L.de Guindosas, vienas iš tarptautinėje arenoje labiausiai gerbiamų ispanų politikų, raginimus skelbti regiono nepriklausomybę pavadino „sukilimu prieš įstatymo viršenybę“.
Tai jis pareiškė prieš antradienį vakare numatytą Katalonijos vadovo Carleso Puigdemont'o kreipimąsi į regiono parlamentą, kuriame jis gali paskelbti apie atsiskyrimą nuo Ispanijos.
„Galiu pasakyti, kad visi palaiko Ispanijos vyriausybės poziciją“, – sakė L.de Guindosas, atvykęs į susitikimą Liuksemburge su kolegomis iš kitų Europos Sąjungos valstybių.
Į šį susitikimą jis atvyko po antradienį ryte surengtų derybų su ministrais, priklausančiais centro dešiniajai Europos liaudies partijai.
Savaitgalį paramą šalies vienybei per pokalbius telefonu su Ispanijos vyriausybės vadovu Mariano Rajoy išsakė ir įtakingiausia ES politikė, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, taip pat Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.
Antradienį ryte surengtame susitikime dalyvavo Vokietijos, Austrijos, Bulgarijos, Kroatijos, Kipro, Estijos, Suomijos ir Vengrijos ministrai, taip pat Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis, nurodė šaltiniai Ispanijos vyriausybėje.
„Kalbama ne apie pritarimą ar nepritarimą nepriklausomybei. Kalbama apie sukilimą prieš įstatymo viršenybę. O įstatymo viršenybė yra sambūvio ne tik Ispanijoje, bet ir visoje Europoje pamatas“, – sakė L.de Guindosas.
Ministras pabrėžė, kad Madridas sulaukė aiškaus palaikymo iš ES institucijų ir valstybių narių, kurios pastarosiomis savaitėmis leido aiškiai suprasti, jog Katalonijos krizę laiko Ispanijos vidaus reikalu, ir pareiškė gerbiančios Ispanijos teisinę sistemą.
L.de Guindosas kalbėjo likus kelioms valandoms iki 19 val. Lietuvos laiku numatyto C.Puigdemont'o kreipimosi į Katalonijos įstatymų leidėjus.
Tai bus pirmoji regiono vadovo kalba parlamente po spalio 1 dieną įvykusio referendumo, kurio organizavimui griežtai priešinosi centrinė vyriausybė ir kuriame triuškinama dauguma katalonų pasisakė už atsiskyrimą nuo Ispanijos.
Kol kas neaišku, ar 54 metų C.Puigdemont'as ryšis nepaisyti centrinės vyriausybės bei nacionalinių teismų ir paskelbs Katalonijos nepriklausomybę ar visgi atsisakys savo ketinimų.
„Dabar viskas priklauso nuo pono C.Puigdemont'o“, – sakė L. de Guindosas ir paragino vadovautis „sveiku protu“ – ne tik Kataloniją, bet ir Ispaniją bei visą Europą.