigojimų ir priemonių“ pagal branduolinę sutartį, sakė ministras valstybinei televizijai iš Maskvos, kur lankosi su oficialiu vizitu.
Pabrėžęs, kad „Iranas nesitrauks iš sutarties“, M.J.Zarifas sakė, kad „ši teisė numatyta Iranui JCPOA“ (Bendrajame išsamių veiksmų plane (Joint Comprehensive Plan of Action) – taip oficialiai vadinamas branduolinis susitarimas.
„Neperžengiame JCPOA ribų, veikiame jo rėmuose“, – pažymėjo Irano diplomatijos vadovas.
Anot M.J.Zarifo, Irano žingsniai atitinka sutarties 26 ir 36 skyrius, numatančius Iranui galimybę sustabdyti dalį ar visus įsipareigojimus, jeigu Jungtinės Valstijos ar kitos sutartie šalys nesilaiko susitarimo, pavyzdžiui, vėl įveda sankcijas.
Praėjusių metų gegužę iš branduolinės sutarties pasitraukusios Jungtinės Valstijos vėl įvedė Iranui vienašališkas sankcijas.
Pagal susitarimą Iranas sutiko apriboti savo branduolinę veiklą mainais į sankcijų sušvelninimą.