2022 04 04 /15:28

Iranas sako grįšiantis į Vieną tik užbaigti susitarimą dėl branduolinio pakto atnaujinimo

Iranas pirmadienį pareiškė, kad į Vieną sugrįš tik tam, kad užbaigtų susitarimą dėl reikšmingos 2015 metų branduolinės sutarties su pasaulio valstybėmis atgaivinimą, o paskutiniai žingsniai priklausys nuo Vašingtono.
Irano vėliava
Irano vėliava / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Iranas

Teheranas dalyvauja nuo praėjusių metų Austrijos sostinėje vykstančiose derybose, siekdamas atgaivinti vadinamąjį branduolinį susitarimą, oficialiai vadinamą Bendru visapusišku veiksmų planu (angl. Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA). Derybos vyksta tiesiogiai su Jungtine Karalyste, Kinija, Prancūzija, Vokietija ir Rusija, o netiesiogiai – ir su Jungtinėmis Valstijomis.

„Nevyksime į Vieną naujų derybų, o tik tam, kad užbaigtume branduolinį susitarimą“, – žurnalistams Teherane sakė Irano Užsienio reikalų ministerijos atstovas Saeedas Khatibzadeh.

Tačiau, pasak Irano, dar lieka neišspręstų klausimų, kuriuos išspręsti turi Vašingtonas.

„Šiuo metu dar neturime konkretaus atsakymo iš Vašingtono“, – nurodė S.Khatibzadeh.

„Jeigu Vašingtonas atsakys į neišspręstus klausimus, mes galėsime kuo greičiau vykti į Vieną“, – pridūrė jis.

Pagal JCPOA Iranas įsipareigojo smarkiai apriboti savo branduolinę programą mainais į kai kurių jam taikomų ekonominių sankcijų atšaukimą.

Tačiau ši sutartis pakibo ant plauko, kai 2018-aisiais iš jos vienašališkai pasitraukė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Vašingtonas grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.

Reaguodamas Teheranas palaipsniui liovėsi vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus pagal JCPOA.

Nuo praėjusių metų dedamos pastangos atgaivinti šį susitarimą.

„Paskutinis etapas“

Vienoje vykstančiomis derybomis siekiama sugrąžinti JAV prie branduolinio susitarimo, įskaitant sankcijų Iranui panaikinimą, ir užtikrinti, kad Teheranas visapusiškai laikytųsi savo įsipareigojimų.

Irano ir JAV delegacijos Vienoje bendrauja ne tiesiogiai, o per kitus derybų dalyvius ir jų koordinatorę Europos Sąjungą.

Beveik metus trunkančios derybos priartino šalis prie 2015 metų susitarimo atnaujinimo.

Tačiau praėjusį mėnesį derybos nutrūko, Rusijai pareikalavus garantijų, kad dėl invazijos į Ukrainą jai Vakarų įvestos sankcijos nepakenks jos prekybos santykiams su Iranu.

Vėliau Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pranešė, jog Maskva gavo JAV garantijas dėl savo galimybių prekiauti su Teheranu.

Viena pagrindinių kliūčių susitarimui atnaujinti yra Teherano reikalavimas Vašingtonui išbraukti Irano islamo revoliucinės gvardijos korpusą (IRGC) iš JAV „užsienio teroristinių organizacijų“ sąrašo.

Neseniai Vašingtonas pakartojo, kad IRGC taikomos sankcijos išliks.

Trečiadienį JAV Iždo departamentas paskelbė apie priemones, nukreiptas prieš kelis subjektus, kaip įtariama, prisidėjusius įsigyjant Irano balistinių raketų programai reikalingą produkciją.

Kitą dieną S.Khatibzadeh pareiškė, jog „šis žingsnis yra dar vienas ženklas, kad JAV vyriausybė turi piktavališkumo Irano žmonių atžvilgiu“.

Pirmadienį Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas pažėrė daugiau kritikos JAV.

„Šiandien, paskutiniame etape, Jungtinės Valstijos siekia atimti iš Irano šio susitarimo ekonominę naudą“, – sakė S.Khatibzadeh.

Vis dėlto sekmadienį Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amiras-Abdollahianas telefonu kalbėdamas su Jungtinių Tautų generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu sakė, jog derybininkai yra „arti“ susitarimo.

„Per ES vyriausiąjį derybininką perdavėme Amerikos pusei savo pasiūlymus likusiais klausimais, o dabar kamuolys atsidūrė JAV aikštės pusėje“, – sakė Irano vyriausiasis diplomatas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų