Įtartinas laivas
Suomijos nacionalinis tyrimų biuras antradienį pranešė, kad tiria laivų judėjimą rajone, kuriame buvo pažeisti povandeniniai telekomunikacijų kabeliai, tuo metu, kai, kaip įtariama, buvo vykdomas sabotažas.
Taip pat antradienį Švedijos ginkluotosios pajėgos ir pakrančių apsauga užfiksavo laivų judėjimą netoli pažeistų kabelių, o detalės tiriamos, sakė Švedijos civilinės gynybos ministras Karlas-Oskaras Bolinas.
Daugelis Suomijos žiniasklaidos priemonių atkreipia dėmesį, kad su Kinijos vėliava plaukiojantis laivas „Yi Peng 3“ lapkričio 17-osios rytą ir lapkričio 18-osios naktį, prieš pat nutrūkstant kabelių jungtims, praplaukė pro kabelių gedimo vietas. Tai nurodė Jūrų eismo tarnyba. Šiuo metu laivas išplaukė iš Baltijos jūros ir plaukia Danijos sąsiauriu.
Remiantis Rusijos federalinių uostų duomenimis, Kinijos laivo kapitonas buvo Rusijos pilietis (Aleksandras Stečencevas). „Yi Peng 3“ dabartiniam savininkui Kinijoje buvo perduotas tik šio mėnesio pradžioje.
Laivas gabena prekes ir (arba) naftą iš Ust Lugos (Rusija) į Port Saidą (Egiptas). Tas pats kapitonas taip pat valdė laivą URSUS ARCTOS, taip pat gabenusį prekes iš Ust Lugos į Egiptą.
Diversija su priedanga
Komentuodamas incidentą Lietuvos prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys antradienį sakė, jog Lietuvos institucijos turi informacijos apie su priedanga veikiančius Rusijos žvalgybos ir kitą diversijos veiklą vykdančius laivus.
„Mes žinome, kad tokių yra, slepiasi po įvairiausiais moksliniais tyrimais, vykdo povandeninę veiklą, kuri yra nukreipta sutrikdyti mūsų komunikacijas, kai to reikės. Mes turėtume tam didinti spaudimą ir neleisti taip laisvai naviguoti Rusijos pusei“, – sakė K.Budrys.
Nutraukti du kabeliai
Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pranešė, kad sekmadienio rytą buvo nutrauktas vienas iš trijų Baltijos jūra nutiestų ryšio kabelių iš Švedijos į Lietuvą.
Vėliau šią informaciją patvirtino ir pareigūnai Stokholme.
Suomijos operatorius „Cinia“ pirmadienį pranešė, kad dėl nežinomų priežasčių nutrauktas Helsinkį ir Vokietijos Rostoko uostą jungiantis kabelis.
Vėliau Vokietija ir Suomija pranešė, kad pradėjo tyrimą ir įspėjo apie „hibridinio karo“ grėsmę.
Generalinė prokuratūra antradienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo teroro akto.
Panašūs incidentai
2023 m. spalio 8 d. Suomijos įlankoje vienu metu buvo pažeistas dujotiekis „Balticconnector“ ir ryšių kabelis tarp Estijos ir Suomijos.
Vėliau šių šalių valdžios institucijos padarė išvadą, kad dujotiekį ir kabelį sugadino inkaras, kurį dugnu vilko Kinijos konteinervežis, tačiau negalėjo nustatyti, ar tai buvo nelaimingas atsitikimas, ar diversija.