2018 06 16 /14:25

Ispanija neatmeta galimybės, kad išsiųs laivu atvykstančius migrantus, Italija laivų daugiau žada neįsileisti

Ispanija „visiškai įprastai“ elgsis su šimtais migrantų, sekmadienį turinčių atplaukti į Valensiją gelbėtojų laivu „Aquarius“, penktadienį pranešė vyriausybė, leisdama suprasti, kad kai kurie atvykėliai gali būti išsiųsti.
Migrantai laive „Aquarius“
Migrantai laive „Aquarius“ / „Scanpix“/AP nuotr.

Dėl migrantų likimo Europoje šia savaitę įsiplieskė aštrus ginčas: Italija ir Malta atsisakė įsileisti laivą į savo uostus, bet priimti atvykėlius galiausiai sutiko Ispanija.

„Ispanija negali atmesti jokių galimybių“, – po ministrų kabineto susitikimo pareiškė vyriausybės atstovė Isabel Celaa.

Vienam žurnalistui paklausus, ar vyriausybė galėtų paneigti, kad „Aquarius“ keleiviai gali būti išsiųsti į gimtąsias šalis, ji atsakė: „Ispanija elgiasi visiškai įprastai – taip, kaip dažniausiai veikia Europa.“

Kiekvienas migrantas „sužinos, ar jam bus suteiktas pabėgėlio statusas, ar jis yra ekonominis migrantas, taip pat, ar jis kaltas dėl tam tikrų nusikaltimų, dėl kurių gali būti išsiųstas“, pridūrė birželio 1-ąją į valdžią atėjusio socialisto premjero Pedro Sanchezo vyriausybės atstovė.

Pasiekę ES teritoriją migrantai turi teisę prašytis prieglobsčio šalyje, į kurią pirmiausia atvyko. Jei prašymas atmetamas, jie gali būti grąžinti į savo kilmės šalį.

Isabel Celaa tikino, kad Ispanijos prioritetas yra „pagarba žmogaus orumui ir žmogaus teisėms“. Ji pažymėjo, kad vyriausybė planuoja pašalinti spygliuotas vielas nuo tvorų, juosiančių Ispanijai priklausančius Seutos ir Meliljos anklavus, esančius Maroko šiaurinėje dalyje.

Ji taip pat paskelbė, kad Ispanija atšauks teisės aktą, ribojantį nelegalių imigrantų galimybę naudotis medicinos paslaugomis.

Italija neįsileis daugiau gelbėtojų laivų su migrantais

Italijos vidaus reikalų ministras Matteo Salvini šeštadienį perspėjo dar vienos gelbėjimo operacijos prie Libijos krantų dalyvius, kad Roma neįsileis į savo uostus laivų su „žmonių kroviniu“.

„Laivui „Aquarius“ plaukiant į Ispaniją, dar dviem olandų nevyriausybinėms organizacijoms („Lifeline“ ir „Seefuchs“) priklausantys laivai atvyko prie Libijos krantų, kur laukia savo žmonių krovinio, kai tik žmonių kontrabandininkai juos paliks“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė ministras.

„Šie žmonės turi suprasti, kad Italija nebenori dalyvauti šioje neteisėtos migracijos veikloje. Jie turės ieškotis kitų uostų“, – pridūrė jis.

„Kaip ministras ir tėvas imuosi tokių veiksmų visų labui“, – pabrėžė M.Salvini.

Romai nusprendus neįsileisti „Aquarius“, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Italijos premjeras Giuseppe Conte penktadienį sutiko, kad ES turėtų steigti Afrikoje prieglobsčio suteikimo klausimus tvarkančius centrus, kad užkirstų kelią „mirties kelionėms“.

Per judviejų susitikimą Paryžiuje E.Macronas ir G.Conte taip pat pareikalavo „iš esmės“ pakeisti ES prieglobsčio suteikimo taisykles, dėl kurių didžiausia našta tenka Bendrijos šalims, tapusioms vartais į Europą pagrindiniams migrantų srautams – ypač Italijai ir Graikijai.

Organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF), kartu su Prancūzijos labdaros organizacija „SOS Mediterranee“ besirūpinanti laive „Aquarius“ esančiais migrantais, informavo, kad du migrantai nuskendo praėjusį savaitgalį, kai atitolęs nuo Libijos krantų laivas patyrė sunkumų.

MSF teigia galėjusi patvirtinti mirčių faktą tik dabar, nes daugeliui keleivių prireikė kelių dienų, kad atsigautų nuo šoko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų