„Mano kreipimasis skirtas visiems užsienyje gyvenantiems sirams: Sirija dabar yra laisva šalis, užsitarnavusi savo pasididžiavimą ir orumą. Sugrįžkite. Turime atsikurti, atgimti iš naujo, ir mums reikia visų pagalbos“, – sakė Mohammadas al Bashiras (Mohamadas Baširas) interviu Italijos dienraščiui „Corriere della Sera“.
Jis pridūrė, kad Sirijoje bus užtikrintos „visų žmonių ir visų religinių bendruomenių teisės“.
„Jų žmogiškasis kapitalas ir patirtis leis šaliai suklestėti“, – trečiadienį paskelbtame interviu sakė M. al Bashiras.
B. al Assadas pabėgo iš Sirijos, kai savaitgalį per žaibišką puolimą sukilėliai užėmė Damaską, taip užbaigdami penkis dešimtmečius trukusį jo klano valdymą.
Per beveik 14 metų trunkantį Sirijos pilietį karą žuvo 500 tūkst. žmonių, pusė šalies gyventojų buvo priversti palikti savo namus, dalis jų buvo priversti ieškoti prieglobsčio užsienyje.
Pasitraukus B. al Assadui, šalyje dabar tvyro didžiulė nežinomybė.
Pasirodė nuogąstavimų dėl smurto tarp religijų, nors islamistų grupuotė „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS), kuri vadovavo sukilėlių puolimui, siekė nuraminti religines mažumas, kad naujojoje Sirijoje jos bus saugios.
Įvairios šalies bendruomenės, įskaitant krikščionis, kurdus ir alavitus, dabar laukia, kokiai vyriausybei vadovaus M. al Bashiras.
Nuo pilietinio karo pradžios 2011-aisiais Sirijos krikščionių bendruomenė daugiausiai palaikė B. al Assado vyriausybę, o prezidentas, pats priklausantis alavitų bendruomenei, save pristatė kaip mažumų gynėją.
Katalikų Bažnyčios vadovas popiežius Pranciškus trečiadienį paragino Sirijoje skatinti abipusę pagarbą tarp religijų.
„Meldžiuosi, (...) kad Sirijos žmonės savo mylimoje žemėje gyventų taikoje ir ramybėje, o skirtingos religijos sugyventų draugiškai ir abipusėje pagarboje šios tautos, kurią tiek daug metų kamuoja karas, labui“, – sakė Pranciškus savo savaitinėje audiencijoje.
M. al Bashiras italų leidiniui teigė, kad „netinkamas kai kurių islamistų grupių elgesys paskatino daugelį žmonių, ypač Vakaruose, susieti musulmonus su terorizmu, o islamą – su ekstremizmu“.
„Islamo, kuris yra teisingumo religija, prasmė buvo iškreipta. Būtent todėl, kad esame islamiški, užtikrinsime visų žmonių ir visų religinių bendruomenių teises Sirijoje“, – sakė jis per interviu, kuris buvo paskelbtas italų kalba.