Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

Iš Rusijos kalėjimo ištrauktas žurnalistas papasakojo apie ypatingą FSB skyrių

Rugpjūtį per apsikeitimą kaliniais į laisvę paleistas „Wall Street Journal“ (WSJ) žurnalistas Evanas Gershkovichas paskelbė savo pirmąją medžiagą po grįžimo iš Rusijos – tyrimą apie FSB Kontržvalgybos operacijų departamento (DKRO) darbą. Šis departamentas, rašo žurnalistas, vykdė kampaniją, kurios tikslas – suimti Amerikos piliečius, įskaitant ir jį patį, nes šiam padaliniui buvo pavesta užtikrinti FSB žudiko Vadimo Krasikovo paleidimą iš Vokietijos.
Vadimas Krasikovas
Vadimas Krasikovas / Stopkadras

Šis departamentas suvaidino svarbų vaidmenį vykdant didžiausią represijų bangą Rusijoje nuo Stalino laikų, įskaitant valymą Gynybos ministerijoje po nesėkmingos invazijos į Ukrainą, rašo E.Gershkovichas.

Pasak jo, departamentui vadovauja generolas leitenantas Dmitrijus Minajevas. Jis buvo lėktuve, kuriuo iš Rusijos buvo išsiunčiami kaliniai, ir net buvo užfiksuotas FSB paskelbtame apsikeitimo vaizdo įraše. D.Minajevas pavaldus FSB pirmosios tarnybos vadovui Vladislavui Menščikovui, kuris su Vladimiru Putinu žaidžia ledo ritulį, rašo E.Geshkovichas. D.Minajevas pats pasirenka amerikiečius, kuriuos reikia suimti, ir rusus, kuriuos reikia iškeisti, skelbia nepriklausomas portalas „Agentstvo“.

15min fotomontažas/Evanas Gershkovichas, Vladimiras Kara-Murza ir Paulas Whelanas
15min fotomontažas/Evanas Gershkovichas, Vladimiras Kara-Murza ir Paulas Whelanas

Iš viso DKRO turi apie du tūkstančius darbuotojų ir nė vienas iš jų nepabėgo į Vakarus, WSJ sakė Amerikos ir Europos pareigūnai. Departamento pareigūnai gauna didelius, net pagal FSB standartus, atlyginimus, palankias hipotekas ir kelialapius į Rusijos kurortus geriausiems pasimatymams, tvirtina teksto autorius.

Šiam departamentui buvo pavesta patenkinti „prezidento apetitą šnipams ir išdavikams – tikriems ar įsivaizduojamiems“, kuris išaugo prasidėjus karui. DKRO vaidmuo – rengti ir organizuoti operacijas, kurioms departamentas ima geriausius pareigūnus iš kitų FSB padalinių. Komandoms, dirbančioms su DKRO operacijomis, suteikiama „carte blanche“, WSJ sakė buvęs Rusijos kontržvalgybos pareigūnas.

Pravalė Rusijos gynybos ministeriją ir bandė nužudyti K.Budanovą

GUR nuotr./Kyrylo Budanovas
GUR nuotr./Kyrylo Budanovas

DKRO taip pat dalyvavo vykdant valymus Gynybos ministerijoje.

Vienas Vakarų šalies žvalgybos pareigūnas WSJ sakė, kad Ukrainoje DKRO vykdo sabotažą ir renka žvalgybinę informaciją apie pareigūnus. Ukrainos pareigūnai teigia, kad departamentas atsakingas už 2017 m. Kyjive įvykdytus automobilių sprogdinimus, per kuriuos žuvo karinės žvalgybos GUR ir saugumo tarnybos SBU nariai. DKRO taip pat prisidėjo prie nepavykusio bandymo nužudyti GUR vadovą Kyrylo Budanovą, WSJ sakė pašnekovai.

Kadras iš vaizdo įrašo/Vladimiras Putinas ir Vadimas Krasikovas
Kadras iš vaizdo įrašo/Vladimiras Putinas ir Vadimas Krasikovas

DKRO buvo pavesta užtikrinti V.Krasikovo išlaisvinimą iš Vokietijos. Tuo tikslu departamentas surengė JAV piliečių suėmimo kampaniją, suimdamas patį E.Gershkovichą, krepšininkę Brittney Griner ir buvusį jūrų pėstininką Paulą Whelaną.

Šantažavo mokinį: mama bus paleista tik vienu atveju

Amerikos pareigūnai laiko DKRO atsakingu už daugybę incidentų, įskaitant JAV diplomato šuns mirtį, ambasadoriaus vaikų persekiojimą ir pradurtas ambasados automobilių padangas. Departamento pareigūnai 2020 m. vienam JAV ambasados Maskvoje mokyklos mokiniui pasakė, kad jo motina yra sulaikyta ir bus paleista tik tuo atveju, jei vaikas papasakos apie tą pačią mokyklą lankančių diplomatų vaikų šeimas, rašo E.Gershkovichas.

Rytų Europos pareigūnai WSJ teigė, kad DKRO organizavo žmonių grobimus buvusioje Sovietų Sąjungoje. Pavyzdžiui, kartą DKRO dirbantys pareigūnai kirto Estijos sieną, susprogdino dūminę granatą ir pervežė per sieną Estijos saugumo pareigūną, kad jį panaudotų mainams į Estijoje sulaikytą Rusijos šnipą. Departamentas taip pat reikalauja, kad pasienyje su Estija esantys FSB pasieniečiai apklausinėtų užsieniečius, siekdami juos užverbuoti.

WSJ žurnalistai, dirbę su šia istorija, buvo atvirai sekami Vienos ir Vašingtono gatvėse, tikriausiai siekiant juos įbauginti, rašoma tekste. Vienas iš žurnalistų per tarpininką gavo žinutę, kad FSB nori jį pakviesti į Maskvą pokalbiui. Vėliau Rusijos užsienio reikalų ministerija abu žurnalistus paskelbė persona non grata.

VIDEO: Vladimiras Putinas pasitinka Vadimą Krasikovą Vnukovo oro uoste

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis
Reklama
95 metų gimtadienį atšventusi „Astra LT“ į modernius sprendimus investavo kiek daugiau nei 600 tūkst. eurų