Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ispanija siūlo įvesti bendrą suverenitetą Gibraltare, jei britai pasitrauks iš ES

Ispanijos užsienio reikalų ministras pirmadienį atgaivino bendro Gibraltaro suvereniteto idėją tuo atveju, jeigu Jungtinė Karalystė nuspręstų pasitraukti iš Europos Sąjungos, pareikšdamas, kad tokiu būdu kyšulys išsaugotų galimybę naudotis Bendrijos narių privilegijomis.
Gibraltaras
Gibraltaras / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Prie pietinės Ispanijos krantų esantis ir Jungtinei Karalystei priklausantis Uola (Rock) vadinamas kyšulys su nerimu laukia artėjančio birželio 23 dienos referendumo, kuriame britai priims sprendimą dėl narystės ES arba pasitraukimo iš jos.

Ant kortos pastatyta klestinti paslaugų sektoriaus maitinama teritorijos ekonomika, kuri didele dalimi priklauso nuo prieigos prie ES bendrosios rinkos, o kivirčas su Ispanija dėl kyšulio suvereniteto, jo gyventojų nuomone, gali lemti, jog Uola bus atkirsta nuo kontinento.

Diplomatijos vadovas Jose Manuelis Garcia-Margallo Ispanijos radijui pareiškė, kad jeigu britai balsuos už pasitraukimą iš ES, „akivaizdu, kad Gibraltaras taip pat pasitrauks iš Europos Sąjungos ir neteks prieigos prie bendros rinkos“.

J.M.Garcia-Margallo, kuris aktyviai pasisako už kyšulio sugrąžinimą šimtmečiais jį kontroliavusiai Ispanijai, sakė, jog reikės surasti sprendimą, kuris „leistų Gibraltarui turėti ryšį su Europos Sąjunga“.

J.M.Garcia-Margallo aktyviai pasisako už kyšulio sugrąžinimą šimtmečiais jį kontroliavusiai Ispanijai.

Jis iškėlė „bendro suvereniteto“ ilgam laikotarpiui galimybę, primindamas bendro suvereniteto pasiūlymą, kurį abi šalys svarstė 2001 ir 2002 metais.

Šį pasiūlymą 2002 metų lapkritį vykusiame referendume atmetė didžioji dalis teritorijos gyventojų.

Gibraltaro lyderis Fabianas Picardo perspėjo, kad Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš ES būtų „katastrofa“ šiai jos nedidelei užjūrio teritorijai.

Anksčiau šiais metais naujienų agentūrai jis sakė, kad „yra susirūpinęs, jog tai reikštų, kad mūsų dabartinis ekonomikos modelis būtų nebetinkamas“.

F.Picardo taip pat sakė, jog Ispanija gali pasinaudoti galimybe pagrasinti atskirti teritoriją sausumos siena, kuri yra viena iš Londono ir Madrido konflikto dėl Gibraltaro suvereniteto problemų.

Ispanijos diktatorius Francisco Franco buvo uždaręs perėją į Gibraltarą 1969 metais. Tada visi, išskyrus į keblią padėtį patekusius vietos gyventojus, į teritoriją galėjo patekti tik oro arba vandens transportu, kol perėja buvo vėl visai atidaryta 1985 metais.

Per pastaruosius ketverius metus, Ispaniją valdant dabartinei konservatorių vyriausybei, įtampa šalių santykiuose vėl atsinaujino.

Valdančioji Liaudies partija ne tik reikalauja suvereniteto, bet ir purkštauja dėl į šalį plaukiančios tabako kontrabandos iš Gibraltaro, kuriame taikomas mažas akcizas.

Per vieną itin vaidingą konfliktą dėl teritorinių vandenų 2013 metais Ispanija įvedė pasienio kontrolę, dėl kurios susidarė milžiniškos automobilių eilės ir prireikė net Europos Komisijos įsikišimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais