Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
01 18 /22:44

Izraelio kariuomenė patvirtino, kad ieškodama įkaitų kūnų kasinėjo kapines Gazoje

Naujausias žinias apie Izraelio ir „Hamas“ karą skaitykite žemiau.
Vida Press nuotr./Konfliktas tarp Irano ir Pakistano
Vida Press nuotr./Konfliktas tarp Irano ir Pakistano

Visas Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Pakistanas peržengė ribą, kurios net JAV ir Izraelis stengėsi nepažeisti

11:23

Pakistano užsienio reikalų ministerija pranešė, kad ketvirtadienį Pakistanas surengė smūgius Irano teritorijoje, nukreiptus prieš separatistinius beludžų kovotojus, praėjus dviem dienoms po to, kai Teheranas pareiškė atakavęs kitos grupuotės bazes Pakistano teritorijoje.

Iranas dar prieš smūgiuodamas Pakistanui stiprino savo raumenis regione.

Iranas iš pradžių smūgiavo Sirijoje prieš, Teherano teigimu, „Islamo valstybės“ objektus ir Irake, kur, jo teigimu, smogė Izraelio šnipinėjimo centrui. Bagdadas atšaukė savo ambasadorių iš Teherano.

Twitter/Pakistanas smogė Iranui
Twitter/Pakistanas smogė Iranui

Prieš Irano smūgius Pakistanui atrodė, kad kaimyninių šalių ryšiai gerėja: Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amirabdollahianas ir Pakistano Kakaras šią savaitę susitiko Davose.

Pakistano komentarai po atsakomųjų smūgių rodo, kad Pakistanas nori suvaldyti ginčą, tačiau analitikai perspėjo, kad jis gali tapti nekontroliuojamas.

„Irano motyvacija pulti Pakistaną lieka neaiški, tačiau, atsižvelgiant į platesnį Irano elgesį regione, ji gali paaštrėti“, – „Reuters“ sakė JAV Taikos instituto Pietų Azijos saugumo vyresnysis ekspertas Asfandyras Miras.

„Teheranui nerimą kels tai, kad Pakistanas, smogdamas Irano teritorijoje, peržengė ribą, kurios net JAV ir Izraelis stengėsi nepažeisti“, – teigė ekspertas.

Buvęs Pakistano gynybos ministras Khwaja Asifas tvirtino, kad tai buvo atsakomieji veiksmai.

„Buvo duotas pamatuotas atsakas, ir tai buvo svarbu, – sakė jis televizijai „Geo TV“. – Iš šalies turėtų būti nuolat dedamos pastangos, kad tai nebūtų eskaluojama.“

Abi kovotojų grupuotės, prieš kurias nukreiptas smūgis, veikia teritorijoje, kuri apima Pakistano pietvakarinę Beludžistano provinciją ir Irano pietrytinę Sistano-Beludžistano provinciją. Abi šios provincijos yra neramios, turtingos naudingųjų iškasenų ir iš esmės neišsivysčiusios.

BLF, į kurią Islamabadas nusitaikė Irano teritorijoje, vykdo ginkluotą sukilimą prieš Pakistano valstybę.

Nukentėjo Kinijos piliečiai

Per smūgį nukentėjo Kinijos piliečiai ir šios šalies investicijos Beludžistane, kuris yra didžiausia Pakistano provincija pagal plotą, bet mažiausiai apgyvendinta ir išsivysčiusi.

Grupuotė „Jaish al Adl“ (JAA), į kurią Iranas nusitaikė, taip pat yra etninė kovotojų grupuotė, tačiau sunitų islamistinių pažiūrų, kurią Iranas pirmiausia laiko grėsme šiitams.

Ši grupuotė yra surengusi išpuolių prieš Irano galingąjį Revoliucinės gvardijos korpusą.

Anksčiau veikusi kaip „Jundallah“, ši grupuotė prisiekė ištikimybę Irake ir Sirijoje įsikūrusiai džihadistų grupuotei „Islamo valstybė“.

Izraelio kariuomenė patvirtino, kad ieškodama įkaitų kūnų kasinėjo kapines Gazoje

22:44

Izraelio kariuomenė (IDF) patvirtino pranešimus, kad jos kariai iškasė kai kuriuos kapus Gazos kapinėse, ir paaiškino, kad šių veiksmų ėmėsi norėdama įsitikinti, jog ten nėra palaidoti įkaitų kūnai.

Izraelio kariuomenės pareiškime, kuriuo atsakoma į NBC užklausą šiuo klausimu, teigiama, kad IDF yra „pasiryžusios vykdyti savo skubią misiją – išgelbėti įkaitus ir surasti bei grąžinti Gazoje laikomų įkaitų kūnus“.

„Gavusios svarbios žvalgybinės ar operatyvinės informacijos, IDF vykdo tikslias įkaitų gelbėjimo operacijas konkrečiose vietose, kuriose, kaip rodo informacija, gali būti įkaitų kūnų“, – rašoma toliau pareiškime.

„Scanpix“/AP nuotr./Palestinečiai apžiūri iškasinėtus kapus Gazos Ruože.
„Scanpix“/AP nuotr./Palestinečiai apžiūri iškasinėtus kapus Gazos Ruože.

„Įkaitų atpažinimo procesas, vykdomas saugioje ir alternatyvioje vietoje, užtikrina optimalias profesines sąlygas ir pagarbą mirusiesiems. Kūnai, kurie, kaip nustatyta, nėra įkaitų kūnai, grąžinami oriai ir pagarbiai.“

„Jei ne smerktinas „Hamas“ sprendimas paimti įkaitais Izraelio vyrus, moteris, vaikus ir kūdikius, tokios paieškos... nebūtų reikalingos“, – teigiama pranešime.

EP ragina Gazos Ruože visam laikui nutraukti ugnį, tačiau nustatant reikalavimus „Hamas“

21:04

Europos Parlamentas ketvirtadienį paragino Gazos Ruože paskelbti nuolatines paliaubas, su sąlyga, kad nedelsiant bus paleisti islamistų kovotojų laikomi Izraelio įkaitai ir išardyta „Hamas“.

EP priimtoje rezoliucijoje raginama „visam laikui nutraukti ugnį ir atnaujinti pastangas siekiant politinio sprendimo su sąlyga, kad nedelsiant ir besąlygiškai bus paleisti visi įkaitai, o teroristinė organizacija „Hamas“ bus išardyta“.

Už šią neįpareigojančią EP rezoliuciją balsavo 312 teisės aktų leidėjų, 131 buvo prieš, o 72 susilaikė.

„Scanpix“/AP nuotr./Europos parlamentas
„Scanpix“/AP nuotr./Europos parlamentas

Europos Sąjungos valstybės narės dar nerado bendros pozicijos dėl Izraelio ir „Hamas“ konflikto Gazos Ruože. Kai kurios šalys, įskaitant Vokietiją, tvirtai remia Izraelį, o kitos linkusios palaikyti palestiniečius.

Toks bendros pozicijos trūkumas išryškėjo ir EP. Centro dešinioji Europos liaudies partija (ELP) nepritarė pradiniam raginimui besąlygiškai nutraukti ugnį, teigdama, kad tai riboja Izraelio teisę gintis.

„Raginimas nuolat nutraukti ugnį Gazos Ruože, kaip siūloma rezoliucijoje, kenkia Izraelio teisei į savigyną ir kelia dar didesnį pavojų įkaitų gyvybei“, – pareiškė ELP.

J.Bidenas apie Pakistano smūgius Iranui: Teheranas Artimuosiuose Rytuose nėra mėgstamas

19:59 Atnaujinta 21:06

Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad Teheranas nėra itin mėgstamas Artimųjų Rytų regione, kalbėdamas apie Pakistano kariuomenės smūgius Iranui.

„Kaip matote, Iranas nėra itin mėgstamas regione“, – Baltuosiuose rūmuose žurnalistams sakė J.Bidenas. 

Prezidentas pridūrė, kad Vašingtonas šiuo metu bando suprasti, kaip toliau klostysis padėtis regione.

Baltieji rūmai ketvirtadienį paragino Iraną ir Pakistaną vengti įtampos eskalavimo po to, kai abi šalys apsikeitė oro smūgiais viena kitos teritorijoje.

„Labai atidžiai tai stebime. Nenorime, kad padėtis Pietų ir Vidurinėje Azijoje paaštrėtų, ir, kaip tikriausiai numanote, palaikome ryšius su Pakistano kolegomis“, – žurnalistams sakė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby.

„Tai dvi gerai ginkluotos šalys ir mes nenorime, kad regione, būtent tarp šių dviejų šalių, įsipliekstų ginkluotas konfliktas“, – žurnalistams „Air Force One“ lėktuve pareiškė jis.

