Italijos etikos komitetas pritarė pirmajai šalyje savižudybei su pagalba

Italijos etikos komitetas leido penktą dešimtį einančiam visiškai paralyžiuotam vyrui nutraukti savo gyvenimą įvykdant savižudybę su pagalba, antradienį apie pirmą tokį leidimą šalyje pranešė jam padėjusi grupė.
Eutanazija
Eutanazija / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Italija Eutanazija

Pagal Italijos įstatymus pagalba kam nors atimti sau gyvybę laikoma neteisėta, tačiau 2019 metais Konstitucinis Teismas išaiškino, kad pagalba „nepakeliamas“ kančias kenčiančiam asmeniui, kuris gali savarankiškai priimti sprendimą, ne visais atvejais yra nusikaltimas.

Sunkvežimio vairuotojas iš Marko miesto centrinėje Italijoje, įvardijamas kaip „Mario“, prieš 10 metų per nelaimingą atsitikimą susilaužė stuburą ir visiškai nebegali judėti. Nuo tada jis yra slaugomas ištisą parą.

Vyras ilgą laiką siekė gauti leidimą išgerti vaistų, kurie jam padėtų užbaigti gyvenimą. Rugpjūtį laikraščiui „La Stampa“ vyras parašė: „Noriu panaudoti tą nedidelę dalį man likusios stiprybės, kad oriai numirčiau.“

Pasak vyrui padėjusios Lucos Coscioni draugijos, regiono etikos komitetas įvertino gydytojų pateiktas išvadas ir dabar jau suteikė jam leidimą.

„Siaubinga, kad tai užtruko taip ilgai, bet pagaliau pirmą kartą Italijoje etikos komitetas patvirtino, kad egzistuoja sąlygos, [būtinos] padėti sergančiam asmeniui nusižudyti“, – sakė draugijos sekretorė Filomena Gallo.

Italijos įstatymai už neteisėtą pagalbą asmeniui nusižudyti numato 5–12 metų laisvės atėmimo bausmę.

Tačiau Italijos Konstitucinis Teismas padarė išimtį asmenims, kurie serga nepagydoma liga, sukeliančia „nepakeliamas“ fizines ar psichologines kančias, jei jų gyvybė yra palaikoma medikų, tačiau jie išlieka pajėgūs priimti „laisvą“ sprendimą, gavę visą reikiamą informaciją.

Kaip Mario siekis bus įgyvendintas praktiškai – dar neaišku, bet vyras sakė pajutęs „palengvėjimą“ išgirdęs etikos komiteto sprendimą, sakė už jo teisę nusižudyti kovojanti grupė.

„Visa per daugybę metų susikaupusi įtampa dingo“, – cituojamas Mario draugijos pranešime.

2019 metais teismas paragino šalies parlamentą patikslinti atitinkamą įstatymą, bet tai iki šiol nebuvo padaryta, sakė Lucos Coscioni draugija, kritikuodama įstatymų leidėjų „paralyžių“.

Italijos valdžios pareigūnai jau sulaukė peticijos, raginančios surengti referendumą šiuo klausimu. Balsuojama dėl jo turėtų būti kitais metais.

Tačiau siūlymai sulaukia gana didelio pasipriešinimo šalyje, kur didelę įtaką turi Katalikų Bažnyčia.

Kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Jei reikia skubios pagalbos
Skambinkite pagalbos telefonu 112
Jei esate savižudybės krizėje, arba ieškote pagalbos kitam
Jei patyrėte smurtą
Jei reikalinga emocinė (psichologinė) pagalba telefonu, arba internetu
Jei esi vaikas ir tau reikalinga pagalba

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų