Visuomenės spaudimas Irano valdžios pareigūnams išaugo, kai praėjusį mėnesį jie ne vieną dieną delsė pripažinti „atsitiktinai“ numušę Ukrainos keleivinį lėktuvą, kuriame buvo 176 žmonės.
Vyriausybė pranešė, kad oficialus mirusiųjų nuo koronaviruso skaičius išaugo nuo keturių iki 12 ir yra didžiausias už Kinijos ribų. Tuo metu kaimyninės šalys uždarė savo sienas su Iranu ir ėmėsi griežtų karantino priemonių.
Tačiau Amirabadi Farahani, į pietus nuo Teherano esančio šiitams švento Komo miesto deputatas, teigia, kad vyriausybė „meluoja“ apie tikrąjį mirčių skaičių.
Vien Kome „iki praėjusio vakaro maždaug 50 žmonių mirė“ nuo šio koronaviruso, cituodama parlamentarą pranešė naujienų agentūra ILNA, artima reformų šalininkams.
Vyriausybė šią informaciją paneigė.
„Prašau mūsų brolį, paskelbusį apie 50 mirties atvejų, pateikti sąrašą su (mirusiųjų) pavardėmis“, – pareiškė sveikatos ministro pavaduotojas Irajas Harirchi.
„Jeigu mirusiųjų skaičius Kome sieks bent pusę ar ketvirtadalį šio skaičius, aš atsistatydinsiu“, – pažadėjo jis.
Nerimas gatvėse
Tačiau tai nenuramino žmonių Teherano gatvėse.
„Valstybinė televizija pateikia mums statistiką, bet ligoninėse matome kitokį vaizdą. Mirusių žmonių skaičius yra daug didesnis“, – sakė sostinės gatvėje sutikta 56 metų namų šeimininkė Elahe Zarabi, nešina chlorkalkių maišeliais.
Pasak 24 metų vaistinės darbuotojo Shoaibo, jo vaistinėje senka atsargos, nes apsauginių kaukių pardavimas nuo 500 vienetų per dieną šoktelėjo iki 10 tūkstančių.
„Mulos sako, kad musulmonai yra apsaugoti dėl savo tikėjimo, – kalbėjo jis. – Kaip jie izoliuos tokį didelį miestą kaip Teheranas, jeigu negali karantinuoti ligoninės?“
Iranas stengiasi pažaboti COVID-19 infekcijos protrūkį nuo trečiadienio, kai buvo oficialiai pranešta apie du pirmus mirties atvejus nuo šio viruso Kome, islamo studijų ir piligrimystės centre, į kurį suvažiuoja daug žmonių iš Irano ir aplinkinių regionų.
Imdamiesi „prevencinių priemonių“ pareigūnai nurodė uždaryti mokyklas, universitetus ir kitas švietimo įstaigas visoje šalyje.
Bet ne viskas taip niūru ir beviltiška. Internete išplito vaizdo įrašas, kuriame jauni vyrai sveikinasi ne paduodami vienas kitam ranką, o suglausdami pėdas, kad neperduotų vienas kitam infekcijos.
Skaidrumo pažadas
Vyriausybė taip pat pažadėjo atvirai skelbti apie koronaviruso plitimą.
„Mes skelbsime visą (turimą) informaciją apie mirčių skaičių visoje šalyje. Pažadame skaidrumą skelbiant skaičius“, – sakė vyriausybės atstovas Ali Rabiei.
Irano parlamento atstovas Assadollah Abbassi po posėdžio pirmadienį pranešė apie dar keturis mirties atvejus tarp 61 infekuotojo.
Cituodamas sveikatos apsaugos ministrą Saidą Namaki jis nurodė, kad „koronaviruso infekciją Irane sukėlė žmonės, į jį nelegaliai patekę iš Pakistano, Afganistano ir Kinijos“.
Po to, kai buvo pranešta apie du mirties atvejus Kome, Iranas dar nepaskelbė kitų miestų, kur buvo užregistruota koronaviruso aukų.
Remiantis oficialia statistika, daugiausia užsikrėtusiųjų – 34 – yra Kome.
13 atvejų užregistruota Teherane, šeši – Gilane, keturi – Markazyje, du – Isfahane ir po vieną – Hamadane bei Mazandarane.
Pasak sveikatos ministro, Kome miręs vienas žmogus buvo verslininkas, lankydavęsis Kinijoje.
Nors Iranas nutraukė tiesioginius skrydžius į Kiniją ir iš jos, Komo verslininkas į Kiniją buvo nuvykęs „jungiamuoju skrydžiu“, nurodė S.Namaki.
Irano oro linijos „Mahan Air“ pranešė, kad šį mėnesį nutraukė skrydžius į Kiniją, bet organizavo aštuonis užsakomuosius skrydžius į šią šąlį, kuriais nugabeno pagalbos viruso židiniu tapusiai valstybei ir evakavo iraniečius. Skrydžiai buvo vykdomi prižiūrint Sveikatos apsaugos ministerijai.
Uždaromos sienos
Nuo gruodžio mėnesio, kai buvo užregistruoti pirmieji koronaviruso atvejai, Kinijoje nuo jo mirė beveik 2 600 žmonių.
Beveik pusė iš 30 mirties atvejų, užregistruotų už Kinijos ribų, buvo Irane.
Daug Irano kaimynystėje esančių valstybių pranešė, kad užsikrėtusieji lankėsi šioje šiitiškoje respublikoje.
Afganistanas pirmadienį pranešė apie pirmą koronavirusu užsikrėtusį pacientą, kuris neseniai lankėsi Kome.
Apie pirmus COVID-19 infekcijos atvejus – Irako Naždafo mieste gyvenantį užsikrėtusį Iranietį ir dvi iš Irano į Omaną sugrįžusias moteris – pranešė Bagdadas ir Maskatas.
Irakas uždarė savo sieną su Iranu ir įvedė kelionių draudimą, o Omanas nutraukė lėktuvų skrydžius į Iraną ir iš jo.
Apsaugos priemonių taip pat ėmėsi Afganistanas, Armėnija, Pakistanas ir Turkija.
Kuveitas ir Bahreinas taip pat patvirtino pirmuosius koronaviruso atvejus, visi jie susiję su Iranu.