Niujorke penktadienio vakarą valandą trukusioje spaudos konferencijoje M.Ahmadinejadas palyginti nuosaikiai kalbėjo apie JAV prezidento Baracko Obamos, Didžiosios Britanijos premjero Gordono Browno ir Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy pranešimą, jog Teheranas pripažino statantis antrąją sodrinimo įmonę.
Irano lyderis, kuris šią savaitę dalyvavo Jungtinių Tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje, sakė, kad Teherano atskleistas faktas yra „visiškai teisėtas“.
„Iš tiesų mes informavome (Tarptautinę atominės energetikos) agentūrą (TATENA) 18 mėnesių anksčiau laiko“, – pabrėžė jis. – Ar taip pasielgti buvo teisinga ar klaidinga? Maniau, kad esame raginami šitaip elgtis.“
Pono Sarkozy ir pono Browno nelaikome labai svarbiais. Tačiau remdamiesi tuo, ką Obama sakė Jungtinėse Tautose, tikimės, kad jo kolegos pasirūpins nesukelti nereikalingų problemų, – pabrėžė Mahmoudas Ahmadinejadas.Pasak M.Ahmadinejado, Teheranas neprieštaraus, kad TATENA inspektoriai patikrintų naująjį branduolinį objektą.
Jis pridūrė, kad Teheranas nusprendė santūriai reaguoti į naujus Vakarų šalių kaltinimus, tikėdamasis, kad ketvirtadienį Ženevoje vyksiančios Irano ir šešių galingųjų šalių derybos „kur nors nuves“.
JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas penktadienio vakarą susitiko su M.Ahmadinejadu ir išreiškė „rimtą susirūpinimą“ dėl pranešimo apie Irano antrąją urano sodrinimo įmonę.
Vakarų šalių lyderiai aiškiai leido suprasti, jog jie netiki, kad naujoji įmonė statoma civiliniams tikslams. Pasak vieno JAV pareigūno, šis objektas yra „tinkamo dydžio“, kad galėtų gaminti atominiams užtaisams tinkamą uraną, tačiau netinkamas atominių jėgainių kuro gamybai.
Netikėtas Teherano pranešimas tikriausiai taps dar viena priežastimi imtis dar griežtesnių priemonių prieš šiitišką respubliką. JT jau tris kartus skelbė sankcijas Iranui, kuris nesutinka nutraukti urano sodrinimo.
M.Ahmadinejadas atmetė JAV spaudimą. „Ponas Obama nėra branduolinių technologijų ekspertas, – sakė jis. – Turime leisti TATENA vykdyti jos pareigas“.
„Tų trijų šalių veiksmai (penktadienį) reikalavo išties griežto atsako, tačiau mes likome santūrūs, nusprendėme susilaikyti nuo aštrios reakcijos, nes labai tikimės, kad prasidės esminės permainos ir kad mes dirbsime siekdami užtikrinti tuos pokyčius“, – pridūrė Irano lyderis.
M.Ahmadinejadas per daug nekritikavo B.Obamos, išreiškęs viltį, jog „jam pavyks pasiekti kai kurių permainų“. Tačiau Irano lyderis piktinosi, kad JAV prezidentui teikiama „klaidinanti informacija“ apie jo šalį.
Jis taip pat niekinančiai atsiliepė apie Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos lyderius.
„Pono Sarkozy ir pono Browno nelaikome labai svarbiais. Tačiau remdamiesi tuo, ką Obama sakė Jungtinėse Tautose (apie būtinybę bendradarbiauti pasaulio lyderiams), tikimės, kad jo kolegos pasirūpins nesukelti nereikalingų problemų“, – pabrėžė jis.