Italijos dešiniojo sparno lyderė, premjerė Giorgia Meloni atvyko į Varšuvą susitikti su Lenkijos konservatyvių pažiūrų ministru pirmininku Mateuszu Morawiecki. Italija, kuri yra viena iš pirmųjų prieglobsčio prašytojų, per Viduržemio jūrą plaukiančių į Europą, stotelių, siekia sumažinti jų skaičių.
Praėjusią savaitę Lenkija ir Vengrija vetavo ES vadovų pareiškimą dėl prieglobsčio suteikimo naštos paskirstymo tarp visų ES šalių.
Varšuvos ir Budapešto vyriausybės tvirtina, kad geresnis sprendimas – neleisti žmonėms atvykti į ES. Po derybų su M.Morawieckiu G.Meloni sakė mananti, kad blokas niekada nesugebės „rasti tikro sprendimo“ situacijai, kai migrantai jau Europoje.
„Manau, kad mūsų pozicija iš esmės yra tokia pati. Mes norime sustabdyti nelegalią imigraciją“, – sakė G.Meloni. Kalbėdama apie Lenkijos vyriausybės poziciją, ji pridūrė: „Negaliu neginti žmogaus, kuris gina nacionalinius interesus.“
M.Morawieckis teigė, kad jo vyriausybei labai svarbu, jog ES išorės sienos būtų izoliuotos, ir kad ji taip pat nepritaria ES susitarimo nuostatai, pagal kurią šalys, atsisakančios priimti dalį prieglobsčio prašytojų, turėtų mokėti 20 000 eurų už kiekvieną asmenį.
Lenkija priėmė milijonus karo pabėgėlių iš Ukrainos, iš kurių apie 1,2 mln. užsiregistravo ir gavo teisę gyventi, dirbti, lankyti mokyklą ir gauti socialines išmokas.
M.Morawieckis sakė, kad jo vyriausybė šiais metais surengs referendumą, kuriame lenkų bus klausiama nuomonės dėl neteisėtai į ES atvykusių migrantų priėmimo. Valdančioji konservatorių partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) siekia pakeisti Lenkijos rinkimų įstatymą, kad referendumą būtų galima surengti kartu su rudenį šalyje vyksiančiais parlamento rinkimais.
M.Morawieckio ir G.Meloni derybų darbotvarkėje taip pat buvo regioninis saugumas dėl Rusijos karo Ukrainoje, siekiančioje NATO saugumo garantijų. Kitą savaitę Lietuvoje vyks 31 NATO narės aukščiausiojo lygio susitikimas.