„Turime atsakomybę pradėti dialogo procesą, kad pasiūlytume tikrumą Ispanijoje ir už jos ribų“, – į keblią padėtį patekęs premjeras sakė žurnalistams per pirmą spaudos konferenciją nuo sekmadienį vykusių rinkimų, per kuriuos dvi naujos partijos liko trečioje ir ketvirtoje vietoje, užbaigdami dešimtmečius trukusį dvipartinį valdymą.
Vis dėlto M.Rajoy perspėjo, kad jis bus atviras tik partijoms, pasisakančioms už Ispanijos vienybę ir jos europinius įsipareigojimus. Tikėtina, kad į šią kategoriją jis neįtrauks kraštutinės kairiosios partijos „Podemos“, pasisakančios prieš griežto taupymo politiką, ir dvi katalonų separatistų grupes, gavusias 17 vietų parlamente.
„Ispanija negali sau leisti aiškumo stygiaus laikotarpio, nes tai sugadintų pažangą, pasiektą per visus šiuos metus“, – pabrėžė konservatyvios Liaudies partijos (PP) lyderis.
Tačiau 60-mečiui premjerui reikės labai pasistengti, nes Ispanijos socialistų partija (PSOE), per rinkimus likusi antra, pareiškė nepalaikysianti M.Rajoy vadovaujamo kabineto.
PP parlamente turi tik 123 vietas, tad jai dar daug trūksta iki absoliučios daugumos – 176 vietų. Dėl šios priežasties nuo PSOE ir „Podemos“ priklausys, ar M.Rajoy sugebės suformuoti vyriausybę.
Nauja centro dešinioji partija „Ciudadanos“, likusi ketvirta, taip pat atmetė galimybę palaikyti dabartinį premjerą.