„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Išrinktieji“: šiems translyčiams tebeleidžiama tarnauti JAV kariuomenėje – jie turi ypatingą misiją

Jordanas Lively, priklausantis JAV kariuomenei, negalėjo pakęsti to, kad teko naudotis moterims skirtomis patalpomis ir vilkėti moteriškos uniformos viršutinę dalį kariuomenėje. Jo žmona Malaina Lively nemėgo meluoti draugams ir šeimai apie savo pačios lytį iki tol, kol tapo translyčiu vyru. Ji nekentė ir to, kaip tas slapukavimas atsiliepė jų poros santykiams.
JAV karys
JAV karys / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau vos Jordanas apsilankė pas terapeutą, jam teko padaryti kitą svarbų sprendimą: ar jis tai pasakys savo kariuomenės vadovybei ir pradės tranzicijos procesą prie Donaldo Trumpo administracijos politikos, kuri riboja translyčių tarnybą kariuomenėje?

Nauja politika, kuri įsigaliojo balandžio 12 d., apriboja translyčių tarnybą šalies ginkluotose pajėgose. Remiantis naujomis taisyklėmis, tarnaujantys asmenys gali save identifikuoti kaip translyčius, tačiau privalo vilkėti uniformas, naudotis miegamaisiais ir vonios kambariais bei būti šaukiami tais kreipiniais, kurie jiems priskiriami pagal biologinę lytį. Asmenys, kurie turi medicininę lyties disforijos diagnozę, kitaip tariant, jų lytinė tapatybė neatitinka biologinės lyties, JAV kariuomenėje tarnauti negali.

Žinoma, tie, kurie jau ėmė tarnauti joje anksčiau ir pradėjo tranziciją prie palankios trumpą laiką galiojusios politikos, gali ir toliau tęsti tarnybą tomis pačiomis sąlygomis.

Šiuo metu daugeliui kyla klausimas, kiek ilgai truks aklavietė tarp administracijos ir aktyvių translyčių karių ir į ką šis klausimas galiausiai išvirs.

Atnaujinta politika paveikė maždaug 14700 translyčių karių, kurių daugumai pirmosiomis savaitėmis teko susidurti su dilema: ar išeiti iš tarnybos anksčiau, ar pasilikti slepiant savo tikrąją lytinę tapatybę ar laukti, kol iš kariuomenės bus tiesiog išspirti.

Gynybos departamentas sako, kad tokios politikos siekis – užtikrinti, kad „karinės pajėgos galėtų būti dislokuojamos visame pasaulyje ir kovotų veiksmingai“.

Kaip teigiama CNN atsiųstame komentare, tai nėra draudimas, tačiau „politika nukreipta prieš lyties disforiją“, t.y. būklę, kai asmens lytis nesutampa su biologine lytimi.

Atnaujinta politika nurodo, kad tarnauti tiems, kuriems diagnozuota lyties disforija, neleidžiama, net tuomet, kai nėra jokių įrodymų, kad tai mažina jų pasirengimą tarnybai. Tiesa, naujoji tvarka turi išimčių: tie, kurie ėmė tarnauti anksčiau ir lyties disforija jiems buvo nustatyta iki balandžio 12 d., gali ir toliau likti kariuomenėje, neslėpdami savo tikrosios lytinės tapatybės. Bent jau taip atrodo šiuo metu.

Jordanas sako pasirūpinęs, kad jam lyties disforija būtų nustatyta iki šios datos. Taip jis padarė norėdamas išvengti prievartos rinktis tarp mylimo darbo ir buvimo savimi. Turėdamas diagnozę, jis galėjo rinktis, ar eiti ir kada eiti pas vadovybę pokalbio apie tai, o tuomet pradėti tranziciją. „Norėjau, kad pasirinkimas būtų mano, nepaisant draudimo“, – sakė jis.

Vis dėlto Jordano žmona nerimauja, kad prezidentas Donaldas Trumpas gali kaišioti pagalius į ratus jos sutuoktinio tarnyboje arba tranzijos procese.

„Jaučiu, kad jis nori, jog kariai būtų kaip jis, ir baiminasi, kad jis padarys kažką neįtikėtinai beprotiško, kad tai pasiektų“, – apie savo vyrą kalba Malaina.

Jordanas pritaria, kad jos baimė šiuo atveju pagrįsta, tik jis apie tai nekalba taip drastiškai. Jis vis dar tarnauja, o prezidentas yra vyriausiasis kariuomenės vadas. Tačiau jis puikiai suvokia, kad bet kurią dieną jo pasaulis gali apsiversti dėl vienos prezidento žinutės tviteryje, visai kaip ir prieš dvejus metus.

Kariuomenė – lyg šeima

Šiuo metu Jordanas su žmona gyvena Kolorado Springse (Kolorado valstija). Čia jie persikėlė beveik prieš dvejus metus – Jordanas gavo karo mediko darbą, buvo išvykęs iš Fort Karsono, kelis mėnesius praleido teikdamas skubią pagalbą pėstininkams ir žvalgybos būriams Afganistane.

Jis dievina savo darbą ir baiminasi to, kaip buvę kariai su juo elgtųsi, jei jis išeitų iš tarnybos. Pats Jordanas yra girdėjęs, kaip žiauriai buvo atleisti kai kurie transseksualūs žmonės ir nerimauja, kad su juo būtų pasielgta taip pat.

Bet jis rado ir bendraminčių, kitų žmonių, kurie neapibrėžia savęs per lytį. Šie labai padėjo jam emociškai.

CNN aprašo, kaip Lively šeima Velykų sekmadienį leidžia LGBTQ karių šeimų apsuptyje, susirinkę Logano ir Lailos Irelandų namuose Petersono oro pajėgų bazėje, Kolorado Springse.

Vidurdienį susirinkę svečiai į namus plaukia nešini desertais, palikdami batus nusiavę prie durų. Kai kurie vaikai glaudžiasi prie tėvų, kiti sode ridena velykinius kiaušinius.

„Tai – kariuomenė“, – sako Laila, kambaryje pilname suaugusiųjų ir vaikų, pridurdama, kad kariuomenė – ne tik kariai, bet ir jų šeimos.

Užgroja gitara, ekspromtu skamba dainos, o malda padėkojama už maistą. Irelandai reguliariai rengia tokius šeimos susibūrimus, kuriuose aplinka draugiška LGBTQ žmonėms.

Irelandsai abu perėjo tranziciją tarnaudami kariuomenėje, dar prieš naująją politiką. Loganas gavo savo vadovybės paramą, Laila – ne. Dabar jis oro pajėgų seržantas, ji dirba kariuomenės ligoninėje Kolorado Springse, kur jie gyvena pastaruosius trejus metus.

Loganas namo kieme kepa mėsą miniai žmonių viduje. Jis sako, kad neturi abejonių, jog draudimas vieną dieną baigsis, nes nėra jokių įrodymų, paremiančių jo reikalingumą.

Dabartiniai kariuomenės lyderiai JAV Kongrese kalbėjo apie tai, kad translyčiai kariai nedaro poveikio karių susitelkimui, o į pensiją išėję kariuomenės vadai tokią politika iš esmės laiko klaidinga ir net žalinga. 2016-aisiais atliktos studijos, kurią užsakė Gynybos departamentas, duomenimis, translyčių tarnyboje, kurie siekia tranzicijos ir su ja susijusių sveikatos paslaugų toks mažas, kad didelio poveikio sveikatos priežiūros išlaidoms ar kariniam pasirengimui tai neturės.

Tačiau Loganas pažymi, kad jis nėra tikras, jog draudimas bus panaikintas. Didžiausia viltis, anot jo, yra keturi ieškiniai prieš šį draudimą, kurie dar nagrinėjami. JAV Aukščiausiasis Teismas kol kas neįvertino šio draudimo Konstitucijos atžvilgiu.

Kongresas taip pat galėtų imtis veiksmų, nors, anot Logano, tai prie šios administracijos greičiausiai neįvyks.

Bet jis viliasi, kad sveikas protas nugalės, nes taip nutiko prieš 2016-uosius, prieš atviros tarnybos politiką, ir ne tik tada. Būta ir daugiau tokių atvejų per Amerikos istoriją, kai kliūtis, neleidžiančios elgtis su visais kaip su lygiais, išnyko.

„Neturiu abejonių, kad mes turime kariuomenės vadovybės paramą“, – sako jis. „Aš tikiu savo šalimi, amerikiečių vertybėmis, daryti teisingus dalykus“, – kalba jis.

Aš tikiu savo šalimi, amerikiečių vertybėmis, daryti teisingus dalykus, – kalba jis.

Tuo pačiu metu jis pripažįsta, kad jo tarnyba kaip niekad gyvybiškai svarbi įrodyti, kad kritikai klysta, ypač todėl, kad translyčių karių palaipsniui mažės. Be to, pasak Logano, jis pats atsidūrė tarp tų laimingųjų, kuriems naujoji tvarka negalioja. Jis sako, kad jis labiau jaudinasi už tuos, kurie pradėjo tranziciją prie naujos politikos, kuri, pasak jo, yra pateikiama painia ir prieštaringa kalba.

Translyčių grupės, kurioms netaikoma nauja politika, nerimauja, ar tai nepaveiks jų santykių su kitais kolegomis, kuriems išimtys nėra taikomos.

Kariuomenės kapitonė Alivia Stehlik yra tarp tų žmonių. Prieš tapdama fizioterapeute Fort Carsone ji ilgą laiką buvo karė. Ji mėgsta rūpintis kariais. Kiekviena teigiamų emocijų su pacientais ir bendradarbiais diena patvirtina, kad ji yra tinkamoje vietoje. Nuo tranzicijos prie atviros tarnybos politikos ji neprisimena nė vieno atvejo, kai kažkas būtų į ją sureagavęs neigiamai ar elgęsis negražiai dėl to, kad ji yra translytė.

Tiesa, dabar ji nerimauja, kad tai gali pasikeisti.

„Užaugau kaip heteroseksualus baltasis vyras Amerikoje. Man niekuomet neatrodė, kad būsiu vertinama už kažką kita, nei mano nuopelnai. O dabar susimąstau, kad gali nutikti kitaip“, – prisipažįsta ji.

Užaugau kaip heteroseksualus baltasis vyras Amerikoje. Man niekuomet neatrodė, kad būsiu vertinama už kažką kita, nei mano nuopelnai. O dabar susimąstau, kad gali nutikti kitaip, – prisipažįsta ji.

Stehlik pasisveikina su Lively šeima, įžengusi į Irelandsų namus. Ji su Jordanu susipažino 2018-aisiais, kai kartu dirbo Afganistane. Tačiau Jordanas niekuomet su Stehlik nekalbėjo apie tai, kad yra translytis. Jordanas sako, kad tuomet nebuvo tam pasirengęs. Tačiau dabar, yra, nepaisant besikaupiančių tamsių debesų virš jo darbo.

Visuomet turės užnugarį

Jordanas, pasak žmonos, pasikeitė akimirksniu po apsilankymo pas terapeutą. „Jis negalėjo nustoti šypsotis dvi savaites“, – pamena ji. Po to jis nusprendė pradėti tranzicijos procesą – psichologiškai ir socialiai.

Politika leido aktyviems kariams, kuriems nustatyta lyties disforija, iki balandžio 12 d., pradėti tranziciją, jei jie nori to – tuomet jų vadovybė turėjo pasirašyti gydymo planą, taip pat buvo keliama sąlyga, kad tai neturėjo paveikti karių pasirengimo.

Jordanas per kelias savaites turėjo savo rankose disforijos diagnozę, buvo atlikęs reikalingus kraujo tyrimus ir ėmė vartoti testosteroną – tai pirmas žingsnis fizinėje tranzicijoje.

Tam, kad pradėtų hormonų terapiją, Jordano vadovas turėjo pasirašyti dokumentus. Savaites Malaina bandė negalvoti apie tai, kol jie laukė vadovo skambučio.

„Tai buvo dar vienas priminimas, kaip jie kontroliuoja mūsų gyvenimą“, – sako ji.

Galiausiai Jordanas sulaukė tos dienos – jo tranzicijos planas, kurio sveikatos paslaugos tarnaujantiems kompensuojamos, buvo patvirtintas.

Jis niekada nepamirš, kai jo pirmasis seržantas jam įteikė gydymo planą, pasveikino ir palinkėjo sėkmės.

Tai suteikia jam vilties. Anot jo, nesvarbu, kas atsitiks, jo karinė šeima visada bus jo užnugaris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs