Ispanija katalonų referendumą bando sustabdyti vis griežtesnėmis priemonėmis

Antradienį Ispanijos vyriausybė patvirtino, kad siekdama užkirsti kelią referendumui dėl Katalonijos regiono nepriklausomybės, ji šalia balsavimo apylinkių dislokuos policijos pareigūnus, rašo „The Guardian“.
Katalonams suteikiama informacija apie balsavimą referendume
Katalonams suteikiama informacija apie balsavimą referendume / „Scanpix“/AP nuotr.

Nors Katalonijos pareigūnai reikalauja, kad referendumas vyktų jau šį sekmadienį, Ispanijos vyriausybė pažadėjo užkirsti kelią balsavimui, kuris, jos manymu, yra aiškus konstitucijos pažeidimas.

Ispanijos konstitucinis teismas įšaldė įstatymą, kuriuo remiantis ketinama vykdyti referendumą.

Ispanijos vyriausybės Katalonijos delegacijos atstovas spaudai antradienį pranešė, kad regiono prokuroras įsakė Mossos d’Esquadra vadinamoms Katalonijos policijos pajėgoms kontroliuoti balsavimo apylinkes ir nustatyti už balsavimo organizavimą atsakingus asmenis.

„Buvo duotas įsakymas, jis bus vykdomas kaip įprasta“, – sakė atstovas spaudai.

Ispanijos vyriausybė tikina, kad pastarosiomis savaitėmis ėmėsi veiksmų, įskaitant reidus Katalonijos vyriausybės patalpose, 14 pareigūnų suėmimą ir beveik 10 mln. biuletenių areštavimą – tam, kad balsavimas neįvyktų.

„Šiandien galime užtikrinti, kad Katalonijoje nebus jokio efektyvaus referendumo, – teigė Enricas Millo, Ispanijos vyriausybės atstovas Katalonijoje. – Visa referendumo logistika buvo išardyta.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ispanijos vyriausybės atstovas Katalonijoje Enrico Millo
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ispanijos vyriausybės atstovas Katalonijoje Enrico Millo

Grasina pateikti kaltinimus

Pirmadienį prokuroras policijos pareigūnams įsakė identifikuoti visus referendume dalyvaujančius asmenis ir konfiskuoti su balsavimu susijusius dokumentus.

Kiekvienas, turintis balsavimo apylinkių raktus ar įėjimo į pastatus kodus, gali būti apkaltintas nepaklusnumu.

Vis dėlto nepaisant Ispanijos vyriausybės žodžių, veiksmų ir Katalonijoje papildomai dislokuotų tūkstančių policijos pareigūnų, regioninė vyriausybė tvirtina, kad referendumo sustabdyti – neįmanoma.

Vis dėlto nepaisant Ispanijos vyriausybės žodžių, veiksmų ir Katalonijoje papildomai dislokuotų tūkstančių policijos pareigūnų, regioninė vyriausybė tvirtina, kad referendumo sustabdyti – neįmanoma.

Katalonijos regiono prezidentas Carlesas Puigdemont'as apkaltino Ispanijos premjerą Mariano Rajoy už tai, kad jis, bandydamas užkirsti kelią referendumui, elgiasi „už gerbtinos demokratijos ribų“.

C.Puigdemont'as Ispanijos vyriausybės elgesį palygino su Francisco Franco eros represijomis. Katalonijos prezidentas pridūrė, kad tokie veiksmai tik dar labiau skatina katalonus judėti nepriklausomybės link.

Andalūzijos provincijos centre Huelvoje į Kataloniją siunčiami Civilinės pareigūnai buvo apsisiautę Ispanijos vėliavomis, vietiniai skandavo juos palaikančius šūkius.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemont'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemont'as

Tuo tarpu Barselonos gyventojai regiono policijos pareigūnams dalina raudonus gvazdikus. Tai – aliuzija į 1974 -ųjų Portugalijos revoliuciją, kurios metu buvo nuversta diktatūra. Tuomet protestuotojai gvazdikus dėliojo į karių ginklų vamzdžius.

M.Rajoy: „Nėra rinkimų komiteto, Katalonijos vyriausybėje nėra komandos, organizuojančios referendumą, nėra biuletenių, balsavimo apylinkėse nėra žmonių.“

Greta JAV prezidento Donaldo Trumpo Vašingtone stovėdamas M.Rajoy sakė, kad vienašalis nepriklausomybės paskelbimas būtų „labai neteisingas“, jis dvejojo sekmadienio balsavimo skaidrumu.

„Nėra rinkimų komiteto, Katalonijos vyriausybėje nėra komandos, organizuojančios referendumą, nėra biuletenių, balsavimo apylinkėse nėra žmonių“, – tikino M.Rajoy.

JAV prezidentas palaikė M.Rajoy sakydamas, kad katalonams bandyti atsiskirti nuo Ispanijos būtų „kvaila“. „Manau, kad Ispanija yra puiki šalis ir turėtų išlikti susivienijusi“, – teigė Baltųjų rūmų vadovas.

D.Trumpas keletą kartu pavadino M.Rajoy prezidentu, nors šis eina Ispanijos, kuri yra monarchija, ministro pirmininko pareigas.

JAV valstybės departamentas neseniai teigė, kad Baltieji rūmai referendumo atžvilgiu neturi jokios pozicijos ir dirbs su bet kokia balsavimo rezultatų nulemta vyriausybe.

Apklausų duomenimis, daugiau 70 proc. iš 7,5 mln. katalonų palaiko referendumo idėją, tačiau nepriklausomybės klausimu jų nuomonės išsiskiria: „už“ pasisako 44,1 proc. rinkėjų, „prieš“ – 38,1 proc.

Prieš du metus simboliniame balsavime dėl nepriklausomybės daugiau nei 80 proc. balsavusiųjų pasisakė už Katalonijos atsiskyrimą. Tiesa, tuomet balsavo tik 2,3 mln. iš 5,4 mln. balso teisę turinčių katalonų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai