Pirmadienio vakarą 101 studentą ir dėstytoją iš garsaus Afganistano muzikos instituto atskraidinęs lėktuvas nusileido Dohoje, naujienų agentūrai AFP sakė Ahmadas Sarmastas. Muzikantai pabėgo iš šalies bijodami naujų šalies lyderių susidorojimo.
Pasak muzikos instituto įkūrėjo, dabar gyvenančio Melburne, ši grupė žmonių – maždaug pusė jų yra moterys – planuoja toliau skristi į Portugaliją, padedant šios šalies vyriausybei.
Tačiau iki paskutinės minutės buvo abejojama, ar ši operacija pavyks, pasakojo jis.
Padedant Kataro ambasados Kabule darbuotojams muzikantai mažomis grupelėmis buvo pervežti į miesto oro uostą, pasakojo A.Sarmastas.
Pirmoji kliūtis pasitiko Kabulo oro uoste, kur jį saugantys Talibano kovotojai pareikalavo vizų. Tačiau Kataro ambasados darbuotojams pavyko problemą išspręsti.
Po to moterims ir merginoms buvo pareikšta, kad jos negali išvykti iš šalies su savo laikinais „tarnybiniais pasais“, kurie paprastai būna išduodami pareigūnams.
„Ašarų metas“
„Kaip suprantu, problema buvo ne paso rūšis, bet tai, kad merginos bėga iš šalies“, – pasakojo A.Sarmastas.
Tačiau ir šį kartą Kataro pareigūnams pavyko susitarti, kad jos būtų praleistos.
Pasak mokyklos įkūrėjo, jį užvaldė emocijos, kai po kelių valandų lėktuvas su muzikantais, tarp kurių buvo nemažai moterų orkestro „Zohra“ narių, pagaliau pakilo iš oro uosto.
„Tai buvo ašarų metas. Verkiau be perstojo. Mano šeima verkė kartu su manim. Tai buvo laimingiausia mano gyvenimo akimirka“, – pasakojo jis.
Instituto įkūrėjas taip pat sakė, kad su savo studentais, pelniusiais žiūrovų ovacijas koncertiniuose turuose užsienyje, jis išgyveno daugybę įsimintinų akimirkų.
„Tačiau labai sunku nusakyti tą jausmą ir laimę, kuri užplūdo sužinojus, kad lėktuvas pakilo“, – kalbėjo A.Sarmastas.
Pasak jo, šis skrydis buvo ilgo planavimo Talibanui perėmus valdžią rezultatas.
„Nuo akimirkos, kai Talibanas paėmė valdžią Kabule, prasidėjo muzikantų diskriminacija. Afganistano žmonės ir vėl buvo nutildyti“, – tvirtino afganistanietis.
Rugpjūčio 15 dieną į valdžią sugrįžęs Talibanas ankstesnio savo valdymo metu 1996–2001 metais taikė itin griežtą islamo interpretaciją, draudė muziką ir meną.
Šį kartą jie žadėjo būti nuosaikesni, nors aiškiai leido suprasti, kad valdys Afganistaną neperžengdami šariato teisės ribų.
Talibano judėjimo požiūris į muziką nėra nuoseklus, ir kol kas šiuo klausimu nepaskelbta jokių nurodymų.
Pavyzdžiui, savaitgalį prie Kabulo vykusiame Talibano rėmėjų mitinge prieš ministrų ir aukšto rango Talibano veikėjų kalbas skambėjo religinė muzika.
Liepta likti namuose
Pasak A.Sarmasto, Talibanas Nacionalinio muzikos instituto nariams nurodė likti namuose iki atskiro pranešimo. Per beveik du mėnesius daugiau jokios informacijos jie nesulaukė.
Jų pabėgimas iš Kabulo yra tik pirmas etapas, kalbėjo A.Sarmastas, žadėdamas siekti, kad iš šalies būtų evakuoti likę 184 instituto darbuotojai ir studentai, kad jie galėtų „vėl prisijungti prie kitų mokyklos [bendruomenės] narių“.
Naujienų agentūros AFP žurnalistui praėjusį mėnesį lankantis Kabulo muzikos institute muzikos nebuvo girdėti.
Tačiau instituto kieme medžių paunksmėje šnekučiavosi Kalašnikovo šautuvais ginkluoti apsaugininkai, o ant medžių kamienų matėsi likę dažais išpurkšti smuiko raktai.