Jordanijos karinės oro pajėgos neseniai pareiškė, kad IS susilpnino penktadaliu – po to, kai suintensyvino džihadistų bombardavimą. Eskpertai teigia, kad IS stipriai nukentėjo ir finansiškai, nes buvo suniokoti pagrindiniai keliai, kuriais jie gabendavo reikmenis.
Anot Sajado Jiyado iš Irako Ekonominių reformų instituto, didžiausi nesutarimai tarp islamistų kyla dėl sprendimo ir toliau jazidų vaikus ir moteris laikyti kaip sekso vergus.
Ekspertas „The Independent“ sakė, kad ilgą laiką nemaža dalis IS rėmėjų bandė nekreipti dėmesio į pranešimus apie jazidžių grobimą, jų pardavinėjimą. Žiniasklaidoje pasirodant vis daugiau pranešimų apie tragišką šių mušamų ir prievartaujamų moterų likimą, kai kurie IS šalininkai ir kovotojai ima atsipeikėti.
Labiausiai juos prablaivė pati IS vadovybė, kai savo žurnale paskelbė taisykles, kaip galima elgtis su moterimis ir vaikais.
IS vadovybė iš savo pavaldinių vis daugiau kritikos ir nepasitenkinimo ėmė susilaukti po to, kai prarado užimtą Kobanės miestą.
S.Jiyadas atkreipė dėmesį, kad po kai kurių IS vidutinio ir aukšto rango vadų mirčių džihadistai nepaskelbė jokių skambių propagandinių pranešimų – todėl galima įtarti, kad jie gyvybių neteko dėl vidinių barnių.
Neseniai IS sulaikė vieną iš religinių lyderių, kuris viešai sukritikavo džihadistų sprendimą gyvą sudeginti nelaisvėje laikytą Jordanijos pilotą. Jo laukia teismas ir, tikriausiai, egzekucija. Tai, pasak eksperto, rodo, kad grupuotės žiaurumas ima atbaidyti net jos narius.
Visgi jis įspėja, kad tai vargu ar privers visiško grupuotės žlugimo – tai tikriausiai paveiks tik ne tokius lojalius kovotojus.
S.Jiyado teigimu, reali įtampa kyla ne dėl ideologijos, o dėl gyvenimo sąlygų, kurios pastaruoju metu sparčiai blogėja. Jiems ima trūkti pinigų, įrangos, išteklių, kadangi miestai, kuriuos jie užima, tampa atkirsti nuo centrinės valdžios. Dėl to ima bruzdėti ir vietos gyventojai, kuriems IS iš pradžių žada pasirūpinti buitimi. „Jie nesukyla tik dėl to, kad yra įbauginti“, – teigė ekspertas.