Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Nasseras Kanani sakė, kad du vokiečių diplomatai išvaromi dėl „Vokietijos vyriausybės... kišimosi į [Irano] vidaus ir teisminius reikalus“.
Vokietija praėjusią savaitę paskelbė išvaranti du iraniečių diplomatus dėl mirties bausmės nuosprendžio, kurį Teherano teismas skyrė dvigubą Irano ir Vokietijos pilietybę turinčiam Jamshidui Sharmahdui.
„Irano režimas visais įmanomais būdais kovoja su savo paties žmonėmis ir rodo nepagarbą žmogaus teisėms“, – tuo metu sakė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.
67-erių J.Sharmahdą, kuris taip pat yra JAV gyventojas, Teherano revoliucinis teismas nuteisė dėl 2008 metais įvykdyto kruvino mečetės sprogdinimo, pranešė apie teismus rašanti agentūra „Mizan Online“. Per šį išpuolį pietiniame Širazo mieste žuvo 14 ir buvo sužeista dar 300 žmonių.
J.Sharmahdo šeima kategoriškai neigia kaltinimus ir paprašė Berlyno nedelsianti imtis veiksmų jo gyvybei išgelbėti.
Irano teismai nepripažįsta dvigubos pilietybės.
Teismų sistema pranešė, kad J.Sharmahdas planavo įvykdyti 23 teroristinius išpuolius, o įvykdė penkis.
Prokurorai taip pat kaltino J.Sharmahdą užmezgus ryšius su „FTB ir CŽA pareigūnais“, ir „bandžius susisiekti su Izraelio „Mossad“ agentais“.
Iranas kaltina J.Sharmahdą vadovavimu opozicinei rojalistų grupei, žinomai kaip „Irano karalystės asamblėja“ arba „Tondar“ (pers. „Griaustinis“). Iranas ją yra uždraudęs kaip teroristinę organizaciją.
Iranas laiko mažiausiai 17 Vakarų šalių piliečių, daugiausia dvigubą pilietybę turinčių asmenų, įskaitant J.Sharmahdą.
Žmogaus teisių gynimo grupės sako, kad tai dalis Irano politikos turėti įkaitų ir naudojantis jais reikalauti nuolaidų iš užsienio vyriausybių.