Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Irano revoliucinė gvardija giria „savalaikius“ pajėgų veiksmus prieš protestuotojus

Irano revoliucinė gvardija ketvirtadienį pagyrė ginkluotąsias pajėgas už „savalaikius“ veiksmus prieš „riaušininkus“ ir pareiškė, kad po kelias dienas trukusių neramumų, kuriuos sukėlė degalų kainų šuolis, į šalį sugrįžo ramybė. 
Sudegintas banko skyrius Teherane
Sudegintas banko skyrius Teherane / „Scanpix“/AP nuotr.
Temos: 2 Iranas Protestas

Protestai šiitiškoje respublikoje prasidėjo penktadienį, Teheranui paskelbus, kad šalyje, kuriai taikomos skaudžios sankcijos, degalai turėtų pabrangti net 200 procentų.

Teherane transporto priemonių vairuotojai blokavo kelius, netrukus neramumai išplito ir į kitus šalies miestus. Protestuotojai degino degalines, veržėsi į policijos nuovadas ir plėšė parduotuves.

„Didelių ir mažų incidentų, kuriuos sukėlė degalų kainos pakėlimas, buvo užregistruota (kiek) mažiau nei 100 miestų visoje šalyje“, – sakoma Revoliucinės gvardijos interneto svetainėje Sepahnews.com.

Remiantis pranešimu, dėl „ginkluotųjų pajėgų įžvalgumo ir savalaikių veiksmų“ neramumai „baigėsi per mažiau nei 24 valandas, o kai kuriose vietose – per 72 valandas“.

„Riaušininkų lyderių suėmimas pastebimai prisidėjo prie padėties nuraminimo“, – sakoma jame.

Taip pat pranešama, kad Revoliucinės gvardijos žvalgybos padalinio pareigūnai suėmė protestų lyderius Teherano ir Alborzo provincijose bei pietiniame Širazo mieste.

Ketvirtadienį šalyje ir toliau beveik neveikė internetas. Užsienyje gyvenantys iraniečiai ragino nutraukti jau penktą dieną trunkantį interneto suvaržymą ir skelbė tokias grotažymes kaip #Internet4Iran socialiniame tinkle „Twitter“.

Irano valstybinė televizija nuo trečiadienio neparodė nė vieno naujo reportažo apie neramumus. Daugiau dėmesio buvo skirta „spontaniškiems“ vyriausybės šalininkų mitingams keliuose šalies miestuose.

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas pareiškė susirūpinimą dėl pranešimų apie kovinių šovinių panaudojimą, dėl kurio „žuvo daugybė žmonių“.

Irano valdžia oficialiai patvirtino, kad per neramumus žuvo penki žmonės, įskaitant tris saugumo pajėgų narius, kuriuos subadė „riaušininkai“.

Tuo metu Londone įsikūrusi žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ paskelbė, kad Irane per pastaruosius neramumus tikriausiai žuvo daugiau kaip 100 demonstrantų, tačiau tikrasis žuvusiųjų skaičius gali siekti net 200.

Didžiojoje Irano dalyje nuo demonstracijų pradžios neveikia internetas, todėl tikslios informacijos apie aukas gauti sunku.

Irano atstovybė JT tviteryje atmetė „Amnesty“ pateiktus skaičius, esą jie yra „nepatvirtinti vyriausybės ir spekuliatyvūs“, o neretai „prieš Iraną vykdoma dezinformacijos kampanija“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?