J.Bidenas: JAV ir JK tęs smūgius prieš Jemeno husius

19:57 Atnaujinta 20:28

Prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad JAV ir Jungtinės Karalystė tęs smūgius Jemeno husiams, Irano remiamiems sukilėliams toliau puolant prekybinius laivus Raudonojoje jūroje.

„Klausiate, ar jie veiksmingi, ar jie sustabdo husius? Ne. Ar jie ketina juos tęsti? Taip“, – Baltuosiuose rūmuose žurnalistams sakė J.Bidenas.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./ Joe Bidenas
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./ Joe Bidenas

Kiek vėliau ketvirtadienį Baltieji rūmai paskelbė, kad smogė Jemeno husių sukilėliams, taikydamiesi į priešlaivines raketas. Vašingtono teigimu, sukilėliai planavo panaudoti šiuos ginklus išpuoliams Raudonojoje jūroje.

„Šį rytą mes vėl tai padarėme, smogdami (...) porai priešlaivinių raketų, kurios, kaip turėjome pagrindo manyti, buvo ruošiamos paleisti į pietinę Raudonosios jūros dalį“, – žurnalistams sakė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby. 

Jemeno husių sukilėliai trečiadienį pažadėjo tęsti išpuolius prieš prekybinius laivus Raudonojoje jūroje po Jungtinių Valstijų sprendimo Irano remiamą grupuotę vėl įtraukti į teroristinių organizacijų sąrašą.

Praėjusią savaitę JAV ir Jungtinė Karalystė beveik 30 objektų Jemene apšaudyti panaudojo daugiau kaip 150 šaudmenų, o vėliau amerikiečių pajėgos atakavo husių radarą, kas buvo pavadinta tolesniais veiksmais, susijusiais su ankstesniais smūgiais.

Praėjusį mėnesį JAV įsteigė tarptautinę karinio jūrų laivyno operatyvinę grupę, kad apsaugotų Raudonosios jūros laivybą nuo husių, kurie kelia pavojų tranzito maršrutui, kuriuo vyksta iki 12 proc. pasaulinės prekybos.

Husiai teigia, kad išpuolius Raudonojoje jūroje rengia, solidarizuodamiesi su palestiniečiais Gazos Ruože, kur Izraelis kariauja su kovotojų grupuote „Hamas“. 

Iranas ragina Pakistaną užkirsti kelią kovotojų grupuotėms

18:57

Irano užsienio reikalų ministerija paskelbė pareiškimą, kuriame dar kartą pasmerkė Pakistano smūgius, ketvirtadienio rytą įvykdytus netoli Saravano miesto Sistano ir Beludžistano provincijoje.

Pareiškime priduriama, kad Teheranas yra įsipareigojęs palaikyti gerus kaimyninius santykius su Pakistanu, tačiau ragina Islamabadą užkirsti kelią „bazių ir ginkluotų teroristinių grupuočių“ kūrimuisi Pakistano teritorijoje.

VIDEO: Iranas surengė mirtiną oro smūgį Pakistane

Ministerija taip pat aprašo antradienį Irano įvykdytą smūgį Pakistano Beludžistano provincijoje ir teigia, kad pastebėjusi, jog kovotojų grupuotė ketina iš Irano išvykti į Pakistaną, „surengė prevencines operacijas prieš šią teroristinę grupuotę“.

Irano užsienio reikalų ministras jau yra sakęs, kad ši operacija buvo nukreipta prieš kovotojų grupuotę „Jaish al-Adl“, kurią jis pavadino „Irano teroristine grupuote“ Pakistane.

Pareiškime priduriama, kad smūgiai buvo suduoti atokiau nuo gyvenamųjų rajonų ir kad į Irano pasienio pajėgų pareigas įeina susidoroti su bet kokiomis grėsmėmis savo žmonėms ar šaliai.

Visų smūgiai raketomis visiems: ar atakos yra susijusios?

18:36

VIDEO: Pakistanas smūgiavo Iranui

Dabar Artimuosiuose Rytuose vyrauja painus ir pavojingas metas, kai kelios šalys vykdo tarpvalstybinius raketų ir dronų smūgius.

Šį mėnesį Izraelis, „Hamas“, JAV, Jungtinė Karalystė, Libanas, Iranas, Jemenas, Sirija, Irakas ir Pakistanas jau paleido raketas ir bepiločius lėktuvus arba patyrė jų smūgius.

Taigi ar visi šie incidentai yra kaip nors susiję? Ir taip, ir ne, sako BBC korespondentas Frankas Gardneris.

Didžiausias ir daugiausiai gyvybių nusinešantis konfliktas tebėra Izraelio ir „Hamas“ konfliktas Gazoje, kuris tęsiasi jau ketvirtą mėnesį. Kadangi JAV yra Izraelio sąjungininkės, Vašingtono veiksmus regione daugelis laiko Izraelio palaikymu.

Tai pasakytina ir apie padėtį Raudonosios jūros pietuose, kur Irano remiami husių sukilėliai taikosi į laivybą, taip, anot jų, remdami palestiniečius Gazoje.

JAV ir jų sąjungininkės teigia, kad tai tėra jūrų piratavimas ir terorizmas. Husiai sako, kad jie nustos tik tada, kai Izraelis panaikins Gazos blokadą.

Iranas, palaikantis glaudžius ryšius su „Hamas“, husiais ir „Hezbollah“, šaudo savo raketas.

Jo taikiniais buvo „Islamo valstybės“ grupuotė Sirijoje – tai atsakas į jų neseniai įvykdytą savižudžių sprogdintojų išpuolį Kermano mieste, Irako Kurdistane esančią vietą, kuri, jų teigimu, buvo Izraelio šnipinėjimo bazė, ir išpuolį prieš beludžų separatistus Pakistane, dėl kurio kilo diplomatinis nesutarimas su Islamabadu.

Būtų gerai, jei nė vienas iš šių incidentų nesukeltų platesnio masto karo Artimuosiuose Rytuose ir dauguma šalių nori to išvengti. Tačiau bendrai jie didina įtampą regione, kuriame yra gilių ir, atrodo, neišsprendžiamų problemų, tvirtina BBC žurnalistas.

 

Irako lyderis vėl reikalauja JAV vadovaujamos koalicijos pasitraukti

18:29

 

en.wikipedia.org/JAV kariškių nuotr./JAV kariai Irake lipa iš sraigtasparnio
en.wikipedia.org/JAV kariškių nuotr./JAV kariai Irake lipa iš sraigtasparnio

Irako ministras pirmininkas Mohamedas Shia al Sudani ketvirtadienį pakartojo savo raginimą JAV vadovaujamai tarptautinei kovos su džihadistais koalicijai pasitraukti iš jo šalies, regione smarkiai išaugus įtampai dėl Izraelio ir „Hamas“ karo.

„Tarptautinės koalicijos misijos užbaigimas yra būtinybė Irako saugumui ir stabilumui“, – sakė jis per televizijos transliuotą renginį Pasaulio ekonomikos forume Davose, Šveicarijoje.

„Tai taip pat būtinybė siekiant išsaugoti konstruktyvius dvišalius santykius tarp Irako ir koalicijos šalių“, – pabrėžė M. Shia al Sudani.

Jo vyriausybei yra reikalinga su Iranu susijusių partijų parama. Pastarosiomis savaitėmis premjeras ne kartą sakė, kad norėtų matyti užsienio karių pasitraukimą iš Irako.

M. Shia al Sudani komentarai pasirodė po JAV smūgių proiranietiškoms grupėms, suduotų reaguojant į atakas prieš amerikiečių ir kitas koalicijos pajėgas Irake, rengtas nuo spalio vidurio.

Koalicijos pajėgos Irake buvo dislokuotos 2014 metais, kovai su džihadistų grupuote „Islamo valstybė“ (IS).

Pentagonas nurodo, kad nuo spalio 17-osios iki sausio 11-osios buvo užfiksuota mažiausiai 130 atakų: 53 Irake ir 77 Sirijoje.

Atsakomybę už daugumą dronų ar raketų atakų prieš užsienio karius prisiėmė „Islamo pasipriešinimas Irake“ – su Iranu susijusių ginkluotų grupuočių darinys, kuris nepritaria JAV paramai Izraeliui, kariaujančiam Gazos Ruože.

Sausio pradžioje per JAV drono smūgį žuvo aukšto rango kariškis ir dar vienas „Hashed al Shaabi“ frakcijos „Harakat al Nujaba“ narys. Šias frakcijas sudaro daugiausia proiranietiškai nusiteikę buvę sukarinti daliniai, dabar integruoti į Irako ginkluotąsias pajėgas.

M. Shia al Sudani ketvirtadienį sakė, jog taip pat būtina „nedelsiant pradėti dialogą, pasiekti supratimą ir grafiką dėl tarptautinių patarėjų misijos pabaigos“.

JAV Irake yra dislokavusios maždaug 2,5 tūkst. karių, o Sirijoje – 900. Jie priklauso tarptautinei koalicijai, kovojančiai su IS. Kitos partnerės yra Prancūzija, Ispanija ir Jungtinė Karalystė.

Koalicija Irake sako, kad nuo 2021-ųjų pabaigos yra sustabdžiusi visas kovines misijas ir kad Irako karinėse bazėse yra tik dėl patarinėjimo ir instruktavimo. 

M. Shia al Sudani pareiškė, kad koalicijos nebereikia.

„Šiandien, kaip rodo visų specialistų Irake ir tarp mūsų draugų analizė, ISIS nekelia grėsmės Irako valstybei“, – sakė jis, pavartodamas kitą IS akronimą.

Kas yra beludžų separatistai, į kuriuos taikosi Pakistanas?

17:21

Pakistanas teigia, kad jo mirtinų oro smūgių metu buvo smogta „teroristų slėptuvei“ Irano teritorijoje.

Pakistano kariuomenė teigė, kad atakavo Beludžių išlaisvinimo frontą (BLF), kuris yra kovotojų grupuotė, siekianti Beludžistano – Pakistano provincijos – nepriklausomybės.

Daug beludžų taip pat gyvena kaimyninėje Irano provincijoje Sistane ir Beludžistane, taip pat Afganistane, skelbia BBC.

BBC nuotr./Pakistanas smogė Iranui Sistano ir Beludžistano provincijoje
BBC nuotr./Pakistanas smogė Iranui Sistano ir Beludžistano provincijoje

BLF jau dešimtmečius kovoja su Pakistano vyriausybe šiame regione – tai viena iš kelių jau daugelį metų regione veikiančių kovotojų grupuočių.

Kovotojai teigia, kad centrinė Pakistano vyriausybė išnaudoja didžiulės provincijos išteklius, išgaudama didelius dujų ir naudingųjų iškasenų išteklius, tačiau neduodama naudos 15 mln. ten gyvenančių žmonių.

BLF kartu su kitais Beludžistano kovotojais dažnai puola dujų projektus, infrastruktūrą ir karinius kontrolės punktus Beludžistane.

Jie taip pat kėsinasi į Kinijos projektus regione, kurie yra didelės Pakistano ir Kinijos ekonominio bendradarbiavimo iniciatyvos dalis.

Per šiuos išpuolius kartais žūsta kinų darbininkai, nors Pakistanas užtikrina, kad daro viską, ką gali, kad juos apsaugotų.

Analitikas: proporcingi išpuoliai palieka erdvės deeskalacijai

17:14

Nors atrodo, kad Irano ir Pakistano išpuoliai, kuriais apsikeitė Iranas ir Pakistanas, didina pavojų, kad regione gali padažnėti karo veiksmai, „Chatham House“ analitinio centro teigimu, smūgių pobūdis gali apriboti tokią grėsmę.

Sanamas Vakilis, „Chatham House“ Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos programos direktorius, BBC radijo 4 laidai „World at One“ sakė, kad iš pradžių „atrodė labai pavojinga Iranui pažeisti kaimyninės šalies, kuri yra branduolinė valstybė, suverenitetą“.

„Tačiau atrodo, kad abiejų pusių išpuoliai buvo proporcingi, todėl panašu, kad čia yra erdvės deeskalacijai. Kadangi abi šalys puola „teroristines grupuotes“, kurios, atrodo, kelia grėsmę abiem šalims, yra erdvės nusileidimui“, – pridūrė jis.

Kas nutinka, kai iškviečiamas kitos šalies pasiuntinys pasiaiškinti?

17:12

Irano ir Pakistano diplomatai reagavo į antradienį ir ketvirtadienio rytą įvykdytus smūgius.

Irano užsienio reikalų ministerija dėl šio klausimo iškvietė Pakistano reikalų patikėtinį, o Pakistanas atšaukė savo ambasadorių iš Irano ir neleido Teherano pasiuntiniui grįžti į Islamabadą.

Tačiau kokią reikšmę turi tai, kad iškviestas aukščiausio rango Pakistano diplomatas Irane?

Trumpas atsakymas – tai gana įprastas nepasitenkinimo demonstravimas, tarptautiniu mastu suprantama diplomatijos kalba, kuria aiškiai išreiškiama šalies, reikalaujančios pasiaiškinti arba išsiųsti užsienio aukšto rango pareigūną, politinė valia.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų