Svarbiausios naujienos
- Tyčiojimasis tęsiasi: Izraelio naujakuriai pamovė negyvo asilo galvą musulmonų kapinėse.
- Propagandos viršūnė: S.Lavrovas palygino Gazos karą su Ukraina.
- „Tai fantazija“: didėja skepticizmas dėl Izraelio gebėjimo sunaikinti „Hamas“.
- Paaiškino, kodėl arbūzų atvaizdai reiškia paramą palestiniečiams.
- Žiniasklaida: didelė grėsmė, kad karas Gazoje persimes į Libaną ir už jo ribų.
Visas Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.
Tyčiojimasis tęsiasi: Izraelio naujakuriai pamovė negyvo asilo galvą musulmonų kapinėse
16:59
Okupuotoje Rytų Jeruzalėje suimtas izraelietis, kuris išniekino musulmonų kapines ir jų teritorijoje pakabino negyvo asilo galvą.
Trečiadienį, augant įtampai Vakarų Krante, Izraelio naujakuriai šalia kapo Rytų Jeruzalėje pakabino asilo galvą, pranešė vietos valdžios institucijos.
„Vienas naujakurys įsiveržė į Bab al Rahmos kapines ir ant kapo pakabino asilo galvą“, – sakoma Jeruzalės gubernatoriaus biuro pareiškime.
Palestiniečių aktyvistai pasidalijo nuotraukomis ir filmuota medžiaga, kurioje matyti negyvo asilo galva, padėta tarp kapų kapinėse, esančiose greta Al Aqsos mečetės komplekso, kuriame vyksta konfliktai.
Izraelio policija šio incidento nekomentavo.
Bab al-Rahma yra senosios musulmonų kapinės, skaičiuojančios daugiau kaip 1400 metų. Jose yra daug žymių islamo pranašo Mahometo bendražygių kapų.
Vakarų Krante tvyro didelė įtampa dėl Izraelio kampanijos gretimame Gazos Ruože. Nuo spalio 7 d., kai „Hamas“ užpuolė Izraelį ir nužudė daugiau kaip 1200 žmonių, Gazos Ruože žuvo mažiausiai 21 tūkst., daugiausia moterų ir vaikų.
Al Aqsos mečetė yra trečia pagal šventumą musulmonų vieta pasaulyje. Žydai šią teritoriją vadina Šventyklos kalnu, teigdami, kad senovėje čia stovėjo dvi žydų šventyklos.
Izraelis Rytų Jeruzalę, kurioje yra Al Aqsos mečetė, okupavo per 1967 m. arabų ir Izraelio karą. Visą miestą jis aneksavo 1980 m., o tarptautinė bendruomenė šio žingsnio niekada nepripažino, skelbia Turkijos naujienų agentūra „Anadolu“. Izraelis ginčija tokį išaiškinimą.
Anksčiau Izraelio kariai sulaukė kritikos dėl masinių žmonių sulaikymų ir išrengimų ieškant „Hamas“ kovotojų, taip pat dėl mečetėse giedamų žydiškų giesmių ir kt.
Patvirtinta, kad Jeruzalės užpuolikas nukautas
00:45
Patvirtinta, kad užpuolikas, kuris prieš kurį laiką Jeruzalėje įvykdė išpuolį peiliu, sužeidęs du žmones, žuvo.
Izraelio policijos duomenimis, įtariamasis identifikuotas kaip palestinietis.
Jos pareiškime sakoma, kad užpuolikas privažiavo prie patikrinimo posto Jeruzalėje ir „sustabdęs savo automobilį netoli patikrinimo posto išlipo ir peiliu subadė du budinčius apsaugos darbuotojus“, padarydamas lengvus sužalojimus.
Po to saugumo tarnybos jį nušovė.
Dvi jo aukos yra 20 metų moteris ir 25 metų vyras, kuriuos gydo medikai.
Benjaminas Netanyahu atšaukė šį vakarą numatytą karo ministrų kabineto posėdį
00:16
Benjaminas Netanyahu atšaukė šį vakarą numatytą karo ministrų kabineto posėdį, kuriame turėjo būti aptartas Izraelio planas dėl Gazos Ruožo pasibaigus karui su „Hamas“.
Pranešama, kad Izraelio ministras pirmininkas atmetė saugumo pareigūnų prašymus parengti Gazos kontrolės planus pasibaigus karui su „Hamas“.
Kaip pranešė „Times of Israel“, B.Netanyahu sprendimui atšaukti šio vakaro posėdį „įtakos turėjo jo kraštutiniai dešinieji koalicijos partneriai“, kurie atmetė bet kokią diskusiją apie Palestinos savivaldos vaidmenį pokario Gazos valdyme. Pranešime toliau rašoma:
„Tačiau B.Netanyahu, atrodo, yra pasiryžęs išlaikyti savo koaliciją nepaliestą ir atitinkamai siekė atidėti diskusijas „diena po dienos“ beveik trims mėnesiams“.
Leidinys pranešė, kad B.Netanyahu sutiko šį klausimą aptarti antradienį.
Pranešama apie sprogimus netoli Damasko, Sirijos žiniasklaida kaltina „Izraelio agresiją“
23:19
Sirijos žiniasklaida praneša, kad netoli sostinės Damasko girdimi sprogimai yra „Izraelio agresijos“ rezultatas.
Netoli Damasko girdėjosi sprogimai, o jų pobūdžiui patikrinti atliekami tyrimai, anksčiau pranešė šalies valstybinė naujienų agentūra.
Tai naujausias iš serijos pranešimų apie Izraelio smūgius Sirijoje.
Manoma, kad Sirijoje veikia „Hezbollah“ ir kitos Irano remiamos sukarintos grupuotės bei operatyvininkai, kurie, kaip pranešama, yra Izraelio taikiniai.
Iranas taip pat remia „Hamas“ ir husių kovotojus.
Izraelio gynybos pajėgos retai komentuoja savo veiksmus prieš Irano įgaliotinius Sirijoje, nors dažnai pateikia naujausią informaciją apie smūgius Libano teritorijoje, ir kol kas iš jų dar nesulaukėme atsakymo dėl šio pranešimo.
Palestinos Raudonojo Pusmėnulio draugija evakavo 8 nukentėjusiuosius
22:41
Palestinos Raudonojo Pusmėnulio draugija evakavo 8 nukentėjusiuosius, įskaitant vaikus, po to, kai Izraelio pajėgos taikėsi į namą Al Zavaidoje, centrinėje Gazos Ruožo dalyje, ketvirtadienį pranešė Palestinos Raudonojo Pusmėnulio draugija.
„X“ tinkle paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip PAGD komandos liepsnų apsuptyje ieško po griuvėsius, o sužeisti palestiniečiai evakuojami į ligonines.
Įtariamasis nušautas po išpuolio Jeruzalėje
22:10
Izraelio policija pranešė apie Jeruzalėje įvykdytą išpuolį peiliu, kurį, jos teigimu, įvykdė „teroristas“.
„Prieš kurį laiką į Mazmorijos perėją Jeruzalės miesto pietuose atėjo peiliu ginkluotas teroristas ir vietoje peiliu sužalojo du žmones, kurie buvo sunkiai ir lengvai sužeisti (medicinos pareigūnų duomenimis) ir nugabenti į ligoninę“, – sakė policijos atstovas spaudai.
„Reaguodamos į tai, įvykio vietoje veikiančios saugumo pajėgos apšaudė teroristą ir jis buvo neutralizuotas.“
Neaišku, ar užpuolikas žuvo, ar ne.
„Atvykę į įvykio vietą radome abi teroro išpuolio aukas sąmoningas“, – sakė „Magen David Adom“ medikas.
„Moteris sėdėjo, o vyras vaikščiojo, abu patyrė kūno sužalojimus peiliu.“
„Suteikėme pirminę medicinos pagalbą, sustabdėme kraujavimą, sutvarstėme ir suteikėme medikamentinį gydymą bei evakuavome juos į ligoninę stabilios būklės.“
„Hamas“ yra pasirengusi priimti bet kokius pasiūlymus dėl „visiškos ir galutinės“ karo Gazoje pabaigos
21:31
Vienas „Hamas“ pareigūnas sakė, kad palestiniečių kovotojų grupuotė yra „atvira bet kokioms idėjoms ar pasiūlymams dėl visiško ir galutinio agresijos prieš mūsų žmones Gazos Ruože nutraukimo“.
Ketvirtadienį spaudos konferencijoje Osama Hamdanas sakė, kad „Hamas“ nedomina „dalinis ar laikinas agresijos nutraukimas“, pranešė AP.
Jis pakartojo „Hamas“ poziciją, kad likusieji įkaitai, laikomi Gazos Ruože nuo spalio 7 d. atakų prieš Izraelį, bus paleisti tik po to, kai bus įgyvendintos nuolatinės paliaubos, sakoma pranešime.
Paklaustas apie vykstančias diskusijas dėl karo užbaigimo veiksmų plano, įskaitant Egipto pateiktą pagrindinį pasiūlymą, O.Hamdanas sakė, kad Gazos valdymas bus „tik Palestinos žmonių sprendimas“.
Roma prieštarauja, kad naujuoju Izraelio ambasadoriumi būtų paskirtas nausėdijos meras
20:25
Italija prieštarauja Izraelio ketinimui ambasadoriumi Romoje paskirti vienos iš pagrindinių okupuoto Vakarų Kranto nausėdijos merą, ketvirtadienį pranešė diplomatinis šaltinis.
Liepą Izraelio užsienio reikalų ministerija pasiūlė Malės Adumino nausėdijos mero Benny Kashrielio kandidatūrą į karjeros diplomato Alono Baro, kuris 2024 metų vasarą išeis į pensiją, vietą.
Italijos dešiniojo sparno koalicinė vyriausybė, kuriai vadovauja Giorgia Meloni, remia Izraelį, įsitraukusį į karą su „Hamas“ Gazos Ruože, pradėtą po precedento neturinčio spalio 7-osios išpuolio prieš žydų valstybę.
Tačiau Roma taip pat mano, kad nuo 1967 metų Izraelio okupuotose palestiniečių teritorijose įkurtos nausėdijos, kurias Jungtinės Tautos laiko neteisėtomis, yra kliūtis taikai.
72-iejų B.Kashrielis nuo 1992 metų yra beveik 40 tūkst. gyventojų turinčios nausėdijos meras ir vadovauja ministro pirmininko Benjamino Netanyahu dešiniojo sparno partijos „Likud“ vietos skyriui.
1999–2001 metais jis taip pat vadovavo Ješos (YESHA) tarybai – organizacijai, atstovaujančiai nausėdijoms palestiniečių teritorijose.
Skelbdamas jo pavardę Izraelio užsienio reikalų ministras Eli Cohenas sakė, kad B.Kashrielio patirtis „saugumo ir regioninio stabilumo“, taip pat ekonomikos ir energetikos klausimais bus privalumas.
Izraelis dar nepateikė oficialaus prašymo Romai dėl akreditacijos.
Tačiau diplomatinis šaltinis, patvirtindamas spaudos pranešimus, naujienų agentūrai AFP sakė, kad Italijos pareigūnai išsiuntė keletą pranešimų, kuriuose nurodė, kad, jų nuomone, šis paskyrimas yra netinkamas.
Izraelio užsienio reikalų ministerija, su kuria susisiekė AFP, atsisakė pakomentuoti šią situaciją.
Roma pasisako už dviejų valstybių principą sprendžiant Izraelio ir palestiniečių problemą – šią poziciją po spalio 7-osios išpuolių pakartojo Italijos užsienio reikalų ministras Antonio Tajani.
Šis sprendimas „turi atitikti tarptautinės teisės ir Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijų nustatytus parametrus“, teigė A.Tajani.
Po Rusijos invazijos į Ukrainą Italija taip pat ėmėsi didelių diplomatinių pastangų arabų šalyse, kad diversifikuotų energijos ir žaliavų tiekimą.
Roma ne kartą ragino savo sąjungininką Izraelį „padaryti viską, kas įmanoma, kad būtų išsaugotos civilių gyvybės“ Gazos Ruože.
Gazos Ruožo pietuose žuvo mažiausiai 20 žmonių ir 55 buvo sužeisti
20:19
Pasak Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos atstovo spaudai, šiandien per Izraelio oro antskrydį Rafaho mieste Gazos Ruožo pietuose žuvo mažiausiai 20 žmonių ir 55 buvo sužeisti.
Incidentas įvyko netoli Kuveito ligoninės, pranešė „Al Jazeera“, cituodama savo korespondentą, kuris teigia matęs, kaip į ligoninę įėjo „sunkiai sužeista palestinietė mergina ir kita moteris, kurios veidas buvo visas kruvinas“.
„Oro smūgis visiškai sulygino su žeme gyvenamąjį namą, kuriame pilna perkeltų žmonių“, – sakė korespondentas.
Iki šiol tęsiamos greitosios pagalbos automobilių ir civilinės gynybos komandų gelbėjimo operacijos, kurių metu iš po griuvėsių traukiami žmonės.
Pranešimas nebuvo patikrintas. Izraelio gynybos pajėgos (IDF) pranešimo kol kas nekomentavo.
Izraelio karo ministrų kabinetas šį vakarą turėtų susitikti aptarti savo planą dėl Gazos Ruožo pasibaigus karui su „Hamas“
19:59
Izraelio karo ministrų kabinetas šį vakarą turėtų susitikti aptarti savo planą dėl Gazos Ruožo pasibaigus karui su „Hamas“, teigiama pranešimuose.
Posėdis rengiamas po pranešimų, kad Benjaminas Netanyahu atidėliojo diskusiją dėl planų, kaip kontroliuoti palestiniečių teritoriją.
Pranešama, kad Izraelio ministras pirmininkas atsisakė patenkinti kelis saugumo pareigūnų prašymus surengti posėdį dėl sprendimų, susijusių su „diena po to“, kai Izraelis paskelbs pasiekęs savo tikslus prieš Gazos Ruožą kontroliuojantį „Hamas“.
JAV taiko sankcijas husių tinklui, finansuojančiam atakas prieš laivus Raudonojoje jūroje
19:43
JAV Iždo departamentas ketvirtadienį paskelbė sankcijas tinklui, kuris finansuoja vis daugiau Jemeno husių sukilėlių išpuolių prieš laivus Raudonojoje jūroje.
Irano remiama grupuotė, nuo 2014 metų kontroliuojanti Jemeno šiaurę, nuo pat spalio, kai prasidėjo Izraelio ir „Hamas“ karas, dronais ir raketomis atakavo regiono laivus ir privertė krovininius laivus vengti Sueco kanalo – vieno judriausių pasaulyje laivybos kelių.
Reaguodamos į tai, Jungtinės Valstijos paskelbė apie tarptautinę koaliciją, kuri saugos per Raudonąją jūrą plaukiojančius laivus, siekdama užtikrinti laivybos laisvę šiame judriame vandens kelyje.
Pareiškime JAV iždo departamentas nurodė, kad sankcijas taiko Jemeno sostinės Sanos valiutos keityklų asociacijos vadovui ir trims Jemeno ir Turkijos valiutos keitykloms, atsakingoms už tai, kad „palengvino Irano finansinės pagalbos srautą“ husiams.
Jame priduriama, kad šie žmonės padėjo pervesti milijonus dolerių Sa'ido al Jamalo finansuojamai husių grupuotei, susijusiai su Islamo Revoliucinės gvardijos korpusu (IRGC).
Priešingai nei husius, IRGC Jungtinės Valstijos yra įtraukusios į užsienio teroristinių organizacijų sąrašą.
„Šiandienos veiksmai patvirtina mūsų pasiryžimą apriboti neteisėtą lėšų srautą husių grupuotei, kuri ir toliau vykdo pavojingus išpuolius prieš tarptautinę laivybą ir rizikuoja toliau destabilizuoti regioną“, – pareiškime teigė iždo sekretorės pavaduotojas Brianas E.Nelsonas, atsakingas už kovą su terorizmu ir finansinę žvalgybą.
Izraelio ambasada išėmė vaizdo įrašą, kuriame vaizduojamas tariamas „Hamas“ išpuolis Seule
19:26
Izraelio ambasada Seule pašalino vaizdo įrašą, kuriame vaizduojamas įsivaizduojamas scenarijus, pagal kurį korėjiečius Seule užpuola kaukėti užpuolikai, ketvirtadienį pranešė Pietų Korėjos užsienio reikalų ministerija.
Vaizdo įrašas – akivaizdi nuoroda į islamistų grupuotės „Hamas“ kovotojų užpuolimą.
Naujienų agentūrai AFP atsiųstame pareiškime ministerija teigė, kad įrašas buvo pripažintas netinkamu ir kad ji paprašė Izraelio ambasados jį pašalinti.
Vaizdo įraše, kurio nebegalima rasti ambasados socialiniuose tinkluose, vaizduojamas nerimą keliantis scenarijus, kai Kalėdų dieną ginkluotas užpuolikas sostinėje pagrobia korėjietę ir prievarta atskiria ją nuo mažametės dukters, rodo Pietų Korėjos transliuotojo YTN paskelbtas įrašas.
Izraelio ambasada kartu su jau pašalintu vaizdo įrašu antradienį paskelbė savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje: „Spalio 7 dieną Izraelį užpuolė „Hamas“ teroristai. Žuvo 1,2 tūkst. vyrų, moterų bei vaikų ir daugiau kaip 240 žmonių buvo paimti įkaitais Gazoje.“
„Įsivaizduokite, jei tai nutiktų jums. Ką darytumėte?“ – priduriama įraše.
Pietų Korėja techniškai tebekariauja su branduolinį ginklą turinčia Šiaurės Korėja po to, kai jų 1950–1953 metais vykęs karinis konfliktas baigėsi paliaubomis, o ne taikos sutartimi.
YTN pranešė, kad Izraelio ambasadorius Seule Akiva Toras socialiniuose tinkluose paskelbtame pranešime, kuris vėliau buvo ištrintas, teigė: „Rekonstravome spalio 7 dieną įvykusį siaubingą teroristinį incidentą, kad padėtume Pietų Korėjos gyventojams Rytų Azijoje, esantiems toli nuo Izraelio, suprasti dabartinę karo padėtį.“
Izraelis ne kartą žadėjo tęsti palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ sunaikinimo kampaniją, keršydamas už kruviną spalio 7-osios išpuolį, per kurį žuvo apie 1 140 žmonių, dauguma jų – civiliai gyventojai, rodo AFP skaičiavimai, pagrįsti oficialiais Izraelio duomenimis.
Palestiniečių kovotojai taip pat paėmė apie 250 įkaitų, iš kurių 129 tebėra nelaisvėje, teigia Izraelis.
Naujausiais „Hamas“ valdomos Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, dėl nesiliaujančio Izraelio bombardavimo ir antžeminės invazijos į Gazos Ruožą žuvo mažiausiai 21 110 žmonių, daugiausia moterų ir vaikų.
„Negalima pateisinti „Hamas“ vykdomo Izraelio civilių žudymo ir grobimo, tačiau Izraelio ambasados parengtas ir išplatintas vaizdo įrašas, kuriame pateikiamos paralelės su saugumo padėtimi kitoje šalyje, buvo pripažintas netinkamu, – sakoma Pietų Korėjos užsienio reikalų ministerijos pareiškime. – Perdavėme savo poziciją Izraelio ambasadai Pietų Korėjoje ir Izraelio pusė ėmėsi priemonių, kad minėtas vaizdo įrašas būtų ištrintas.“
Tyčiojimasis tęsiasi: Izraelio naujakuriai pamovė negyvo asilo galvą musulmonų kapinėse
16:59
Okupuotoje Rytų Jeruzalėje suimtas izraelietis, kuris išniekino musulmonų kapines ir jų teritorijoje pakabino negyvo asilo galvą.
Trečiadienį, augant įtampai Vakarų Krante, Izraelio naujakuriai šalia kapo Rytų Jeruzalėje pakabino asilo galvą, pranešė vietos valdžios institucijos.
„Vienas naujakurys įsiveržė į Bab al Rahmos kapines ir ant kapo pakabino asilo galvą“, – sakoma Jeruzalės gubernatoriaus biuro pareiškime.
Palestiniečių aktyvistai pasidalijo nuotraukomis ir filmuota medžiaga, kurioje matyti negyvo asilo galva, padėta tarp kapų kapinėse, esančiose greta Al Aqsos mečetės komplekso, kuriame vyksta konfliktai.
Izraelio policija šio incidento nekomentavo.
Bab al-Rahma yra senosios musulmonų kapinės, skaičiuojančios daugiau kaip 1400 metų. Jose yra daug žymių islamo pranašo Mahometo bendražygių kapų.
Vakarų Krante tvyro didelė įtampa dėl Izraelio kampanijos gretimame Gazos Ruože. Nuo spalio 7 d., kai „Hamas“ užpuolė Izraelį ir nužudė daugiau kaip 1200 žmonių, Gazos Ruože žuvo mažiausiai 21 tūkst., daugiausia moterų ir vaikų.
Al Aqsos mečetė yra trečia pagal šventumą musulmonų vieta pasaulyje. Žydai šią teritoriją vadina Šventyklos kalnu, teigdami, kad senovėje čia stovėjo dvi žydų šventyklos.
Izraelis Rytų Jeruzalę, kurioje yra Al Aqsos mečetė, okupavo per 1967 m. arabų ir Izraelio karą. Visą miestą jis aneksavo 1980 m., o tarptautinė bendruomenė šio žingsnio niekada nepripažino, skelbia Turkijos naujienų agentūra „Anadolu“. Izraelis ginčija tokį išaiškinimą.
Anksčiau Izraelio kariai sulaukė kritikos dėl masinių žmonių sulaikymų ir išrengimų ieškant „Hamas“ kovotojų, taip pat dėl mečetėse giedamų žydiškų giesmių ir kt.
Izraelis tvirtina mečetėje aptikęs „Hamas“ tunelio šachtą ir karinės technikos
15:22
Izraelio 55-osios rezervinės desantininkų brigados kariai, veikiantys Chan Juniso rajone, aptiko kelis įėjimus į tunelius, įskaitant vieną mečetėje, pranešė šalies kariuomenė.
Gynybos pajėgų teigimu, šalia tunelio mečetėje kariai rado raketų paleidimo įrenginį ir stebėjimo įrangą, kurią naudojo „Hamas“ smogikai.
Kitas rajone rastas įėjimas į tunelį jungia požeminę perėją ir valdymo centrą, kuriuo naudojasi elitinės „Hamas“ pajėgos „Nukhba“, nurodė Izraelio gynybos pajėgos.
Pranešama, kad tunelių šachtas sunaikino kovų inžinieriai.
Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija: žuvusiųjų skaičius pasiekė 21 320
15:16
Islamistų grupuotės „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį pranešė, kad nuo spalio 7 dienos, kai prasidėjo karas su Izraeliu, šioje palestiniečių teritorijoje žuvo mažiausiai 21 320 žmonių.
Ministerija pridūrė, kad nuo karo pradžios dar 55 603 žmonės buvo sužeisti.
Beveik pusei Gazos gyventojų gresia badas: „Tai kova už išlikimą“
15:15
Jungtinių Tautų Palestinos pabėgėlių agentūra (UNRWA) pareiškė, kad 40 proc. Gazos gyventojų gresia badas. Paskelbtame pranešime agentūra nurodė, kad Gazos Ruožas susiduria su katastrofišku badu.
„Realybė tokia, kad mums reikia daugiau pagalbos. Vienintelė likusi viltis – humanitarinės paliaubos“, – rašoma pranešime.
Agentūra teigė, kad „pietinėje Gazos dalyje UNRWA tęsia miltų dalijimą ir iki šiol pasiekė 145 724 šeimas. Karštas maistas tiekiamas UNRWA prieglaudomis paverstose mokyklose, tačiau vidutinis žmonių skaičius šiose prieglaudose yra daugiau kaip 12 000... keturis kartus viršija jų pajėgumus. Maisto paprasčiausiai nepakanka.“
„Kiekviena diena yra kova už išlikimą, maisto ir vandens paiešką“, – pridūrė pranešime cituojamas UNRWA reikalų Gazoje direktorius Thomas White'as.
Tuo tarpu Izraelio vyriausybės atstovas spaudai Eilonas Levy apkaltino Jungtines Tautas nesugebėjimu teikti pagalbą civiliams Gazos Ruože. Jis aiškino, kad „Hamas“ smogikai grobia pagalbą, o „UNRWA tai dangsto“, ir kaltino organizacijos logistiką, kad šią savaitę buvo uždarytas Izraelio kontroliuojamas Kerem Šalomo sienos perėjimo punktas.
S.Lavrovas palygino Gazos karą su Ukraina
13:21
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas gyrė Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu už tai, kad jis nekritikuoja Kremliaus, ir lygino Izraelio karą prieš „Hamas“ su Maskvos invazija į Ukrainą.
„B.Netanyahu sakė, kad nori sunaikinti „Hamas“, tai skamba kaip demilitarizacija. Ir jis pasakė, kad reikia pašalinti ekstremizmą Gazos Ruože. Skamba kaip denacifikacija“, – interviu televizijai „Rossija 24“ sakė S.Lavrovas, turėdamas omenyje du Rusijos skelbiamos „specialiosios operacijos“ Ukrainoje tikslus.
S.Lavrovas išreiškė susirūpinimą dėl buvusio ministro pirmininko Yairo Lapido pozicijos, kuria jis prieštarauja Rusijos invazijai, tačiau nurodė, kad B.Netanyahu tokių problemų Maskvai nekėlė.
„Nepaisant pasmerkimų iš viso pasaulio, įskaitant, žinoma, Izraelį, jis atsidūrė gana rimtoje situacijoje, kad niekada nedrįso daryti jokių pareiškimų prieš Rusiją“, – tvirtino S.Lavrovas.
Užsienio reikalų ministras, praeityje sukėlęs karštas diskusijas teiginiais, kad Adolfas Hitleris turėjo žydiško kraujo, ir kaltinęs Izraelį remiant neonacius, dabar postringavo, kad Rusijos ir Izraelio ryšiai grindžiami neva kovos su naciais idealu.
„Tai fantazija“: didėja skepticizmas dėl Izraelio gebėjimo sunaikinti „Hamas“
12:41
Izraelis ne kartą žadėjo sunaikinti grupuotę „Hamas“, atsakingą už žiaurų spalio 7 d. išpuolį, tačiau kritikai vis dažniau mano, kad šis tikslas nerealus ar net neįmanomas, rašo „The New York Times“.
Organizacijos atstovas Libane Osama Hamdanas, stovėdamas priešais pilką foną, papuoštą „Hamas“ logotipais ir šaulio emblemomis, primenančiomis kruviną spalio 7 d. išpuolį prieš Izraelį, teigė nesijaudinantis dėl to, kad jo palestiniečių grupuotė bus išstumta iš Gazos Ruožo.
„Mes nesijaudiname dėl Gazos Ruožo ateities, – neseniai sakė jis perpildytoje spaudos konferencijoje savo biure pietiniame Beiruto priemiestyje. – Sprendimus priima tik Palestinos žmonės“.
Taip O.Hamdanas atmetė vieną iš pagrindinių Izraelio tikslų nuo pat puolimo Gazos Ruože pradžios: išardyti islamistinę politinę ir karinę organizaciją, kuri, Izraelio pareigūnų teigimu, prisidėjo prie maždaug 1 200 žmonių žudynių ir kuri vis dar laiko daugiau kaip 100 įkaitų.
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu ne kartą pabrėžė šį tikslą, net ir susidūręs su didėjančiu tarptautiniu spaudimu mažinti karines operacijas. Joe Bideno administracija išsiuntė į Izraelį aukšto rango pasiuntinius, kad šie ragintų pradėti naują karo etapą, kurio metu būtų vykdomos tikslingesnės operacijos, o ne visuotinis naikinimas.
Kritikai Izraelyje ir už jo ribų abejoja, ar kada nors buvo realu sunaikinti tokią giliai įsišaknijusią organizaciją. Vienas buvęs Izraelio nacionalinio saugumo patarėjas pavadino planą „miglotu“.
E.Macronas: jei taip, karas truks 10 metų
„Manau, kad pasiekėme momentą, kai Izraelio valdžios institucijos turės aiškiau apibrėžti, koks yra jų galutinis tikslas, – šį mėnesį sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. – Visiškas „Hamas“ sunaikinimas? Ar kas nors mano, kad tai įmanoma? Jei taip, karas truks 10 metų“.
Nuo 1987 m., kai „Hamas“ pirmą kartą susikūrė, ji ne kartą atlaikė bandymus pašalinti jos vadovybę. Pasak politikos ir karinių specialistų, pati organizacijos struktūra buvo sukurta taip, kad galėtų įveikti tokius nenumatytus atvejus. Be to, niokojanti Izraelio taktika Gazos kare grasina radikalizuoti platesnį gyventojų sluoksnį ir įkvėpti naujų naujokų.
Analitikai mano, kad optimaliausias rezultatas Izraeliui tikriausiai būtų „Hamas“ karinių pajėgumų susilpninimas, kad ši grupuotė negalėtų pakartoti tokio niokojančio išpuolio. Tačiau net ir šis ribotas tikslas laikomas labai sunkiu uždaviniu.
Analitikas: manyti, kad tokią organizaciją galima paprasčiausiai išrauti, yra fantazija
Pasak ekspertų, „Hamas“ yra įsišaknijusi ideologijoje, pagal kurią Izraelio kontrolei palestiniečių žemėse turi būti priešinamasi jėga, rašo „The New York Times“.
„Kol egzistuoja šis kontekstas, tol turėsite reikalų su tam tikra „Hamas“ forma, – sakė Tahani Mustafa, Tarptautinės krizių grupės analitinio centro „International Crisis Group“ vyresnysis Palestinos analitikas. – Manyti, kad tokią organizaciją galima paprasčiausiai išrauti, yra fantazija.“
Izraelio kariuomenė šią savaitę pranešė, kad nukovė apie 8 000 „Hamas“ kovotojų iš maždaug 25 000-40 000. Tačiau neaišku, kaip skaičiuojama. Kariuomenės duomenimis, pasidavė apie 500 kovotojų, nors „Hamas“ neigia, kad visi jie buvo iš jos gretų.
Kariuomenė kartais pateikdavo teigiamas pažangos ataskaitas apie savo tikslus, apibūdindama kaip „neišvengiamą“ visišką teritorijų šiaurinėje Gazos dalyje, kur spalio pabaigoje pradėjo antžeminį puolimą, kontrolę.
Tačiau B.Netanyahu sekmadienį pripažino, kad karas „mums labai brangiai kainuoja“, nes kariuomenė paskelbė, kad vien per praėjusias 48 valandas žuvo 15 karių. Iš pietinės Gazos Ruožo dalies į Izraelį beveik kasdien vis dar paleidžiamos raketos, nors jų paleidžiama kur kas mažiau nei anksčiau.
Buvęs aukšto rango Izraelio žvalgybos pareigūnas Michaelas Milshteinas kritikavo kai kurių Izraelio vadovų pareiškimus, kuriuose „Hamas“ vaizduojama kaip pasiekusi lūžio tašką, sakydamas, kad tai gali sukelti klaidingus lūkesčius dėl karo trukmės.
„Jie jau kurį laiką sako, kad „Hamas“ žlunga, – sakė M.Milshteinas. – Bet tai tiesiog netiesa. Kiekvieną dieną mūsų laukia sunkūs mūšiai.“
Neseniai Izraelio kariškiai Gazos Ruože išplatino skrajutes, kuriose už informaciją, padėsiančią sulaikyti keturis „Hamas“ lyderius, siūlė pinigų.
„Hamas“ prarado savo galią. Jie nesugebėtų iškepti kiaušinio, – buvo rašoma skrajutėje arabų kalba, cituojant liaudies posakį. – „Hamas“ pabaiga arti.“
Pažadėjo 400 000 JAV dolerių už Y.Sinwarą
Kariškiai pažadėjo 400 000 JAV dolerių už „Hamas“ lyderį Gazos Ruože Yahyą Sinwarą ir 100 000 dolerių už „Hamas“ karinio sparno „Qassamo brigados“ vadovą Mohammedą Deifą. Šie du asmenys laikomi spalio 7 d. išpuolio sumanytojais.
Nors ilgą laiką buvo vienas labiausiai ieškomų Gazos Ruožo žmonių, nepagaunamas M.Deifas išvengė nužudymo ar suėmimo. Vienintelė viešai matoma jo nuotrauka yra dešimtmečio senumo nuotrauka.
Šios premijos tapo dar vienu įrodymu, kad Izraelis stengiasi pašalinti „Hamas“ vadovybę.
Manoma, kad grupuotės vadovybė kartu su dauguma kovotojų ir likusiais įkaitais slepiasi giliuose tuneliuose. Nors Izraelio kariuomenė teigė išardžiusi mažiausiai 1 500 šachtų, ekspertai mano, kad požeminė infrastruktūra iš esmės nepažeista.
Manoma, kad per 15 metų nutiesti tuneliai yra tokie dideli, jų ilgis skaičiuojamas šimtais kilometrų, kad izraeliečiai juos vadina Gazos metro.
„Iš tikrųjų „Hamas“ gana gerai atlaiko šį puolimą, – sakė Tareqas Baconi, autorius, parašęs knygą apie šią grupuotę. – Ji vis dar rodo, kad turi puolamųjų karinių pajėgumų.“
Į atsargą išėjęs generolas majoras Giora Eilandas, buvęs Izraelio nacionalinio saugumo tarybos vadovas, sakė, kad „Hamas“ įrodė, jog sugeba greitai pakeisti nužudytus vadus kitais, tokiais pat pajėgiais ir atsidavusiais.
„Profesiniu požiūriu turiu pagirti jų atsparumą, – sakė jis. – Nematau jokių požymių, kad žlugtų nei „Hamas“ kariniai pajėgumai, nei jų politinės jėgos toliau vadovauti Gazos Ruožui.“
„Hamas“ savo šaknis sieja su Musulmonų brolija, kuri gimė Egipte 1928 m. kaip religinių socialinių reformų judėjimas, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais dažnai kaltinama džihadistų smurto kurstymu. Kadaise Izraelis leido šiai grupuotei augti kaip islamistinei atsvarai labiau paplitusiai ir pasaulietinei Palestinos išlaisvinimo organizacijai.
1992 m. Izraelis, dėdamas vieną pirmųjų garsių pastangų išardyti „Hamas“, deportavo 415 jos lyderių ir sąjungininkų, išmesdamas juos į buferinę zoną palei Izraelio ir Libano sieną. Per kelis mėnesius iki grįžimo jie sudarė sąjungą su Libano „Hezbollah“ – galingiausia Irano remiama karine grupuote regione.
Jungtinės Valstijos ir Izraelis smerkia „Hezbollah“ ir „Hamas“ kaip teroristines organizacijas.
Izraelio įvykdytos kelios „Hamas“ politinių, karinių ir religinių lyderių žmogžudystės taip pat nesugebėjo susilpninti grupuotės. 2006 m. per laisvus Palestinos rinkimus ji laimėjo Gazos kontrolę, o kitais metais per kruviną konfliktą išstūmė savo nuosaikesnę varžovę – Palestinos savivaldą, skelbia „The New York Times“.
Nuo 2008 m. iki dabartinės krizės Izraelis Gazos Ruože kariavo dar tris karus, nukreiptus prieš „Hamas“.
„Hamas“ karinio sparno – „Qassamo brigadų“ – veikla tebėra neskaidri. Šie daliniai buvo sukurti taip, kad galėtų toliau veikti, net jei Izraelis sunaikintų jų dalis.
Geografiškai suskirstytos penkios pagrindinės brigados veikė šiaurinėje Gazos dalyje, Gazos mieste, centrinėje Gazos dalyje ir dviejuose pietiniuose miestuose – Chan Junise ir Rafoje.
Daugiausia elitinių karių buvo dviejose šiaurinėse brigadose, kurios sudaro apie 60 proc. pajėgų, sakė vienas Izraelio kariuomenės pareigūnas, pageidavęs likti nežinomas pagal karines taisykles. Maždaug pusė jų žuvo, buvo sužeisti, areštuoti arba pabėgo į pietus, teigė pareigūnas.
Izraelio tikslas – pirmiausia išardyti vyriausybę, tada išsklaidyti kovotojus ir pašalinti vadus bei jų pagrindinius pavaldinius, sakė Izraelio pareigūnas.
Tačiau Azzamas Tamimi, palestiniečių žurnalistas ir Musulmonų brolijos narys, parašęs knygą apie „Hamas“, teigė, kad grupuotė tam yra pasirengusi.
„Aukščiausioji vadovybė gali bet kada dingti, nes jie gali būti nužudyti, suimti, deportuoti, – sakė jis. -Taigi jie sukūrė šį lengvo vadovybės perdavimo mechanizmą.“
„Qassamo brigados“ yra suskirstytos į batalionus, o dar mažesni padaliniai gina atskirus rajonus. Pasak analitikų ir buvusių kariškių bei žvalgybos pareigūnų, kiti specializuoti batalionai apima prieštankinį dalinį, tunelių statybos dalinį ir oro sparną, kurio dronai ir parasparniai buvo svarbus netikėto spalio 7 d. išpuolio elementas.
Panašu, kad spalio 7 d. pagrindinį vaidmenį atliko ir „Nukhba“ brigada, kurią sudaro apie 1 000 gerai apmokytų kovotojų.
Norint visiškai sunaikinti „Hamas“, reikėtų kovoti nuo gatvės iki gatvės ir nuo namo iki namo, o tam Izraelis neturi nei laiko, nei darbuotojų, sakė gynybos analizės bendrovės „Janes“ Artimųjų Rytų analitikas Elliotas Chapmanas.
Jungtinės Valstijos, bandydamos sutriuškinti „Al Qaedą“ ar Talibaną, pastebėjo, kad šios organizacijos paprastai vėl atsigauna, kai tik nutraukiamas ginkluotas spaudimas. Kova Gazos Ruože lyginama su kampanija, kuria prieš mažiau nei dešimtmetį iš „Islamo valstybės“ buvo siekiama atplėšti Mosulą Irake, tačiau esama reikšmingų skirtumų.
Visų pirma, „Hamas“ yra organiška Gazos Ruožui – ji išaugo iš nusivylimo, kad pagrindinės grupuotės atsisakė ginkluotos kovos prieš Izraelio okupaciją. „Hamas“ nepripažįsta Izraelio ir pagal savo steigiamąją chartiją yra įsipareigojusi jį sunaikinti.
Tikėtina, kad Izraelio karo mastas gali radikalizuoti naują kartą: Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, iki šiol žuvo daugiau nei 20 000 Gazos gyventojų.
Kai kurie Gazos gyventojai keikia „Hamas“, net imasi tai daryti eteryje ar socialiniuose tinkluose, nors organizacija anksčiau represavo savo oponentus. Tačiau kiti Gazos gyventojai sako, kad vis dar palaiko „pasipriešinimą“, o „Hamas“ jau seniai pritraukia paramą teikdama tokias paslaugas kaip švietimo ir gydymo.
Neseniai Palestinos politikos ir apklausų tyrimų centro atlikta apklausa parodė, kad dauguma respondentų pritarė „Hamas“ išpuoliui prieš Izraelį. Apklausos duomenimis, nuo karo pradžios parama „Hamas“ Gazoje išaugo nuo 38 proc. iki 42 proc.
Ekspertai: galima tik sulaikyti „Hamas“
Ekspertų teigimu, geriausiu atveju Izraelis gali sulaikyti „Hamas“.
Tačiau net jei Izraeliui ir pavyktų išardyti grupuotę Gazoje, Vakarų Krante ir užsienyje, pavyzdžiui, Libane ir Turkijoje, vis dar yra jos padalinių, kurie gali ją atgaivinti.
„Tinkamas būdas apie tai galvoti – susilpninti organizaciją tiek, kad ji nebekeltų ilgalaikės grėsmės“, – sakė Marcas Polymeropoulos, į pensiją išėjęs CŽA pareigūnas, kuris specializavosi kovos su terorizmu Artimuosiuose Rytuose srityje.
„Negalima tiesiog laikytis strategijos visus išžudyti, – pridūrė jis. – Reikia numatyti scenarijų „diena po“.
Paaiškino, kodėl arbūzų atvaizdai reiškia paramą palestiniečiams
12:00
Socialinėje žiniasklaidoje ir už jos ribų arbūzai naudojami kaip simbolis, kuriuo reiškiamas solidarumas su palestiniečiais mirtiname Izraelio ir „Hamas“ kare, skelbia laikraštis „The New York Times“.
Protestuose, skirtuose palestiniečiams palaikyti, vaisiai piešiami ant puslankių iš kartono. Arbūzo emodžiai pasirodo šalia Palestinos vėliavos rodomuose antraštėse socialiniuose tinkluose „TikTok“ ir „X“, o tūkstančiai „Instagram“ vartotojų pamėgo iliustraciją, kurioje pavaizduotas arbūzo gabalas, kurio sėklomis parašyta „nutraukti ugnį dabar“.
Šis vaisius auginamas Gazos Ruože ir Vakarų Krante, o jo spalvos yra tos pačios keturios – raudona, žalia, juoda ir balta – kaip ir Palestinos vėliavos. Palestiniečiai jau dešimtmečius jį naudoja kaip tapatybės ir pasipriešinimo simbolį, sakė 30 metų Amani Al-Khatahtbeh, skaitmeninio leidinio „Muslim Girl“ įkūrėja.
Plačiau skaitykite ČIA.
Izraelio aneksuotose Golano aukštumose sudužo dronas
11:58
Izraelio aneksuotose Golano aukštumose netoli vieno kaimo sudužo dronas, ketvirtadienį pranešė Izraelio kariuomenė po to, kai Irako ginkluota grupuotė, turinti ryšių su palestiniečių „Hamas“ kovotojais, prisiėmė atsakomybę už išpuolį šioje vietovėje.
Izraelio žiniasklaida pranešė, kad trečiadienį vakare į pietus nuo Eliado gyvenvietės buvo numuštas iš Sirijos paleistas dronas, tikriausiai gabenęs sprogmenis. Nurodyta, kad žmonės nenukentėjo, bet patirta materialinės žalos.
Izraelio kariuomenė naujienų agentūrai AFP pranešė, kad dronas nukrito netoli Eliado, tačiau daugiau informacijos nepateikė.
„Islamo pasipriešinimas Irake“, laisvas proiranietiškų ginkluotų grupuočių susivienijimas, pareiškime nurodė, kad smogė itin svarbiam taikiniui į pietus nuo Eliado.
Izraelis ne kartą žadėjo tęsti „Hamas“ sunaikinimo kampaniją, keršydamas už kruviną spalio 7-osios išpuolį, per kurį, remiantis oficialiais Izraelio duomenimis, žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių.
Naujausiais „Hamas“ valdomos Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, per atsakomąjį Izraelio bombardavimą ir sausumos invaziją žuvo mažiausiai 21 110 žmonių, daugiausia moterų ir vaikų.
Nuo karo Gazoje pradžios „Islamo pasipriešinimas Irake“ prisiėmė atsakomybę už daugybę išpuolių prieš JAV ir tarptautinės koalicijos pajėgas Irake ir Sirijoje. Pasak vieno JAV kariuomenės pareigūno, nuo spalio 17 dienos Vašingtonas suskaičiavo 103 išpuolius prieš savo pajėgas šiose šalyse.
Už daugumą šių išpuolių atsakomybę prisiėmė minėtoji grupuotė, prieštaraujanti JAV paramai Izraeliui jo kare su „Hamas“. Tačiau iki šiol ši grupuotė teigė įvykdžiusi nedaug tiesioginių atakų, nukreiptų prieš Izraelio interesus.
Per 1967 metų Šešių dienų karą Izraelis dalį Golano aukštumų užkariavo iš Sirijos, o 1981 metais aneksavo šią teritoriją. Jungtinės Tautos aneksijos nepripažįsta.
JT prašo Izraelio nutraukti neteisėtus žudymus Vakarų Krante
11:57
Jungtinių Tautų ketvirtadienį paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad žmogaus teisių padėtis okupuotame Vakarų Krante sparčiai blogėja, o Izraelis paragintas nutraukti neteisėtus palestiniečių žudymus.
„Karinės taktikos ir ginklų naudojimas įstatymų vykdymo kontekste, nereikalingos ar neproporcingos jėgos naudojimas ir plačių, savavališkų ir diskriminacinių judėjimo apribojimų taikymas palestiniečių atžvilgiu kelia didžiulį nerimą“, – sakoma JT žmogaus teisių vadovo Volkerio Turko pareiškime.
Smurtas okupuotame Vakarų Krante suintensyvėjo po to, kai Gazos Ruože po spalio 7-osios išpuolio prasidėjo Izraelio ir islamistų grupuotės „Hamas“ karas.
Spalio 7 dieną „Hamas“ kovotojai, pro sieną prasiveržę į Izraelio pietus, surengė išpuolį, per kurį Izraelyje žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP skaičiavimai, pagrįsti naujausiais oficialiais Izraelio duomenimis.
Per Izraelio atsakomąjį puolimą Gazos Ruože žuvo mažiausiai 21 110 žmonių, dauguma jų – moterys ir vaikai, pranešė teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija.
Ramaloje įsikūrusios ministerijos duomenimis, nuo karo Gazos Ruože pradžios Izraelio pajėgos ir naujakuriai okupuotame Vakarų Krante pražudė daugiau kaip 300 palestiniečių.
Žiniasklaida: didelė grėsmė, kad karas Gazoje persimes į Libaną ir už jo ribų
11:01
Izraelio ir Libano pasienyje stiprėjantys smūgiai ir atsakomieji veiksmai kelia baimę, kad Izraelis gali atsidurti naujame fronte, nors jo kovotojai, vykdydami kampaniją, kuria siekiama sunaikinti „Hamas“, tebėra paskendę kruvinose miesto kovose Gazos Ruože pietuose, skelbia „The Washington Post“.
Trečiadienį „Hezbollah“ apšaudė šiaurės Izraelį, o tai buvo naujausias iš virtinės Irano remiamų grupuočių išpuolių Artimuosiuose Rytuose prieš Izraelio ir JAV pajėgas.
Šią savaitę „Hezbollah“ į Izraelį paleido dešimtis raketų ir sprogmenų prikrautų dronų, taip pat ir į graikų ortodoksų bažnyčią, kurioje buvo sužeisti du Izraelio krikščionys.
Dronai nusitaikė į Egipto kurortinį Dahabo miestą Sinajaus pusiasalyje – tai jau antras toks incidentas per pastarąjį mėnesį. Prie Izraelio ambasados Indijos sostinėje Naujajame Delyje įvyko sprogimas. Per oro smūgį netoli Sirijos sostinės Damasko žuvo Irano Islamo revoliucijos gvardijos korpuso aukšto rango karininkas. Grupuotė pažadėjo, kad Izraelis „sumokės“.
„Dabar esame kelio išsišakojime, – trečiadienį sakė Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu biuro atstovas spaudai Eilonas Levy. – Arba „Hezbollah“ atsitraukia nuo Izraelio sienos, kaip numatyta Jungtinių Tautų rezoliucijoje 1701, arba mes patys ją atstumsime.“
„Hezbollah“ ir jos Irano karo vadai įtraukia Libaną į visiškai nereikalingą karą, į karą, kurį pradėjo „Hamas, – sakė E.Levy. – Mūsų regionas nenusipelno platesnio karo.“
Izraelis mato puolimą iš 7 pusių
Antradienį gynybos ministras Yoavas Gallantas sakė, kad Izraelis dalyvauja „daugiafrončiame kare“, kuriame šalis buvo puolama iš „septynių zonų“ – Gazos, Vakarų Kranto, Libano, Sirijos, Irako, Jemeno ir Irano – ir atsakė šešiose.
Izraelio žiniasklaida pranešė, kad Izraelis dar nesiėmė veiksmų Jemene, kur Irano remiami husių sukilėliai jau kelias savaites raketomis apšaudo Izraelį ir komercinius laivus jūroje, taip sutrikdydami tarptautinius laivybos maršrutus.
Irano remiami kovotojai Libane ir visame regione suaktyvėjo nuo spalio 7 d., kai „Hamas“ siautėjo Izraelio bendruomenėse, nužudė apie 1 200 žmonių ir paėmė apie 240 įkaitų.
„Hamas“ bandė įtraukti Libano „Hezbollah“ ir kovotojų grupuotes Vakarų Krante ir visame regione, kad sukeltų regioninį karą, dėl kurio palestiniečių klausimas vėl atsidurtų Artimųjų Rytų diskusijų centre.
Tačiau kai Izraelis smogė Gazos Ruožui, žadėdamas sunaikinti „Hamas“, „Hezbollah“ ne iš karto prisijungė prie kovos. Pasak buvusio saugumo pareigūno Jacques'o Neriah, tai suglumino Izraelio kariuomenę; analitikai stengėsi įvertinti karo parametrus.
„Dabar mes žinome, kad „Hezbollah“ įsitraukė spalio 8 d. ir palaipsniui darėsi vis drąsesnė, kol pasiekė dabartinę padėtį, kai naudoja visus savo ginklus, išskyrus tolimojo nuotolio ginklus“, – sakė J.Neriah, buvęs vyriausiasis Izraelio karinės žvalgybos analitikas ir ministro pirmininko Icchako Rabino patarėjas užsienio politikos klausimais dešimtajame dešimtmetyje.
Evakuoti šimtai tūkstančių
Pastarosiomis savaitėmis Izraelis nuo savo šiaurinės sienos evakavo 70 000 žmonių, be 150 000 žmonių, evakuotų nuo pietinės sienos su Gazos Ruožu. Libane savo namus paliko 120 000 žmonių.
Antradienio vakarą Libano žiniasklaida pranešė, kad trys žmonės žuvo per Izraelio oro antskrydį Bin Džbeile, pietų Libano mieste, kurį Izraelis laiko „Hezbollah“ tvirtove. Australijos žiniasklaida pranešė, kad vienas iš jų buvo Australijos pilietis, kuris lankė savo žmoną, su kuria planavo persikelti į Australiją. Australijos užsienio reikalų ministerija ėmėsi tirti šį incidentą.
Izraelio kariuomenės pareigūnas nepatvirtino, kad tai buvo jų smūgis, tačiau teigė, kad žuvo du kovotojai ir vieno iš jų žmona.
Didėjant įtampai prie šiaurinės Izraelio sienos, vadai plečia operacijas Gazos Ruože ir veržiasi gilyn į anklavo centrą ir pietus. Tačiau daugėja požymių, kad karas taip pat apims Libaną ir galbūt platesnį regioną.
Izraelio gynybos pajėgos pranešė, kad antradienio naktį Gazoje smogė maždaug 200 karinių taikinių, įskaitant Šedžajos rajoną, kur vyko mūšiai tankiai apgyvendintuose kvartaluose, kurie, Izraelio teigimu, buvo smarkiai užminuoti.
Per Izraelio aviacijos smūgį gyvenamajam namui netoli al Amalio ligoninės pietiniame Gazos Ruožo Chan Juniso mieste žuvo mažiausiai 20 žmonių ir dar kelios dešimtys buvo sužeisti, pranešė Gazos sveikatos ministerija.
IDF iš karto neatsakė į prašymą pateikti komentarą. Vaizdingame vaizdo įraše, kuriuo pasidalijo Palestinos Raudonojo Pusmėnulio draugija, valdanti ligoninę, matyti kruvini vyrai, gulintys ant žemės su suplėšytais drabužiais ir be kūno dalių.
Jungtinės Tautos pranešė, kad daugiau nei ketvirtadalis Gazos gyventojų badauja, o vandens trūkumas ir masinis gyventojų perkėlimas žlungant sveikatos priežiūros sistemai skatina spartų ligų plitimą.
Pasak „Hamas“ valdomos Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos atstovo Ashrafo al-Qudros, nuo spalio 7 d. žuvo daugiau kaip 21 100 palestiniečių. Ministerija neskirsto žuvusių civilių ir kovotojų, tačiau manoma, kad dauguma žuvusiųjų yra moterys ir vaikai.
Izraelis mano sunaikinęs 8 000 kovotojų
IDF apskaičiavo, kad žuvo 8 000 kovotojų. Nuo karo pradžios žuvo daugiau kaip 164 Izraelio kariai.
Karas su Libanu neabejotinai padidintų šį skausmą. „Hezbollah“ yra gerai apmokyta, jos arsenalas vertinamas maždaug 150 000 raketų, skelbia „The Washington Post“.
Egiptas ir Kataras siūlo susitarimus dėl Izraelio kampanijos Gazos Ruože sustabdymo arba nutraukimo, galbūt mainais į maždaug 130 įkaitų, vis dar laikomų anklave, paleidimą. Jordanijos karalius Abdullah II ir jo užsienio reikalų ministras trečiadienį atvyko į Kairą aptarti pasiūlymų, kurie, pasak Egipto žiniasklaidos pranešimų, galėtų apimti pastangas sustabdyti palestiniečių perkėlimą, įkurti Palestinos valstybę su sostine Jeruzale ir atkurti regioninį saugumą.
Sigal Vishnetzer iš šiaurės Izraelio Manara kibuco – uždaros karinės zonos, kurioje 86 iš 155 namų buvo sugriauti per mūšius, – sako, kad vienintelis priimtinas rezultatas yra saugumo atkūrimas ir gyventojų sugrįžimas į savo namus.
„Mes žinome, kad po karo grįšime, – Izraelio visuomeniniam transliuotojui Kan sakė S. Vishnetzer. – Tik tikimės, kad skaičiuosime mėnesiais, o ne metais“.
„Hezbollah“ lyderis žinojo apie „Hamas“ išpuolį prieš Izraelį
10:09
Libano „Hezbollah“ grupuotės lyderis Hassanas Nasrallah buvo informuotas apie „Hamas“ smogikų planus surengti daugialypę ataką prieš pietų Izraelį likus pusvalandžiui iki atakos pradžios spalio 7 d., skelbia prancūzų leidinys „Le Figaro“.
Pasak pranešimo, Libane gyvenančiam „Hamas“ aukšto rango vadovui Salehui al-Arouriui spalio 7 d. rytą buvo paskambinta telefonu ir pranešta apie būsimą puolimą bei paprašyta informuoti Irano remiamos „Hezbollah“ teroristinės grupuotės lyderį.
Nuo spalio 7 d. „Hezbollah“, tvirta „Hamas“ sąjungininkė, beveik kasdien dalyvauja susirėmimuose Libano pasienyje, paleisdama raketas, raketas ir bepiločius lėktuvus į šiaurės Izraelį, dėl ko dauguma gyvenamųjų rajonų netoli sienos buvo plačiai evakuoti.
Neramiausi pasaulio taškai: šiose šalyse 2024 m. kariniai veiksmai gali tapti dar kruvinesni
09:49
JAV žiniasklaida paskelbė sąrašą šalių, kuriose 2024 m. kariniai konfliktai ir karai gali dar labiau paaštrėti.
„Pastarieji metai buvo niūrūs“, – rašė „The Washington Post“.
Ukrainos kontrpuolimas prieš Rusiją nepavyko, o frontas atsidūrė aklavietėje. Artimuosiuose Rytuose kilo karas tarp Izraelio ir „Hamas“. Tuo pat metu Sudane ir Mianmare vyko kruvini pilietiniai karai. Į pietus nuo Sacharos esančioje Afrikoje vyko perversmai.
Dėl socialinio nestabilumo ir ekonominės depresijos, kilusios po koronaviruso pandemijos, padidėjo pasaulinė migracija.
2023 m. buvo rekordiškai karšti metai. Karščio bangos siaubė visus žemynus, sukeldamos sausras ir potvynius. Didžiausias sukrėtimas, pasak „The Washington Post“, pasaulio bendruomenę ištiko rugsėjį, kai dėl potvynių Libijos šiaurės rytuose pratrūko užtvanka, o per jos sukeltą nelaimę žuvo daugiau kaip 11 tūkst. žmonių.
Štai šalys, kuriose 2024 m. kariniai konfliktai gali paaštrėti dar labiau.
Plačiau skaitykite ČIA.
Izraelis surengė eilę reidų į valiutos keityklas Gazos Ruože
09:37
Pasak žiniasklaidos pranešimų, praėjusią naktį Izraelio pajėgos surengė eilę reidų į valiutos keityklas Ramaloje ir dar dešimtyje kitų miestų. Per reidus kilo susirėmimai su palestiniečiais, kurie pasiglemžė vieno žmogaus gyvybę ir apie 14 paliko sužeistų.
„Al Jazeera“ korespondentas Imranas Chanas paaiškino, kad Izraelis įsitikinęs, jog tokiomis keityklomis naudojasi Palestinos pasipriešinimo judėjimas savo veiklai finansuoti.
„Reidas čia, Ramaloje, buvo stulbinantis. Suskaičiavau mažiausiai 20 automobilių, įvažiavusių į miestą apie 1 val. nakties (trečiadienį 23.00 val. Grinvičo laiku). Tada Al-Manaros aikštėje, esančioje miesto centre, kilo įnirtingi susirėmimai.
Apie 3 val. nakties (01.00 val. Grinvičo laiku) įvyko kontroliuojamas sprogimas. Izraelio pajėgos įžengė į pinigų keityklą ir suėmė parduotuvės savininką“, – rašė žurnalistas.
Kiek vėliau Izraelio nacionalinio saugumo ministras socialiniuose tinkluose pasidalijo nuotrauka, kurioje, jo teigimu, matyti per naktinius reidus Vakarų Krante konfiskuoti daiktai.
Itamaras Ben-Gviras nurodė, kad buvo „konfiskuota dešimtys milijonų šekelių, seifai, dokumentai, įrašymo sistemos ir telefonai, kurie buvo skirti „Hamas“ terorizmui finansuoti“.
Ministras taip pat pranešė, jog reidų metu buvo suimtas „21 įtariamasis, Ramalos, Dženino, Hebrono, Tulkaremo, Atilio ir Albiros gyventojai“.
Pabaigos nematyti: Izraelis plečia puolimą į pabėgėlių stovyklas Gazoje
09:25
Izraelis, įspėjęs apie tai, kad karas su „Hamas“ smogikais tęsis dar ne vieną mėnesį, plečia antžeminį puolimą į palestiniečių pabėgėlių stovyklas centrinėje Gazos Ruožo dalyje, skelbia BBC.
Per pastarąsias dienas, anot pranešimų, per Izraelio pajėgų smūgius Burėjo, Nuseirato ir Magazio stovykloms, žuvo dešimtys žmonių, kas sukėlė Jungtinių Tautų susirūpinimą. Smarkūs mūšiai taip pat tęsiasi pietuose, Chan Juniso mieste.
„Hamas“ grupuotės valdoma Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per pastarąją parą visoje teritorijoje žuvo mažiausiai 195 žmonės. Tuo tarpu per 11 savaičių trunkančias kovas jau žuvo daugiau nei 21 tūkst. žmonių, tarp kurių daugiausia moterų ir vaikų.
Izraelio gynybos pajėgų atstovas spaudai kontradmirolas Danielis Hagari antradienio vakarą žurnalistams sakė, kad jo pajėgos „išplėtė kovą į teritoriją, vadinamą centrinėmis stovyklomis“.
Anksčiau kariuomenė paskelbė vaizdo įrašus ir nuotraukas, kuriose, anot jų, matyti, kaip vienos iš stovyklų pakraštyje veikia keli tankai, taip pat Burėjuje aptikta tunelio šachta ir „Hamas“ treniruočių bazė.
Vietovėse gyvenantiems žmonėms buvo nurodyta palikti daugiau kaip dešimt centrinių rajonų, besidriekiančių nuo Gazos ir Izraelio perimetro iki pakrantės, įskaitant Burėjo ir Nuseirato stovyklas.
JT duomenimis, prieš karą šiose teritorijose gyveno beveik 90 tūkst. žmonių. Dabar jose taip pat yra įkurtos šešios stovyklos, kuriose gyvena apie 61 tūkst. perkeltųjų asmenų, daugiausia iš šiaurės.
Gyventojams liepta nedelsiant persikelti į stovyklas netoliese esančiame Deir al-Balos mieste, kuris jau dabar sunkiai tvarkosi su keliais šimtais tūkstančių perkeltųjų asmenų.
JT žmogaus teisių biuras antradienį pareiškė, kad yra labai susirūpinęs dėl tebesitęsiančio tankiai apgyvendintų stovyklų bombardavimo, ir citavo organizacijos „Gydytojai be sienų“ (MSF) pranešimą, kad Deir al Balos al-Aksos ligoninėje po Izraelio smūgių Magaziui ir Burėjui sekmadienį buvo sulaukta 131 mirusiojo.
Žmogaus teisių biuro atstovai taip pat įspėjo apie „gilėjančią ir jau dabar katastrofišką humanitarinę padėtį“, teigdami, kad visi tris stovyklas jungiantys keliai sunaikinti, o visos vis dar veikiančios prieglaudos ir ligoninės yra kritiškai perpildytos ir joms trūksta išteklių.
Palestinos žiniasklaida: per susirėmimus Ramaloje neišvengta aukų
09:09
Palestiniečių žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad per pastarąsias valandas įvykusius susirėmimus su Izraelio pajėgomis Vakarų kranto Ramalos mieste žuvo vienas žmogus ir mažiausiai 14 buvo sužeista.
Tvirtinama, jog Izraelio pajėgų ir palestiniečių susišaudymas įvyko ankstų ketvirtadienio rytą. Per susirėmimus į Izraelio karius buvo svaidomi Molotovo kokteiliai.
Pasak Palestinos naujienų agentūrų, sužeistieji šiuo metu yra ligoninėje. Pranešta, kad ginkluoti susirėmimai vyko ir keliose kitose Vakarų Kranto vietovėse, įskaitant Dženiną, Tulkremą ir Nablusą.
E.Macronas prašo B.Netanyahu ilgalaikių paliaubų Gazos Ruože
06:47
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį per pokalbį su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu pareikalavo ilgalaikių paliaubų Gazos Ruože, pranešė jo biuras.
„Artimiausiomis dienomis Prancūzija, bendradarbiaudama su Jordanija, vykdys humanitarines operacijas Gazos ruože“, – pareiškime pridūrė prancūzų prezidentūra.
E.Macronas, B.Netanyahu sąjungininkas nuo pat karo, kurį sukėlė precedento neturintis islamistų grupuotės „Hamas“ išpuolis prieš Izraelį spalio 7 dieną, pradžios, Izraelio premjerui išreiškė didelį susirūpinimą dėl civilių žūčių ir nepaprastosios humanitarinės padėties Gazos Ruože.
Jis taip pat primygtinai pabrėžė, kad svarbu imtis priemonių nutraukti Izraelio naujakurių smurtą prieš palestiniečių civilius gyventojus okupuotame Vakarų Krante ir užkirsti kelią naujoms planuojamoms nausėdijoms.
B.Netanyahu biuras pranešė, kad per pokalbį premjeras padėkojo E.Macronui už „Prancūzijos dalyvavimą ginant laivybos laisvę ir jos pasirengimą padėti atkurti saugumą Izraelio pasienyje su Libanu“.
Konfliktas įsiplieskė, kai „Hamas“ ginkluoti užpuolikai užpuolė Pietų Izraelį, per kurį žuvo apie 1140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP duomenys, pagrįsti Izraelio duomenimis.
Palestiniečių kovotojai taip pat paėmė apie 250 įkaitų, iš kurių 129 tebėra nelaisvėje, teigia Izraelis.
Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“ ir atsakė nesiliaujančiu bombardavimu bei antžemine invazija į Gazos Ruožą, per kurią, „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, žuvo mažiausiai 21 110 žmonių, daugiausia moterų ir vaikų.