Svarbiausios naujienos
- Husiams – naujas smūgis iš JAV: teroristų vardo taip lengvai atsikratyti nepavyks.
- Iranas įvardijo, ko reikia, kad baigtųsi išpuoliai Artimųjų Rytų regione.
- Palestiniečių aktyvistai nusitaikė į Izraelio partnerius Britanijoje.
- Iranas surengė mirtiną oro smūgį naujoje valstybėje: žuvo du vaikai.
- Ginklus, degalus ir vandenį savo kariams Izraelis nuleido parašiutais.
- Husių oro pajėgos turi vienintelį naikintuvą – senovinį F-5.
Visas Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.
JAV iš naujo priskyrė husius prie teroristinių grupuočių
18:00
Jungtinės Valstijos trečiadienį pranešė, kad vėl paskelbė Irano remiamus Jemeno husių sukilėlius teroristine grupuote dėl jų tęsiamų atakų prieš tarptautinius laivus Raudonojoje jūroje.
„Jungtinės Valstijos įtrauks (...) husius į specialų pasaulio teroristų sąrašą“, – žurnalistams sakė aukšto rango JAV administracijos pareigūnas, pažymėdamas, kad įtraukimas į sąrašą įsigalios po 30 dienų ir kad jis taip pat gali būti panaikintas, „jei husiai nutrauks išpuolius“.
Antradienį JAV kariuomenė pranešė, kad smogė Jemenui, siekdama sunaikinti keturias priešlaivines raketas, „paruoštas paleisti iš husių kontroliuojamų teritorijų“, kurios „kėlė tiesioginę grėsmę regione esantiems prekybos ir JAV karinio jūrų laivyno laivams“.
Per mažiau nei savaitę tai jau trečias kartas, kai JAV smogė husiams, kurie ne kartą taikėsi į prekybinius laivus gyvybiškai svarbiame Raudonosios jūros laivybos kelyje. Sukilėlių teigimu, tokiais išpuoliais jie remia palestiniečius Gazos Ruože, kur Izraelis kovoja su kovotojų grupuote „Hamas“.
JAV kariuomenė taip pat pranešė, kad antradienį husiai į tarptautinius laivybos kelius paleido priešlaivinę balistinę raketą, o su Maltos vėliava plaukiojantis balkeris pranešė, kad į jį buvo pataikyta, bet jis liko tinkamas plaukioti.
Praėjusią savaitę JAV ir Jungtinė Karalystė beveik 30 objektų Jemene apšaudyti panaudojo daugiau kaip 150 šaudmenų, o vėliau amerikiečių pajėgos atakavo husių radarą, kas buvo pavadinta tolesniais veiksmais, susijusiais su ankstesniais smūgiais.
Praėjusį mėnesį JAV įsteigė tarptautinę karinio jūrų laivyno operatyvinę grupę, kad apsaugotų Raudonosios jūros laivybą nuo husių, kurie kelia pavojų tranzito maršrutui, kuriuo vyksta iki 12 proc. pasaulinės prekybos.
Husiai teigia, kad taikosi į su Izraeliu susijusius laivus, tačiau Vašingtonas sako, kad su užpultais laivais susijusios dešimtys šalių.
Vašingtonas jau anksčiau, 2021 metų sausį, paskutinėmis Donaldo Trumpo administracijos dienomis, buvo įtraukęs husius į teroristinių grupuočių sąrašą. Šį žingsnį kitą mėnesį atšaukė prezidentas Joe Bidenas.
Pradinis husių pripažinimas teroristine grupuote sukėlė pasipiktinimą tų, kurie teigė, kad tai apsunkins humanitarinę pagalbą pilietinio karo draskomoje šalyje, kurios didžiąją dalį kontroliuoja husiai.
Spalio 7 dieną, per precedento neturintį „Hamas“ išpuolį prieš Izraelį, kuriuo prasidėjo naujausias kovų Gazos Ruože etapas. Žydų valstybėje žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP skaičiavimai, pagrįsti oficialiais Izraelio duomenimis.
Anot „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos, nuo to laiko per Izraelio bombardavimus ir antžemines operacijas Gazos Ruože žuvo mažiausiai 24 285 palestiniečiai, iš jų – apie 70 proc. moterų ir vaikų.
JAV teigia, kad Adeno įlankoje buvo smogta jų laivui
00:54
JAV centrinė vadovybė pranešė, kad iš husių kontroliuojamų teritorijų Jemene paleistas dronas smogė JAV priklausančiam laivui „Genco Picardy“ Adeno įlankoje.
Gynybos pajėgos teigė, kad per ataką sužeistųjų nebuvo, tačiau pranešta apie tam tikrą žalą.
JK užsienio reikalų sekretorius ragina Irano kolegą nutraukti paramą husių judėjimui
00:50
Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas trečiadienį socialiniame tinkle „X“ paskelbtame pranešime teigė, kad savo Irano kolegai „aiškiai išdėstė“ Didžiosios Britanijos poziciją dėl Irano paramos Jemeno husių judėjimui ir Teherano veiksmų regione.
D.Cameronas ir Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amir-Abdollahianas dalyvauja Davose (Šveicarija) vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume.
Į Gazos Ruožą įvežami vaistai ir pagalba
00:11
Per kelias pastarąsias valandas į Gazos Ruožą pateko vaistų ir pagalbos, pranešė Kataro užsienio reikalų ministerijos atstovas.
Majed Al Ansari socialinėje platformoje „X“ sakė, kad Kataras kartu su regioniniais ir tarptautiniais partneriais „tęsia tarpininkavimo pastangas politiniu ir humanitariniu lygmenimis“.
Husiai sako, kad taikėsi į JAV laivą Adeno įlankoje
22:55
Jemeno husių grupuotė pareiškė, kad šiandien raketomis taikėsi į JAV balkerį „Genco Picardy“ ir tai buvo „tiesioginis smūgis“.
Grupuotės karinis atstovas spaudai Yahya Sarea pareiškime teigė: „Karinės jūrų pajėgos nedvejodamos taikysis į visus grėsmės šaltinius Raudonojoje ir Arabijos jūroje, turėdamos teisėtą teisę ginti Jemeną“.
Jis pridūrė, kad grupuotė „ir toliau rems engiamą Palestinos tautą“.
Prie Jemeno krantų nukentėjęs krovininis laivas „patyrė žalos“
22:21
Pasak jūrų saugumo bendrovės „Ambrey“, į pietryčius nuo Adeno, kai laivas plaukė į rytus palei Adeno įlanką, į su Maršalo salų vėliava plaukiojantį balkerį pataikė bepilotis orlaivis.
„Laivo trapas buvo apgadintas ir manoma, kad jis negali būti naudojamas“, – teigiama pranešime.
Jemeno su Iranu siejami husių kovotojai, kontroliuojantys tankiausiai apgyvendintas Jemeno dalis, nuo lapkričio mėnesio į komercinius laivus paleido vieną po kitos sprogstančių dronų ir raketų atakas.
Prie Jemeno krantų smogta laivui: kilo gaisras
21:39 Atnaujinta 22:18
Jungtinės Karalystės jūrų prekybos operacijų tarnyba pranešė, kad nukentėjo prie Jemeno krantų plaukiojantis laivas.
Agentūra teigė gavusi pranešimą apie incidentą už 60 jūrmylių į pietryčius nuo Jemeno Adeno.
Kapitonas pranešė, kad „į laivo kairįjį bortą pataikė be įgulos veikianti oro sistema“, teigė jis.
„Laive kilo gaisras, kuris jau užgesintas“, – pridūrė jis.
Prancūzija: Pietų Afrikos kaltinimai Izraeliui genocidu peržengia moralines ribas
21:02
Prancūzijos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad Paryžius nepalaiko Pietų Afrikos pateiktos bylos Tarptautiniam Teisingumo Teismui (TTT) prieš Izraelį kaltinant jį palestiniečių genocidu Gazos Ruože.
„Kaltinant žydų valstybę genocidu peržengiama moralinė riba. Genocido sąvoka negali būti naudojama politiniams tikslams“, – parlamente sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Stephane'as Sejourne.
Praėjusią savaitę Pietų Afrika inicijavo skubią bylą TTT, tvirtindama, kad Izraelis pažeidžia 1948-aisiais po Holokausto pasirašytą JT genocido konvenciją.
Pietų Afrika nori, kad TTT nedelsdamas priverstų žydų valstybę nutraukti kovas apsiaustoje palestiniečių teritorijoje.
Izraelio karas prieš „Hamas“ Gazos Ruože prasidėjo po kruvino kovotojų spalio 7-osios išpuolio, per kurį, Izraelio duomenimis, žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių.
Tą dieną kovotojai taip pat paėmė įkaitais apie 250 žmonių, iš kurių, Izraelio pareigūnų teigimu, 132 tebėra Gazos Ruože, o mažiausiai 25, kaip manoma, žuvo.
Anot „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos, nuo to laiko per Izraelio bombardavimus ir antžemines operacijas Gazos Ruože žuvo mažiausiai 24 448 palestiniečiai, iš jų – apie 70 proc. moterų ir vaikų.
Izraelis ir jo sąjungininkė JAV atmeta bylą kaip nepagrįstą.
JAV valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris pareiškė, kad Pietų Afrikos žingsnis nėra pagrįstas. Anot jo, būtent „tie, kurie įnirtingai puola Izraelį, ir toliau atvirai ragina sunaikinti Izraelį“.
Tuo metu Vokietijos vyriausybė atmetė Pietų Afrikos kaltinimus ir pavadino juos „politiniu JT genocido konvencijos panaudojimu“, neturinčiu jokio pagrindo.
Buvusi Vokietijos kolonija Namibija išreiškė susirūpinimą dėl Berlyno pozicijos ir kritikavo jo „nesugebėjimą pasimokyti iš savo siaubingos istorijos“.
Vokietija yra atsakinga už 1904–1908 metais Namibijoje įvykdytas daugiau kaip 70 tūkst. vietinių Herero ir Nama genčių žudynes. Istorikai šiuos įvykius laiko pirmuoju XX amžiaus genocidu.
Izraelio kariuomenės vadas: didėja karo prie šiaurinės šalies ir Libano sienos tikimybė
20:58
Izraelio kariuomenės vadas Herzi Halevi trečiadienį pareiškė, kad didėja tikimybė, jog šalies šiauriniame pasienyje su Libanu įsiplieks karas.
„Nežinau, kada prasidės karas šiaurėje, tačiau galiu pasakyti, kad tikimybė, jog jis įvyks artimiausiais mėnesiais, yra daug didesnė nei anksčiau“, – nurodė jis.
Spalio 7-osios „Hamas“ išpuoliams prieš žydų valstybę išprovokavus karą Gazos Ruože, Izraelio ir Libano pasienyje beveik kasdien vyksta Irano remiamų „Hezbollah“ kovotojų ir Izraelio pajėgų susišaudymai.
Įtampa pasienyje padidėjo po to, kai anksčiau šį mėnesį Beiruto priemiestyje buvo nužudytas „Hamas“ lyderio pavaduotojas Salehas al Arouri. Smūgis prieš jį priskiriamas Izraeliui.
Naujienų agentūros AFP duomenimis, nuo spalio 7-osios per smurtą pasienyje žuvo 190 žmonių, įskaitant daugiau kaip 140 „Hezbollah“ kovotojų ir daugiau kaip 20 civilių, įskaitant tris žurnalistus.
Izraelio valdžios institucijų duomenimis, šalies šiaurėje žuvo mažiausiai devyni kariai ir keturi civiliai.
2006 metais Izraelis ir „Hezbollah“ buvo įsitraukę mėnesį trukusį karą.
„Hamas“ kelia naujas sąlygas dėl vaistų pristatymo Gazos Ruože laikomiems įkaitams
20:02
Aukšto rango „Hamas“ pareigūnas trečiadienį paskelbė naujas sąlygas, kuriomis bus pristatomi vaistai Gazos Ruože laikomiems grupuotės įkaitams, reikalaudamas, kad vaistus gabenantys sunkvežimiai nebūtų tikrinami Izraelio.
Pagal antradienį, tarpininkaujant Katarui ir Prancūzijai, sudarytą susitarimą, Gazos Ruožo civiliams gyventojams bus tiekiami vaistai ir humanitarinė pagalba mainais į vaistus, kurių reikia šioje teritorijoje įkaitais laikomiems izraeliečiams.
Pagal susitarimą vaistų turėtų gauti 45 įkaitai.
„Hamas“ pareigūnas Mussa Abu Marzuqas trečiadienį paviešino naujas vaistų tiekimo įkaitams sąlygas.
„Už kiekvieną jiems skirtą vaistų dėžutę 1 tūkst. dėžučių atiteks Gazos Ruožo gyventojams“, – pareiškė jis socialiniame tinkle „X“.
M.A.Marzukas taip pat sakė, kad vaistai bus tiekiami per šalį, kuria „Hamas“ pasitiki, o ne per Prancūziją.
„Vaistai bus tiekiami įvairioms ligoninėms“, – teigė jis.
„Sunkvežimiai su vaistais įvažiuos be Izraelio patikrinimo“, – pridūrė „Hamas“ pareigūnas.
Visas į Gazos Ruožą gabenamas pagalbos siuntas tikrina Izraelis.
Izraelio vyriausybės atstovas spaudai Eylonas Levy per spaudos konferenciją, kuri vyko internetu, nesutiko naujienų agentūrai AFP pakomentuoti naujausių „Hamas“ sąlygų.
Egipto saugumo šaltinis sakė, kad trečiadienį Kataro lėktuvas, gabenantis vaistus, atskrido į Arišą, esantį netoli Rafacho pasienio perėjos.
Prancūzija teigė, kad vaistai bus atvežti į ligoninę Gazos Ruožo pietuose esančiame Rafache, o tada perduoti Tarptautiniam Raudonojo Kryžiaus komitetui (TRKK), išskirstyti į siuntas ir nedelsiant nuvežti įkaitams.
Per lapkritį paskelbtas paliaubas, kurioms tarpininkavo Kataras, kuriame įsikūręs grupuotės politinis biuras, „Hamas“ paleido dešimtis įkaitų mainais į Izraelio laikomus palestiniečių kalinius.
Izraelio karas prieš „Hamas“ Gazos Ruože prasidėjo po kruvino kovotojų spalio 7-osios išpuolio, per kurį, Izraelio duomenimis, žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių.
Tą dieną kovotojai taip pat paėmė įkaitais apie 250 žmonių, iš kurių, Izraelio pareigūnų teigimu, 132 tebėra Gazos Ruože, o mažiausiai 27, kaip manoma, žuvo.
Izraelis po beprecedenčio „Hamas“ puolimo pradėjo nepaliaujamą karinę kampaniją, per kurią palestiniečių teritorijoje žuvo mažiausiai 24 448 žmonės, daugiausiai moterys ir vaikai, skelbia islamistų organizacijos „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija.
Husiai sako, kad atakos prieš laivus bus tęsiamos nepaisant JAV sprendimo
18:46
Husių sukilėliai atsakė į neseniai paskelbtą Joe Bideno administracijos pranešimą, kad ji oficialiai įtraukė Irano remiamą kovotojų grupuotę į „specialų pasaulinių teroristų“ sąrašą.
JAV įtraukimas į sąrašą neturės įtakos husių operacijoms, kuriomis siekiama neleisti Izraelio laivams ar į Izraelį vykstantiems laivams kirsti Raudonąją jūrą, Arabijos jūrą ir Bab al-Mandabo sąsiaurį, agentūrai „Reuters“ sakė grupuotės atstovas Mohammeda Abdulsalamas.