Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Iš pakartotinų smūgių purtomos Naujosios Zelandijos evakuojami turistai

Gelbėtojai Naujojoje Zelandijoje antradienį pradėjo sraigtasparniais evakuoti turistus, įstrigusius po 7,8 balo žemės drebėjimo, kuris nuniokojo Pietų salos pakrantės dalis ir sukėlė iki 100 tūkst. nuošliaužų.
Žemės drebėjimas Naujojoje Zelandijoje
Žemės drebėjimas Naujojoje Zelandijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kariniais sraigtasparniais pradėti evakuoti pirmieji iš 1,2 tūkst. turistų, įstrigusių pakrantės miestelyje Kaikūroje, kuris labiausiai nukentėjo per dviejų gyvybių pareikalavusį drebėjimą pirmadienio naktį.

Pareigūnai sakė, kad prie operacijos prisidės JAV ir Japonijos kariškiai.

Didžiulės nuošliaužos blokavo į Kaikūrą vedančius kelius ir geležinkelius. Policija pranešė, kad trūksta vandens, elektra tiekiama su pertraukomis, o šimtai žmonių glaudžiasi evakuacijos centruose.

Kaikūroje gyvena 2 tūkst. žmonių, bet į šį miestelį atvyksta daug turistų, daugiausia – žygeivių iš užsienio, kuriuos vilioja populiarūs banginių stebėjimo kruizai.

Ministras pirmininkas Johnas Key sakė, kad saugus turistų išvežimas yra pagrindinis prioritetas, ir kad keturi oro pajėgų sraigtasparniai pradėjo skraidinti juos į netoliese esantį Kraistčerčą. Evakuoti turistus padeda ir daug civilinių sraigtasparnių.

Karinis laivas „HMNZS Canterbury“ taip pat plaukia ten ir, pasiekęs Kaikūrą, tikriausiai – trečiadienį, paims šimtus žmonių.

J.Key apskaičiavo, kad drebėjimo padarinių likvidavimui reikės milijardų dolerių, bet sakė, kad pirmiausia reikia nugabenti į Kaikūrą taip reikalingas atsargas.

„Daugiau vandens ir maisto, daugiau cheminių tualetų, ... turistų išvežimas ir tada, galiausiai, didieji valymo darbai“, – sakė jis Naujosios Zelandijos televizijai TVNZ.

1,2 tūkst. pakartotinių požeminių smūgių

Gynybos pajėgos pranešė, kad transportinis lėktuvas „C-103 Hercules“ yra pasirengęs nugabenti atsargas, o pareigūnai nurodė, kad buvo priimtas JAV karinio jūrų laivyno pasiūlymas atsiųsti du sraigtasparnius „MH-60“, taip pat – Japonijos pasiūlyta pagalba, dėl kurios tikslaus pobūdžio dar tariamasi.

Oklande atostogavęs Davidas Fouldsas sakė, jog jaučia palengvėjimą, galėdamas išvykti iš Kaikūros po sunkaus išbandymo.

Gyvenimas už labiausiai nukentėjusios zonos ribų pamažu grįžta į normalias vėžes: vėl atidaromi keliai, atnaujintas elektros tiekimas.

„Pamanėme, kad kažkokie žmonės purto automobilį, nežinojome, kas tai, – pasakojo jis naujienų agentūrai AFP. – Automobilis šokinėjo aukštyn ir žemyn. Mirtinai išsigandau.“

Drebėjimas buvo vienas galingiausių kada nors užregistruotų šioje Ramiojo vandenyno pietuose esančioje seismiškai aktyvioje šalyje. Požeminiai smūgiai buvo užfiksuoti iškart po vidurnakčio vietos laiku, o jų epicentras buvo netoli Kaikūros.

Gelbėjimo ir valymo darbams trukdė smarkus lietus, vėjas ir pakartotiniai požeminiai smūgiai, kurių užregistruota daugiau kaip 1 200.

Tačiau gyvenimas už labiausiai nukentėjusios zonos ribų pamažu grįžta į normalias vėžes: vėl atidaromi keliai, atnaujintas elektros tiekimas.

Drebėjimas sukėlė daugybę žemės nuošliaužų, kurios užpylė vieną pagrindinių kelių ir deformavo geležinkelio liniją, nustumtą 10 m į šoną.

„Scanpix“/AP nuotr./Žemės drebėjimas Naujojoje Zelandijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Žemės drebėjimas Naujojoje Zelandijoje

Keliuose atsivėrė didžiuliai plyšiai, kai kurie namai buvo nuplėšti nuo pamatų.

Naujosios Zelandijos geologinių pavojų stebėjimo tarnyba „GeoNet“ pranešė, kad per žvalgymo skrydžius buvo pastebėta 80–100 tūkst. nuošliaužų.

„Žemės nuošliaužos, kurios susidarė dėl žemės drebėjimo, tebėra pavojingos. Jos gali bet kuriuo metu pajudėti“, – sakoma tarnybos perspėjime gyventojams.

Praleistas D.Trumpo skambutis

Vienas žmogus žuvo sugriuvusioje istorinėje sodyboje Kaikūroje, o antras – atokiose valdose už 150 km į šiaurę nuo Kraistčerčo.

Pasak ekspertų, žuvusiųjų skaičius palyginti nedidelis yra todėl, kad žemės drebėjimo epicentras buvo retai apgyvendintame rajone, ir dėl to, kad jis įvyko naktį, žmonėms esant savo namuose.

Drebėjimas buvo juntamas beveik visoje šalyje; smarkiai purtė ir sostinėje Velingtone maždaug už 250 kilometrų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žemės drebėjimas Naujojoje Zelandijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žemės drebėjimas Naujojoje Zelandijoje

Stichinė nelaimė sužadino skausmingus gyventojų prisiminimus netoliese esančiame Kraistčerče, kurį prieš penkerius metus nuniokojo 6,3 balo drebėjimas, pareikalavęs 185 žmonių gyvybių.

Netrukus po drebėjimo Pietų salos pakrantės miestuose ir rytinėje Šiaurės salos pakrantėje buvo įjungtos cunamio pavojaus sirenos; policininkai ir gelbėtojai, evakuodami žmones iš pajūrio valdų, ėjo nuo durų prie durų.

Per chaosą po žemės drebėjimo premjeras J.Key praleido JAV išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo skambutį.

Už nepaprastųjų situacijų valdymą atsakinga Civilinės gynybos ministerija iš pradžių perspėjo dėl pragaištingo cunamio, kurio bangų aukštis gali siekti 5 metrus, bet šios prognozės nepasitvirtino.

J.Key pirmadienį praskrido virš drebėjimo epicentro ir sakė, kad yra sukrėstas to, kaip smarkiai ši vietovė yra nuniokota.

Naujosios Zelandijos lyderis pripažino esąs susirūpinęs, kad turizmas, kuris šaliai atneša daugiausiai eksporto pajamų, nukentės, visame pasaulyje išplatinus padarytos žalos nuotraukas.

„Žmonės nerimauja dėl žemės drebėjimų“, – sakė jis ir pridūrė, kad daugelis pasaulio lyderių paskambino jam ir pareiškė užuojautą.

Tačiau per chaosą po žemės drebėjimo jis praleido JAV išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo skambutį.

„Aš jo neišgirdau. Buvo beprotiškas metas“, – sakė J.Key.

„Žiūrėkit, jis bando užmegzti kontaktą, ir tai įvyks gana greitai. Laikysiu telefoną įjungtą“, – pridūrė ministras pirmininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai