Nacionalinė asamblėja svarstė du nepasitikėjimo pasiūlymus, kurių vieną pateikė radikalūs kairieji, o kitą – kraštutiniai dešinieji, kilus priešpriešai dėl kitų metų griežto taupymo biudžeto, po to, kai ministras pirmininkas pirmadienį be balsavimo prastūmė socialinės apsaugos finansavimo įstatymo projektą.
Pritariant kraštutiniams dešiniesiems, dauguma 331 parlamento nario iš 577 narių balsavo už vyriausybės atstatydinimą. Reikėjo mažiausiai 288 balsų.
Parlamento pirmininkas Yaël Braun-Pivet patvirtino, kad M.Barnier dabar turės „pateikti atsistatydinimo pareiškimą“ E.Macronui, ir paskelbė sesiją baigta. Tai buvo pirmas sėkmingas balsavimas dėl nepasitikėjimo, kuriuo siekiama nušalinti Prancūzijos ministrą pirmininką, nuo 1962 m.
„Blogiausia politika būtų neblokuoti tokio biudžeto“, – per parlamentinius debatus sakė triskart kraštutinių dešiniųjų kandidatė į prezidentus Marine Le Pen, ragindama įstatymų leidėjus balsuoti už vyriausybę ir jos „technokratinius“ sprendimus.
Antradienį E.Macronas apkaltino M. Le Pen kraštutinius dešiniuosius „nepakenčiamu cinizmu“ dėl to, kad jie planuoja paremti kairiųjų pasiūlymą.
Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderė M. Le Pen pareiškė, kad spaudimas Prezidentui Emmanueliui Macronui didėja po to, kai įstatymų leidėjai priėmė balsavimą dėl nepasitikėjimo Ministru Pirmininku Micheliu Barnier.
M. Le Pen sako, kad ji neragina E.Macrono atsistatydinti.
Ji sako, kad kraštutiniai dešinieji turi tam tikrų reikalavimų dėl paramos M.Barnier pakeitimui, tačiau jie leis kitam ministrui pirmininkui pradėti dirbti.
Prezidentui Emmanueliui Macronui dabar, likus daugiau nei dvejiems metams iki kadencijos pabaigos, tenka sudėtinga užduotis išsirinkti perspektyvų M. Barnier įpėdinį.
Ketvirtadienį 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku jis kreipsis į tautą, pranešė Eliziejaus rūmai. 10 val. (11 val. Lietuvos laiku), E. Macronas turi priimti M.Barnier, kuris jam įteiks vyriausybės atsistatydinimo pareiškimą.
Po to, kai premjeras pirmadienį be balsavimo prastūmė socialinės apsaugos finansavimo įstatymą, Nacionalinė Asamblėja svarstė griežtųjų kairiųjų pateiktą pasiūlymą dėl nepasitikėjimo vyriausybe.
E.Macronas raginamas trauktis
Prieš pat balsavimą E.Macronas grįžo į Paryžių po trijų dienų valstybinio vizito Saudo Arabijoje.
Anksčiau trečiadienį jis pasivaikščiojo po dykumos smėlį Al Ulos oazėje, kultiniame karalystės turizmo projekte, ir grožėjosi senovinėmis įžymybėmis. Nusileidęs Paryžiuje jis nuvyko tiesiai į Eliziejaus rūmus.
„Dabar raginame E.Macroną trauktis“, – žurnalistams sakė Mathilde Panot, kraštutinių kairiųjų partijai „Nenugalėtoji Prancūzija“ (LFI) parlamentinės frakcijos vadovė, ragindama surengti pirmalaikius prezidento rinkimus, kad būtų išspręsta gilėjanti politinė krizė.
Tačiau M.Le Pen interviu televizijai sakė, kad jos partija, kai tik bus paskirtas naujas premjeras, leis jam dirbti ir padės sukurti „visiems priimtiną biudžetą“.
Parlamento dešiniųjų deputatų vadovas Laurent'as Wauquiez sakė, kad kraštutiniai dešinieji ir kairieji turi prisiimti atsakomybę už balsavimą dėl nepasitikėjimo, kuris „panardins šalį į nestabilumą“.
Antradienį E.Macronas atmetė raginimus atsistatydinti, sakydamas, kad toks scenarijus yra „politinė fikcija“.