Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 02 24 /16:10

Italijoje prasidėjo visuotinis balsavimas svarbiuose euro zonai rinkimuose

Sekmadienį Italijoje prasidėjo balsavimas dvi dienas truksiančiuose rinkimuose, per kuriuos turi būti išrinkta pamaina Mario Monti technokratų vyriausybei, paskirtai kiek daugiau nei prieš metus ir gelbėjusiai šalį nuo finansinės krizės.
Rinkimai Italijoje
Rinkimai Italijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Balsavimas žemųjų parlamento rūmų ir Senato rinkimuose prasidėjo 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku ir truks iki 22 val. (23 val. Lietuvos) laiku. Pirmadienį 7 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku rinkimų apylinkės vėl bus atidarytos ir dirbs iki 15 val. (16 val. Lietuvos) laiku, o netrukus po to turėtų būti paskelbti pirmieji balsavusiųjų apklausų rezultatai.

Šiuos rinkimus, kurie vyksta šaliai išgyvenant didelę recesiją, atidžiai stebi finansų rinkos, nes nerimaujama, kad per juos gali ir neiškilti aiškus laimėtojas, galintis tęsti platų biudžeto disciplinos ir ekonominių reformų kursą, nustatytą M.Monti ir remiamą Italijos partnerių Europoje.

Naujausios visuomenės apklausos, kurių rezultatai buvo paskelbti prieš pat rinkimų kampanijos pabaigą prieš dvi savaites, rodė, kad pagal populiarumą pirmauja Piero Luigi Bersani vadovaujama centro kairiųjų koalicija, nors jos atotrūkį ir mažino buvęs premjeras Silvio Berlusconi.

Neaiškumą dėl rinkimų baigties padidino padidėjusi parama prieš isteblišmentą nukreiptam komiko Beppe Grillo (Bepės Grilo) Penkių žvaigždučių judėjimui. Jo kampanija patiko daugeliui rinkėjų, pasipiktinusių korupcija bei Italijos politinio elito privilegijomis ir nusivylusių naujausiomis griežtomis taupymo priemonėmis.

Analitikai teigia, kad 61 metų buvusio komunisto P.L.Bersani Demokratų partija ir jos nedidelė kairioji sąjungininkė SEL, kurioms prognozuojama 33-34 proc. balsų, gali ryžtis formuoti koaliciją su M.Monti ir jo marga centristinių pažiūrų politikų bei pilietinės visuomenės veikėjų grupe.

Tokiu atveju M.Monti tikriausiai tektų svarbus vaidmuo naujoje vyriausybėje – pavyzdžiui, finansų ministro portfelis.

P.L.Bersani žadėjo laikytis M.Monti nustatyto fiskalinės drausmės ir struktūrinių reformų kurso, tačiau taip pat sakė sieksiantis didesnės „socialinės lygybės“ ir bus spaudžiamas profsąjungų neskubėti su laisvosios rinkos reformomis.

„Išgyvename didžiausią po karo Italijos krizę“, – su cigaru nesiskiriantis P.L.Bersani, kuris uoliai stengėsi atsikratyti savo partijos nomenklatūrininko įvaizdžio, apsupdamas save jaunais padėjėjais ir padėjėjomis, sakė per neseniai vykusį susitikimą su rinkėjais.

Nors jo programoje nesiūloma daug sprendinių, P.L.Bersani žada pripažinti gėjų civilines sąjungas, reformuoti įstatymus, leidžiant imigrantų vaikams įgyti pilietybę, taip pat sumažinti išlaidas gynybai, tačiau daugiau lėšų skirti ligoninėms ir mokykloms.

Taikydamasis į skandalų sukompromituotą S.Berlusconi, P.L.Bersani taip pat pažadėjo sugrąžinti įstatymus, numatančius atsakomybę už klaidinančią buhalteriją, kurie buvo pakeisti žiniasklaidos magnato – daugelio nuomone, mėginant išspręsti savo teisines problemas.

Analitikai pažymi, kad M.Monti ir P.L.Bersani aljansas gali pasirodyti esantis nestabilus, nes dabartinio premjero komandai – laisvosios rinkos šalininkams ir katalikų bendruomenių lyderiams – tektų dirbti su radikaliais kairiaisiais iš SEL („Kairė, ekologija ir laisvė“).

Buvęs ekonomikos profesorius M.Monti gali tikėtis 10-14 proc. balsų, tačiau jam gali pakišti koją neatsigaunanti šalies ekonomiką.

Nedarbas Italijoje per 15 M.Monti vadovavimo mėnesių padidėjo iki rekordinio lygio – 11,2 proc., o recesija pagilėjo. Šalies Ekonomika praeitų metų ketvirtame ketvirtyje susitraukė 0,9 proc., o trečiame – 0,2 procento.

Šiuose rinkimuose sunkiausiai nuspėti, kaip seksis B.Grillo, kuris Italijoje įgijo daug šalininkų dėl savo eilinių aktyvistų kampanijos, patinkančios daugeliui rinkėjų, nusivylusių dėl naujausių griežto taupymo priemonių.

Kaip prognozuojama, B.Grillo, kurio sekėjai vadinami griliniais, gali surinkti iki 20 proc. balsų, o tokiu atveju jo Penkių žvaigždučių judėjimas atsidurtų trečioje vietoje po P.L.Bersani ir S.Berlusconi, aplenkdamas M.Monti.

Dar du potencialūs rinkimų „drumstėjai“ yra Antonio Ingroia – su mafija kovojęs buvęs prokuroras, apeliuojantis į tradicinius kairiuosius, ir Oscaras Giannino – ekscentriškas libertarinių pažiūrų žurnalistas, kuris atima balsus iš S.Berlusconi.

Itin svarbūs bus Senato rinkimai, nes aukštųjų parlamento rūmų sudėtis priklauso nuo partijų sėkmės regionuose. Pagrindinė kova dėl vietų Senate vyks šiauriniuose Lombardijos ir Venecijos, taip pat pietiniuose Kampanijos ir Sicilijos regionuose.

Vienas veiksnys yra nepalankus visiems kandidatams – šie rinkimai pirmąkart po labai ilgo laikotarpio vyksta žiemą, o šis faktas kartu su visuotiniu nusivylimu politikais gali lemti menką rinkėjų aktyvumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos