Vienas iš salę palikusių diplomatijos vadovų – Lenkijos užsienio ministras Radoslawas Sikorskis. Taip jis išreiškė protestą prieš S.Lavrovo dalyvavimą ESBO susitikime Maltoje.
Lenkų diplomatijos vadovas taip pat sakė, kad Rusijos narystė ESBO turėtų būti sustabdyta dėl jos invazijos į Ukrainą.
„Rusija naikina Ukrainą, bet taip pat naikina ir savo šalies ateitį. Kol ji nenutrauks šio žiauraus karo, jos narystė ESBO turėtų būti sustabdyta“, – pareiškė jis žurnalistams.
Jau eidamas į susitikimą Lenkijos diplomatijos vadovas teigė, kad nesiklausys S.Lavrovo melų.
Per Rusijos ministro pranešimą iš salės taip pat išėjo Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Čekijos delegacijos. Tarp likusiųjų buvo JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.
Anksčiau Lietuva paskelbė, kad žemins atstovavimo lygį šiame renginyje dėl S.Lavrovo planų jame dalyvauti.
Ketvirtadienį paaiškėjo, kad Malta dėl Baltijos šalių paprieštaravimo atšaukė Rusijos užsienio reikalų ministerijos spaudos sekretorės Marijos Zacharovos vizą kelionei į šį susitikimą.
Savo ruožtu M.Zacharova trečiadienį aiškino, kad kelios Vakarų šalys neva „naudojasi šia platforma savo interesams“, ir teigė, kad ši institucija buvo „ukrainizuota“.
Pirmasis vizitas
Rusijos diplomatas, kuriam taikomos ES sankcijos, nėra aplankęs jokios bloko šalies nuo pat 2021-ųjų gruodį vykusios kelionės į Stokholmą, kur taip pat vyko ESBO susitikimas, pranešė Rusijos žiniasklaida.
Praeitų metų ministrų susirinkime Šiaurės Makedonijoje S.Lavrovas apkaltino ESBO tapus NATO ir ES „atauga“.
Ukraina yra reikalavusi pašalinti Rusiją iš šios organizacijos, o dėl S.Lavrovo dalyvavimo susirinkimą Skopjėje šalis pernai boikotavo. Tačiau ketvirtadienį Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiga į Maltą atvyko.
Kaltinimų lavina
Aukščiausiojo lygio susitikimo šeimininkas Maltos užsienio reikalų ministras Ianas Borgas ketvirtadienį pradėjo susitikimą raginimu Rusijai pasitraukti iš Ukrainos.
Sėdėdamas tarp San Marino ir Rumunijos atstovų, S.Lavrovas ėmė kaltinti Vakarus, ypač Jungtines Valstijas, sukėlus naują Šaltąjį karą ir perspėjo, kad jis gali virsti Rytų ir Vakarų konfliktu, skelbia Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“.
Jo teigimu, Vakarai yra „šaltojo karo reinkarnacijos priežastis, tik dabar su daug didesniu pavojumi pereiti į karštąjį karą“.
Rusijos užsienio reikalų ministras taip pat apkaltino Vašingtoną dėl karinių pratybų Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, kuriomis siekiama „destabilizuoti visą Eurazijos žemyną“.
„Karinių pratybų daugėja, (JAV) dalyvaujant Pietų Kinijos jūroje, Taivano sąsiauryje, aplink Korėjos pusiasalį. Akivaizdu, kad taip bandoma destabilizuoti visą Eurazijos žemyną“, – kalbėjo S.Lavrovas Maltoje.
Taip pat jis pažėrė kaltinimų dėl Kremliaus įspėjimų, kurie adresuoti Vakarams dėl karių siuntimo padėti Ukrainai, nepaisymo.
Paprašytas pakomentuoti Vakarų žiniasklaidos pranešimus šia tema, Rusijos užsienio reikalų pareiškė: „Visos šios fantazijos tik blogina padėtį ir rodo, kad tokių minčių turintys žmonės renkasi neklausyti labai aiškių, prezidento Vladimiro Putino ne kartą išsakytų įspėjimų.“
„Dezinformacijos cunamis“
JAV valstybės sekretorius A.Blinkenas, nors ir nepaliko salės, kurioje pranešimą skaitė S.Lavrovas, apkaltino savo kolegą iš Rusijos paskleidus „dezinformacijos cunamį“ ir kaltino Maskvą dėl karo Ukrainoje eskalavimo.
„Mūsų kolega iš Rusijos labai gerai moka paskandinti klausytojus dezinformacijos cunamio bangose“, – sakė A.Blinkenas susitikimo metu ir pažymėjo, kad neturi planų susitikti su S.Lavrovu.
Pavadino karo nusikaltėliu
Ukrainos užsienio reikalų ministras po S.Lavrovo kalbos pavadino Rusijos vyriausiąjį diplomatą karo nusikaltėliu.
A.Sybiha taip pat apkaltino Maskvą, kad ji yra „didžiausia grėsmė mūsų bendram saugumui“, abiem užsienio reikalų ministrams sėdint prie to paties didžiulio stalo ESBO viršūnių susitikime.
„Rusija nėra partnerė, ji kelia didžiausią grėsmę mūsų bendram saugumui. Rusijos dalyvavimas ESBO susitikime kelia grėsmę bendradarbiavimui Europoje“, – 57 nares turinčios organizacijos ministrams pareiškė Ukrainos diplomatijos vadovas.
„Kai rusai sako, kad nori taikos, jie meluoja“, – tvirtino jis ir pridūrė, kad „Ukraina ir toliau kovoja už savo teisę egzistuoti“.
„Ir prie šio stalo sėdintis rusų karo nusikaltėlis turi žinoti: Ukraina laimės šią teisę ir teisingumas nugalės“, – pabrėžė A.Sybiha.
Paralyžiuota organizacija
ESBO buvo įkurta 1975-aisiais, su tikslu palengvinti įtampą tarp Rytų ir Vakarų Šaltojo karo laikotarpiu, o dabar jau turi 57 nares. Tarp jų – Turkija ir Mongolija, Jungtinė Karalystė (JK) ir Kanada, JAV, Ukraina, Rusija.
Organizacija padeda narėms koordinuoti veiksmus tokiose srityse kaip žmogaus teisės ir ginkluotės kontrolė, tačiau Maskva kaltina ESBO nusisukimu nuo pirminių jos siekių ir vertybių.
2022 metais ESBO šeimininkė Lenkija atsisakė pakviesti S.Lavrovą į savo aukščiausiojo lygio susitikimą, lenkų ministrui pasvarsčius, kodėl Maskvai vis dar leidžiama dalyvauti organizacijoje.
Maltos atstovas spaudai trečiadienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad nors ES įšaldė S.Lavrovo turtą, jam nėra uždrausta keliauti ir jis buvo pakviestas „išlaikyti tam tikrus bendravimo kanalus“.
Tačiau Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock Maltoje žurnalistams sakė, kad ESBO „pasisako už saugumą ir laisvę ir mes ją ginsime“.
Nuo invazijos į Ukrainą ESBO veikla buvo paralyžiuota, Rusijai vetavus kelis svarbius sprendimus, kuriems priimti reikia bendro sutarimo.
Generalinio sekretoriaus ir trijų kitų aukščiausių pareigūnų postai yra laisvi nuo rugsėjo, nes nesusitarta dėl jų įpėdinių.
Ambasadoriai susitarė dėl Turkijos diplomato Feriduno Sinirlioglu, kuris pakeis vokietę generalinę sekretorę Helgą Marią Schmid, AFP pranešė diplomatinis šaltinis.
Maltoje susirinkę ministrai taip pat sieks susitarti, kuri šalis pirmininkaus ESBO 2026 ir 2027 metais.
Rusija šiemet blokavo Estijos pirmininkavimą ESBO. 2025-aisiais pirmininkavimą organizacijai perims pernai į NATO įstojusi Suomija.