Iš graikų europarlamentarės dėl korupcijos tyrimo atimtos EP vicepirmininkės pareigos

Graikų europarlamentarės Evos Kaili, kaip Europos Parlamento pirmininkės pavaduotojos, pareigos šeštadienį buvo sustabdytos dėl korupcijos tyrimo, metančio šešėlį ir ant keturių kitų asmenų bei Pasaulio futbolo čempionato šeimininko Kataro. Tyrimas taip pat išprovokavo raginimus „iš pagrindų reformuoti“ šią Europos Sąjungos instituciją.
Eva Kaili
Eva Kaili / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola „nusprendė iškart sustabdyti visus įgaliojimus, pareigas ir užduotis, kurios buvo pavestos Evai Kaili kaip Europos Parlamento pirmininkės pavaduotojai“, sakė atstovas.

Anksčiau šeštadienį R. Metsola socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad EP „griežtai nepritaria korupcijai“ ir kaip galėdamas padės tyrimui.

Socialistė E.Kaili penktadienį buvo areštuota – praėjus kelioms valandoms po to, kai apklausai buvo sulaikyti dar keturi įtariamieji.

Kilus pasipiktinimui pasigirdo raginimų imtis veiksmų prieš korupciją Europos Parlamente.

„Daug dešimtmečių Parlamentas leido plėtotis nebaudžiamumo kultūrai... negriežtomis finansinėmis taisyklėmis bei kontrole ir visišku nepriklausomos (ar išvis bet kokios) etinės priežiūros nebuvimu“, – sakė antikorupcinės organizacijos „Transparency International“ direktorius Michielis van Hultenas.

EP Žaliųjų frakcija paragino nuodugniai ištirti įtarimus dėl Kataro kyšininkavimo.

„Privalome griežtinti savo taisykles, kad to nebegalėtų būti“, – pabrėžė frakcija.

EP „laikas iš pagrindų reformuoti“, sakė M. van Hultenas.

Belgijoje dirbantis teisės profesorius Alberto Alemanno sakė, kad šis „skandalas atveria daug Pandoros skrynių“, įskaitant „ydingą ES etikos sistemą europarlamentarams“ ir „užsienio įtakos ES mastą“.

Korupcija, pinigų plovimas

Mažiausiai trys iš kitų areštuotų asmenų yra Italijos piliečiai arba iš Italijos kilę asmenys, naujienų agentūrai AFP sakė tyrimui artimas šaltinis.

44 metų E. Kaili yra vieno iš keturių kitų sulaikytųjų – Francesco Giorgi, dirbančio Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos padėjėju – partnerė, sakė šaltinis.

Pranešama, kad taip pat buvo areštuotas buvęs italų europarlamentaras Pieras-Antonio Panzeri, EP socialistams priklausęs 2004–2019 metais.

Belgijos federalinė prokuratūra nurodė, kad tyrimas susijęs su įtariama korupcija ir pinigų plovimu.

Šaltinis Italijos vyriausybėje AFP patvirtino pranešimus, kad buvo sulaikytos P.-A.Panzeri žmona ir duktė.

Įtariamieji areštuoti po kratų Briuselyje, kai tyrėjai rado apie 600 000 eurų grynaisiais. Policija taip pat paėmė kompiuterių ir mobiliųjų telefonų.

Belgų dienraštis „L'Echo“ rašė, kad E.Kaili namuose Briuselyje aptikti „keli banknotų pilni krepšiai“.

Prokuratūra nenurodė su tyrimu susijusios šalies pavadinimo, tačiau Belgijos spaudos pranešimuose sakoma, kad ta šalis yra Kataras.

Išvaryta iš partijos

E.Kaili yra buvusi televizijos laidų vedėja ir buvo viena iš 14 EP pirmininko pavaduotojų. Lapkričio mėnesį, prieš pat prasidedant pasaulio futbolo čempionatui, ji susitiko su Kataro darbo ministru Ali bin Samikh Al Marri.

Kataro naujienų agentūros QNA socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtame vaizdo pareiškime ji teigė: „Pasaulio futbolo čempionatas arabams buvo puiki priemonė... politinėms permainoms ir reformoms.“

Ji pridūrė, kad EP „pripažino ir įvertino“ Kataro pažangą darbo reformų srityje.

Graikijos socialistų partijos (PASOK) lyderis Nikas Andrulakis penktadienį pareiškė, kad E.Kaili buvo pašalinta iš partijos.

Šeštadienį EP socialistų ir demokratų frakcija paskelbė sustabdžiusi E. Kaili narystę.

Tuo metu vienas Kataro vyriausybės pareigūnas AFP sakė: „Mes nežinome apie jokias tyrimo detales. Bet kokie pareiškimai apie nederamą Kataro valstybės elgesį yra labai klaidinantys.“

Šalis „veikia visiškai laikydamasi tarptautinių įstatymų ir taisyklių“, pridūrė jis.

67 metų P.-A.Panzeri šiuo metu vadovauja Briuselyje įsikūrusiai žmogaus teisių organizacijai „Fight Impunity“.

Remiantis pranešimais, tarp suimtųjų buvo ir Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) generalinis sekretorius italas Luca Visentini. ITUC pareiškė, kad „žino“ apie žiniasklaidos pranešimus, tačiau šiuo metu neturi daugiau komentarų.

Pasaulio futbolo čempionato šeimininkas Kataras labai stengiasi pagerinti savo įvaizdį, sulaukęs kritikos dėl darbuotojų apsaugos ir žmogaus teisių.

Darbuotojai migrantai sudaro daugiau kaip 2,5 mln. iš 2,9 mln. Kataro gyventojų, o darbo sąlygos buvo smarkiai kritikuojamos, ypač rengiantis pasaulio futbolo čempionatui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų