Per kovo 4 dieną vykusius rinkimus dešiniojo sparno koalicija, vadovaujama kraštutinės dešiniiosios Šiaurės lygos (Lega Nord), gavo 37 proc. balsų.
Siekdamas išvengti laikinojo ministrų kabineto perspektyvos, Šiaurės lygos lyderis Matteo Salvini penktadienį pasiūlė sudaryti vyriausybę su antroje vietoje likusiu Penkių žvaigždučių judėjimu (Movimento Cinque Stelle, M5S), kuri dirbtų iki gruodžio.
Tokiu atveju parlamentas turėtų laiko priimti rinkimų reformą ir kitų metų biudžetą trečiai pagal dydį euro zonos ekonomikai.
Pasak M.Salvini, kitų metų pradžioje galėtų įvykti nauji rinkimai.
Prieš isteblišmentą nusistatęs M5S, vadovaujamas Luigi Di Maio, per rinkimus gavo 32 proc., o kairiųjų Demokratų partija – 19 proc. balsų.
Šios trys partijos pirmos kalbėsis su S.Mattarella; vėliau bus kalbama su mažesnėmis partijomis ir dviem parlamento pirmininkais.
L.Di Maio sekmadienį sakė, kad atsisakys premjero posto ir taip pasiųs Šiaurės lygai.
„Jei tikrai turime viską supurtyti, ... sakau Salvini: „Drauge išrinkime vyriausybės vadovą“, – vienoje televizijos pokalbių laidoje sakė L.Di Maio.
Silvio Berlusconi veiksnys
Tačiau Šiaurės lyga, kurios koalicijai priklauso Silvio Berlusconi (Silvijaus Berluskonio) partija „Pirmyn, Italija!" (Forza Italia), nesutaria su M5S dėl galimo vaidmens ekscentriškajam ekspremjerui.
L.Di Maio reikalavo, kad M.Salvini atsikratytų 81 metų žiniasklaidos magnato, kurį M5S laiko politinės korupcijos simboliu, bet M.Salvini tvirtina, kad koalicijos neardys.
Dešiniojo sparno koalicijos pareigūnai sekmadienį vakare buvo susirinkę Romoje parengti bendros strategijos.
Keli jų reikalavo, kad S.Mattarella paskirtų M.Salvini premjeru ir leistų jam susirasti kelias dešimtis reikalingų parlamentarų iš mažesniųjų partijų daugumai parlamente suformuoti.
Tačiau žiniasklaida praneša, kad S.Mattarella nori garantijų.
Manoma, kad jis gali paskirti laikinąją vyriausybę, panašią į 2011-2013 metais valdžiusį ekonomisto Mario Monti ministrų kabinetą, kuri atkurtų Italijos vaidmenį pasaulinėje scenoje ir valdytų šalį bet jau tol, kol bus priimtas 2019 metų biudžetas.
Galvojama, kad prezidentas ieško neutralios, bet kompetentingos figūros, galbūt moters, tad spauda davė valią spėlionėms.
Tačiau ir Šiaurės lyga, ir Penkių žvaigždučių judėjimas kategoriškai prieštarauja tokiai alternatyvai. L.Di Maio sakė, kad parems naujus rinkimus net birželį ar liepą.
Verslo dienraščio „Il Sole 24 Ore“ analitikė Lina Palmerini sakė, kad S.Mattarella turi kelias galimybes, ir perspėjo: „Jei parlamentas atmes prezidento vyriausybę, situacija bus labai sunki.“
Pasak viešosios nuomonės tyrėjo Lorenzo Pregliasco, rinkėjų apklausos rodo, kad nauji rinkimai jėgų pasiskirstymo nepakeistų. „Niekas nelaimės daugumos“, – sakė jis.