Šis pranešimas buvo paskelbtas praėjus vos kelioms dienoms po panašaus Saudo Arabijos delegacijos vizito į Teheraną, kuris įvyko po istorinio abiejų šalių užsienio reikalų ministrų, pažadėjusių užtikrinti stabilumą neramiame regione, susitikimo Kinijoje.
„Įgyvendinant Irano ir Saudo Arabijos susitarimą dėl diplomatinės veiklos atnaujinimo... Irano techninė delegacija trečiadienio vidurdienį atvyko į Rijadą, kur ją pasitiko Saudo Arabijos pareigūnai“, – sakė Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Nasseras Kanani.
„Irano delegacija imsis būtinų veiksmų, kad būtų atnaujinta ambasados Rijade ir generalinio konsulato Džidoje veikla, taip pat Irano nuolatinio atstovo (Džidoje įsikūrusioje) Islamo bendradarbiavimo organizacijoje veikla“, – sakoma jo pareiškime.
Pasak Teherano, Irano prezidentas Ebrahimas Raisi buvo pakviestas į Saudo Arabiją, o tai būtų pirmas tokio pobūdžio vizitas nuo 1999 metų, kai ten lankėsi Mohammadas Khatami.
Diplomatinė veikla suaktyvėjo po to, kai praėjusį mėnesį Kinija paskelbė, kad Iranas ir Saudo Arabija, kurios Artimuosiuose Rytuose vykstančiuose konfliktuose palaiko priešingas puses, sieks atnaujinti ryšius.
Rijadas nutraukė santykius su Teheranu 2016 metais po to, kai Irano protestuotojai užpuolė Saudo Arabijos diplomatines atstovybes po Saudo Arabijos šiitų dvasininko Nimro al Nimro egzekucijos – tai buvo vienas iš ilgamečių priešininkių konfliktų.
Po kovo 10 dienos pranešimo abiejų šalių užsienio reikalų ministrai susitiko Kinijoje, o praėjusią savaitę Saudo Arabijos „techninė delegacija“ Teherane susitiko su Irano protokolo vadovu, pranešė oficialioji Saudo Arabijos spaudos agentūra.
Šeštadienį į Teheraną atvykusi Saudo Arabijos delegacija ketvirtadienį turėtų išskristi į antrą didžiausią Irano miestą Mašhadą, sakė N.Kanani.
Derybos dėl Jemeno paliaubų
Saudo Arabija taip pat derasi su Irano remiamais Jemeno husių sukilėliais, praėjus aštuoneriems metams po to, kai pradėjo karinę intervenciją, kurios tikslas buvo išstumti juos iš valdžios skurdžioje kaimyninėje šalyje.
Saudo Arabijos ambasadorius Mohammedas al Jaberas šią savaitę lankėsi sukilėlių kontroliuojamoje Jemeno sostinėje Sanoje, tikėdamasis stabilizuoti nutrūkusias paliaubas ir siekti „visapusiško politinio sprendimo“ tarp husių ir nušalintos vyriausybės.
Saudo Arabija subūrė tarptautinę koaliciją kovai su husiais 2015 metais, kai sukilėliai užėmė Saną ir dideles šalies teritorijas, priversdami vyriausybę bėgti.
Ji tapo pagrindiniu Rijado ir Teherano netiesioginių karų, kurie taip pat apima konfliktus Sirijoje, Irake ir Libane, kovos lauku.
Analitikai teigia, kad Saudo Arabija, didžiausia pasaulyje naftos eksportuotoja, dabar nori nutraukti aštuonerių metų karą ir sutelkti dėmesį į vidaus projektus, kuriais siekiama diversifikuoti nuo energijos išteklių priklausomą ekonomiką.
Vašingtonas atsargiai pasveikino Saudo Arabijos ir JAV priešininko Irano suartėjimą, nepaisydamas Kinijos, kurią laiko didžiausia pasauline varžove.