„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 01 25 /21:19

Iranas skyrė prancūzui 8 metų laisvės atėmimo bausmę už šnipinėjimą

Irano teismas skyrė aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmę šnipinėjimu apkaltintam prancūzui, antradienį pranešė Paryžiuje gyvenantis nuteistojo advokatas, jo teismą pavadinęs „maskaradu“, o kaltinimus – neturinčiais pagrindo.
Benjaminas Briere'as
Benjaminas Briere'as / „Sipa Press“/„Scanpix“ nuotr.

36 metų Benjaminas Briere'as buvo sulaikytas 2020 metų gegužę, kai keliavo po Iraną. Šiuo metu jis yra paskelbęs bado streiką ir gavęs papildomą aštuonių mėnesių bausmę už Irano islamiškai sistemai priešišką propagandą, sakoma jo advokato Philippe'o Valent'o pranešime.

„Šis nuosprendis yra grynai politinio proceso rezultatas ir... neturi jokio pagrindo“, – nurodė jis.

Prancūzijos užsienio reikalų ministerija nuosprendį pavadino „nepriimtinu“, teigdama, kad B.Briere'as tėra „turistas“.

Kritikuodamas ketvirtadienį prasidėjusį teismą, kurį pavadino „maskaradu“, advokatas sakė, jog B.Briere'as „neturėjo teisingo teismo su nešališkais teisėjais“. Jis pabrėžė, kad jo ginamajam nebuvo leista susipažinti su visu jam pateiktų kaltinimų dokumentu.

B.Briere'as yra vienas iš keliolikos Irane sulaikytų Vakarų šalių piliečių, kuriuos aktyvistai laiko jokių nusikaltimų nepadariusiais įkaitais. Žmogaus teisių gynėjai teigia, kad užsieniečiai suimami įtakingos Revoliucinės gvardijos nurodymu, mėginant tokiu būdu iš Vakarų išsireikalauti nuolaidų.

Tarp sulaikytų užsieniečių yra visų trijų derybose dėl Irano branduolinės programos dalyvaujančių Europos valstybių – Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos – piliečių.

„Netoleruotina, kad Benjaminas Briere'as derybose yra laikomas įkaitu režimo, kuris savavališkai laiko atsitiktinai sulaikytą Prancūzijos pilietį vien tam, kad panaudotų jį kaip valiutą mainuose“, – pridūrė Ph. Valent'as.

Bado streikai

B.Briere'o sesuo Blandine naujienų agentūrai AFP sakė, kad jos brolis yra „politinis įkaitas“ ir yra priverstas patirti „teisingumo parodiją“.

„Tai politinis teismas, jis naudingas Iranui, siunčiančiam žinią Prancūzijos vyriausybei“, – sakė ji.

Pasak Ph.Valent'o, dabar jau mėnesį badaujantis B.Briere'as „vis labiau ir labiau silpsta“.

Britas Anooshehas Ashoori, Irane laikomas pastaruosius puspenktų metų, savaitgalį taip pat pradėjo bado streiką, o daugiau kaip šešerius metus laikomas austras Kamranas Ghaderi maisto atsisako nuo pirmadienio, pranešė jų šeimos.

Šiuos kalinius imtis tokio veiksmo paskatino buvusio JAV diplomato Barry Roseno – 444 dienas 1979–1981 metais trukusios JAV ambasados Teherane apsiausties veterano – Vienoje pradėtas bado streikas norint atkreipti dėmesį į šių laikomų asmenų padėtį.

B.Rosenas savo bado streiką nutraukė sekmadienį, nenorėdamas dar labiau pakenkti savo sveikatai.

Iranas taip pat laiko prancūzų ir iraniečių mokslininkę Faribą Adelkhah, suimtą 2019 metų birželį, o 2020 metų gegužę nuteistą kalėti penkerius metus dėl kaltinimų, susijusių su nacionaliniu saugumu.

Nuo 2020 metų spalio ji buvo laikoma namų arešto sąlygomis, bet šį mėnesį Iranas netikėtai vėl sugrąžino ją į kalėjimą, nurodęs, kad ji pažeidė namų arešto taisykles.

Drauge su ja sulaikytas jos kolega ir partneris, prancūzų mokslininkas Roland'as Marchalis buvo išlaisvintas 2020 metų kovą, Prancūzijai paleidus iranietį inžinierių Jallalą Rohollahnejadą. Pastarajam grėsė ekstradicija į Jungtines Valstijas, kaltinančias jį Vašingtono sankcijų Iranui pažeidimu.

Iranas tvirtina, kad visi sulaikyti užsieniečiai yra teisiami pagal šalies įstatymus, bet ne kartą sakė, jog yra pasirengęs apsikeisti kaliniais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs