Būsimojo kabineto sudėtis dar neaiški, bet koalicijos programa trečiadienio vakarą jau buvo suderinta. „Penkių žvaigždžių judėjimo“ atstovas Rocco Casalino pareiškė: „Galiausiai nuskambėjo plojimai ir visi apsikabinome.“
40 puslapių dokumentą sudaro daugiau nei 20 skyrių, o ties šešiais iš jų vis dar prirašyti klaustukai. L.Di Maio ir M.Salvini tik galutinai suderėtą sutartį neš Italijos prezidentui Sergio Mattarellai.
Pastarasis jau anksčiau leido suprasti, kad vertins tik finalinę dokumento versiją. Bet anksčiau šią savaitę jau buvo nutekintas sutarties juodraštis, o jo turinys privertė susigūžti visą Europą.
Juodraštyje buvo pasiūlymų, pavyzdžiui, Italijai palikti eurą, reikalauti iš ES nurašyti šimtamilijardinę valstybės skolą ir atšaukti sankcijas Rusijai.
Tiesa, kiek pataisytame variante idėjos dėl pasitraukimo iš euro zonos nėra – esą Italija poziciją dėl euro derins kartu su ES partneriais. Bet užtat yra pasiūlymas persvarstyti įstatymą dėl privalomo pradinukų vakcinavimo.
Prezidentas S.Mattarella jau yra pareiškęs, kad privalo saugoti Italijos ekonomikos sveikatą ir šalies dalyvavimą ES sutartyse.
Naujojoje, bet vis dar negalutinėje versijoje paliktas raginimas atšaukti sankcijas Rusijai, taip pat – pasiūlymai sušvelninti pensijų reformą, įvesti bazines „piliečio pajamas“, o progresinius mokesčius pakeisti dviejų lygių mokesčių sistema.
Ekspertų teigimu, tokių pasiūlymų įgyvendinimo kaina Italijos ekonomikai, kuri yra trečioji pagal dydį euro zonoje, būtų per didelė, todėl Europos finansų rinkos jau dreba: trečiadienį vien Italijos akcijų biržos indeksas krito 2,32 proc.
Aišku, populistų pasiūlymai taip pat pažeistų ES taisykles dėl fiskalinės drausmės: planai vienu metu ir sumažinti mokesčius, ir padidinti išmokas skurstantiesiems nėra efektyvi ekonominė formulė.
Ypač daug nerimo investuotojams kelia dokumente parašytas pasiūlymas kreiptis į Europos Centrinį Banką su prašymu anuliuoti 250 mlrd. eurų siekiančią Italijos valstybės skolą. Kai kurių analitikų manymu, vien toks prašymas pažeistų ES sutartį.
Aišku, visi šie sutarties punktai iki šiol tėra teoriniai. Prezidentas S.Mattarella, kurio vaidmuo formuojant koaliciją pagal konstituciją labai svarbus, jau yra pareiškęs, kad privalo saugoti Italijos ekonomikos sveikatą ir šalies dalyvavimą ES sutartyse.
„Penkių žvaigždžių judėjimas“ ir Šiaurės lyga jėgas šį mėnesį jėgas suvienijo atsakydamos į S.Mattarellos pasiūlymą paskirti laikinąją vyriausybę – kovą vykę rinkimai baigėsi be aiškaus laimėtojo.
Abi populistinės partijos, per rinkimus kartu sudėjus laimėjusios balsų daugumą, iškart paskelbė, kad laikinosios, greičiausiai technokratinės vyriausybės nerems, ir paskubino derybas dėl koalicijos sudarymo.
Dabar likę du keliai: arba koalicija bus sudaryta pritarus prezidentui S.Mattarellai, arba Italija vėl balsuos rinkimuose – greičiausiai rudenį.
Italijos žiniasklaidoje suskambus pavojaus varpams, M.Salvini įniršo ir „Facebook Live“ transliacijoje suskubo pasišaipyti iš politinio elito. Jis pažadėjo ignoruoti Vašingtono, Berlyno ir Briuselio priekaištus, nes jam esą svarbiausi – Italijos žmonės.
„Jei tuose salonuose, kur buvo nuspręsta, kad mūsų vaikai turi gyventi rizikingai ir su baime, dabar bijoma, jei tie salonai, kurie nužudė mūsų ateitį, išsigandę, vadinasi, mes kažką darome gerai“, – pareiškė Šiaurės lygos lyderis.
M.Salvini taip pat išjuokė Italijos žurnalistus, dalis kurių svarsto, kad jis dalintųsi premjero postu su L.Di Maio.
„Kuo dažniau jie mus įžeidinėja, mums grasina ir mus šmeižia, tuo labiau noriu imtis šio iššūkio“ – teigė M.Salvini.