H.Rouhani pabrėžė, kad Iranas ir toliau bendradarbiaus su Tarptautine atominės energijos agentūra (TATENA) ir neišsiųs jos inspektorių, kai ateinantį antradienį įsigalios naujoji priemonė.
Iranas pranešė šiai agentūrai nebesilaikysiantis „savanoriškų skaidrumo priemonių“, jeigu Jungtinės Valstijos neatšauks skaudžių sankcijų, 2018 metais sugrąžintų tuomečio amerikiečių prezidento Donaldo Trumpo.
Anot šiitiškos respublikos, visų pirma būtų atšaukiami inspektorių vizitai jos nebranduoliniuose objektuose, įskaitant karinius poligonus, kur, kaip įtariama, atliekami su atomine veikla susiję veiksmai.
Dėl šio Teherano žingsnio tarptautinė bendruomenė ėmė nerimauti, kad JT inspektoriai gali būti išsiųsti. Tai smarkiai pakirstų pasitikėjimą branduoliniu susitarimu, kurį Teheranas 2015 metais sudarė su galingosiomis valstybėmis.
Tačiau H.Rouhani vyriausybė ne kartą tikino nenorinti nutraukti Irano branduolinių objektų tikrinimų, taip pat teigė esanti pasirengusi vėl laikytis visų branduolinio susitarimo nuostatų, kai tik tokį žingsnį žengs ir Vašingtonas.
„Prasidėjo užsienio propaganda, sakoma: „Kodėl išsiunčiate TATENA inspektorius?" Kodėl meluojate?“ – televizijos reportaže savo kabinetui sakė H.Rouhani.
„Mes ne tik nieko neišvarysime, bet ir TATENA direktorius dabar paprašė apsilankyti Teherane. Jis gali tai padaryti“, – pridūrė prezidentas.
„Jeigu jis nori derėtis, jis gali derėtis“, – pareiškė H.Rouhani, pabrėždamas, kad naujoji parlamento patvirtinta priemonė „nėra susijusi su tuo, kad mūsų branduolinė veikla liktų neprižiūrėta“.
TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi savo ruožtu „šeštadienį vyks į Teheraną techninių diskusijų su [Irano] atominės energijos organizacija, kaip turėtų būti toliau bendradarbiaujama susiklosčius naujai padėčiai“, trečiadienį per „Twitter“ parašė Irano ambasadorius prie šios organizacijos Kazemas Gharibabadi.
Naujojo JAV prezidento Joe Bideno administracija teigia esanti pasirengusi sugrįžti prie D.Trumpo atšaukto 2015 metų susitarimo, bet ragina Iraną pirmam vėl pradėti laikytis visų šio pakto sąlygų.
Teheranas sako esąs pasirengęs vėl laikytis įsipareigojimų, bet su sąlyga, kad Vašingtonas žengs pirmąjį žingsnį – panaikins plataus masto sankcijas, sudavusias stiprų smūgį Irano ekonomikai.
Iraniečių aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei trečiadienį paaiškino, kad šįkart bus laukiama ne žodžių, o konkrečių J.Bideno administracijos veiksmų.
„Islamo respublika šį kartą nebus patenkinta žodžiais ir pažadais“, – pabrėžė jis, sakydamas per televiziją transliuotą kalbą.
„Šįkart [lauksime] veiksmų, tik veiksmų. Jei matysime veiksmus priešingoje pusėse, veiksime ir mes“, – pridūrė A.Khamenei.
Anot H.Rouhani, jei sankcijos bus panaikintos, Teheranas tokį žingsnį patvirtintų vos „per kelias valandas“, o „paskui sugrįžtume prie savo įsipareigojimų“.