Svarbiausios naujienos
- Irano prezidentas: mes nepradėsime karo, bet griežtai atsakysime, jei kas nors iš mūsų tyčiosis.
- Kataras: „Hamas“ davė preliminarų patvirtinimą dėl paliaubų plano Gazos Ruože.
- Ar tarp JAV ir Irano vis dar galioja taisyklė: jei jūs smogsite mums, mes smogsime atgal.
- Izraelio pajėgos įvardijo tolesnius savo tikslus Gazos Ruože.
- JAV patvirtino planą smogti Irano taikiniams Sirijoje ir Irake.
Visas Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.
Irano prezidentas: mes nepradėsime karo, bet griežtai atsakysime, jei kas nors iš mūsų tyčiosis
10:49
Irano prezidentas Ebrahimas Raisi penktadienį pareiškė, kad jo šalis nepradės karo, tačiau „griežtai atsakys“ visiems, kurie iš jos tyčiosis, praneša „Reuters“.
Irano prezidentas Ebrahimas Raisi penktadienį pareiškė, kad jo šalis nepradės karo, tačiau „griežtai atsakys“ visiems, kurie iš jos tyčiosis, praneša „Reuters“.
E.Raisi komentarai pasirodė po kelias dienas trukusių spėliojimų, kaip Vašingtonas galėtų imtis atsakomųjų veiksmų po to, kai praėjusį savaitgalį per Irano remiamos grupuotės smūgį jų bazei Jordanijoje žuvo trys JAV kariai.
„CBS News“, remdamasi JAV pareigūnais, ketvirtadienį pranešė, kad Jungtinės Valstijos patvirtino kelių dienų smūgių Irake ir Sirijoje planus, nukreiptus prieš daugybę taikinių, įskaitant Irano personalą ir objektus tose šalyse.
„Mes nepradėsime jokio karo, bet jei kas nors norės iš mūsų tyčiotis, sulauks griežto atsako“, – sakė E.Raisi per televiziją transliuojamoje kalboje.
„Anksčiau, kai jie (amerikiečiai) norėjo su mumis kalbėtis, jie sakė, kad karinis variantas yra svarstomas. Dabar jie sako, kad neketina konfliktuoti su Iranu“, – kalbėjo E.Raisi.
„Islamo Respublikos karinė galia regione nekelia ir niekada nekėlė grėsmės jokiai šaliai. Priešingai, ji užtikrina saugumą, kuriuo regiono šalys gali pasikliauti ir pasitikėti“, – pridūrė E.Raisi.
Jungtinės Valstijos įvertino, kad dronas, kuris nužudė tris jų karius ir sužeidė daugiau kaip 40 žmonių, buvo pagamintas Irane, „Reuters“ sakė keturi JAV pareigūnai.
Šaltiniai teigė, kad Irano elitinė Revoliucinė gvardija iš Sirijos atitraukia aukšto rango karininkus.
Irano patarėjai padeda ginkluotoms grupuotėms tiek Irake, kur JAV turi apie 2 500 karių, tiek Sirijoje, kur jų yra 900.
Baltieji rūmai: per oro antskrydžius smogta septyniems objektams Irake ir Sirijoje
01:00
JAV oro antskrydžiai smogė trims objektams Irake ir keturiems Sirijoje, sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas Johnas Kirby.
Jis sakė, kad Baltieji rūmai nežino, kiek kovotojų žuvo ar buvo sužeista, tačiau JAV lėktuvai šiuo metu yra užnugaryje.
Generolas leitenantas Douglas Simsas sakė, kad, pirminiais duomenimis, smūgiai „pataikė būtent į tai, į ką norėjome pataikyti“.
Amerika neinformavo Irako apie smūgius prieš juos atliekant, sakė J.Kirby.
Jis pabrėžė, kad JAV nesiekia karo su Iranu.
J.Bidenas įspėja apie daugiau smūgių „mūsų pasirinktu laiku“
00:54
JAV prezidentas Joe Bidenas teigia, kad JAV atsakas į praėjusį savaitgalį Jordanijoje įvykdytą bepiločio lėktuvo ataką, per kurią žuvo 3 JAV kariai, „bus tęsiamas mūsų pasirinktu laiku ir mūsų pasirinktose vietose“.
JAV pradėjo vykdyti smūgius Irake ir Sirijoje prieš kurį laiką, praėjus beveik savaitei po mirtinos atakos, dėl kurios kaltinama Irano remiama sukarinta grupuotė.
Savo pareiškime J.Bidenas teigia, kad JAV „nesiekia konflikto Artimuosiuose Rytuose ar bet kur kitur pasaulyje. Tačiau tegul tai žino visi tie, kurie gali siekti mums pakenkti: Jei pakenksite amerikiečiui, mes atsakysime“.
Irako kariuomenė: smūgiai „sukels katastrofiškas pasekmes Irakui ir regionui“
00:43
Irako kariuomenės atstovas sakė, kad smūgiai yra „grėsmė, dėl kurios Irakas ir regionas patirs nenumatytų padarinių, o jų pasekmės bus pražūtingos Irako ir regiono saugumui ir stabilumui“.
„Al Kaimo miestai ir Irako pasienio rajonai patiria Jungtinių Valstijų lėktuvų oro smūgius, nes šie smūgiai vykdomi tuo metu, kai Irakas siekia užtikrinti stabilumą regione.“
Atstovas spaudai taip pat sakė, kad šie smūgiai „pažeidžia Irako suverenitetą“ ir „kenkia Irako vyriausybės pastangoms“.
Kur įvyko JAV smūgiai Sirijai ir Irakui?
00:41
JAV karinės pajėgos smogė daugiau kaip 85 taikiniams ir panaudojo 125 tiksliuosius šaudmenis
23:57
JAV centrinė vadovybė paskelbė daugiau informacijos apie smūgius ir nurodė, kad buvo smogta daugiau kaip 85 taikiniams.
Pranešime, paskelbtame svetainėje „X“, teigiama, kad 16 val. (21 val. Jungtinės Karalystės laiku) Irake ir Sirijoje buvo smogta Irano Islamo revoliucijos sargybinių korpuso (IRGC) „Quds Force“ ir su ja susijusioms sukarintoms grupuotėms.
Pasak jos, smūgių metu „panaudota daugiau kaip 125 tikslieji šaudmenys“, be to, dalyvavo keli iš JAV skraidantys ilgojo nuotolio bombonešiai.
Prie Jemeno krantų užfiksuotas sprogimas
23:13
Prie Jemeno krantų įvyko du sprogimai, pranešė Didžiosios Britanijos jūrų saugumo bendrovė „Ambery“.
Pasak jos, su Liberijos vėliava plaukiojantis laivas po sprogimų netoli Zubairo salos nustojo perduoti sekimo informaciją.
Nuo Izraelio ir „Hamas" karo pradžios Jemeno husių grupuotė dažnai puola komercinius laivus Raudonojoje jūroje, nors šiuo atveju ryšys su jos kovotojais dar nenustatytas.
JAV smogia atsakomuosius smūgius Sirijoje ir Irake
22:54 Atnaujinta 00:07
JAV pradėjo atsakomuosius oro smūgius prieš kovotojus Irake ir Sirijoje, pranešė pareigūnai agentūroms „Associated Press“, „Reuters“ ir „NBC News“.
Pirminius smūgius surengė pilotuojami ir nepilotuojami orlaiviai, smogdami į vadovybės ir kontrolės būstines, šaudmenų sandėlius ir kitus objektus, pranešė AP.
Jie buvo surengti kaip atsakas į dronų ataką Jordanijoje, per kurią sekmadienį žuvo trys JAV kariai ir dar apie 40 buvo sužeista.
JAV dėl šio išpuolio apkaltino Irano remiamų kovotojų koaliciją „Islamo pasipriešinimas Irake“.
Irano remiamos sukarintos grupuotės visame regione Izraelio ir „Hamas“ konfliktu pasinaudojo siekdamos pateisinti bent 166 kartus įvykdytus smūgius JAV objektams.
B.Netanyahu „neatmetė visapusiško dviejų valstybių sprendimo“
22:14
Lordas Davidas Cameronas sakė, kad Izraelio ministrui pirmininkui Benjaminui Netanyahu liepė „pradėti kalbėti apie tai, kuo Palestinos valstybė gali būti, o ne apie tai, kuo ji negali būti“.
Užsienio reikalų sekretorius Libano transliuotojui LBCI sakė, kad dalis Jungtinės Karalystės politikos yra pasakyti, kad ateis laikas, kai ji sieks pripažinti Palestinos valstybę, taip pat ir Jungtinėse Tautose.
„Tai negali būti proceso pradžioje. Procesas turi įsibėgėti. Tačiau tai neturi būti proceso pabaigoje“, – sakė lordas D.Cameronas.
B.Netanyahu ne kartą pasisakė prieš Palestinos suverenitetą.
Lordas D.Cameronas, kalbėdamas per regioninę kelionę Libane, teigė, kad B.Netanyahu „neatmetė visapusiško dviejų valstybių sprendimo“.
„Mano žinia jam buvo tokia: pradėkite kalbėti apie tai, kuo Palestinos valstybė galėtų būti, o ne apie tai, kuo ji negali būti“, – sakė jis.
„Štai ko turėtume siekti.“
A.Binkenas ir Saudo Arabijos URM per pokalbį telefonu aptarė karą Gazos ruože
19:55
Kaip pranešė Saudo Arabijos užsienio reikalų ministerija, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas telefonu kalbėjosi su savo kolega Saudo Arabijos princu Faisal bin Farhan apie Izraelio ir „Hamas“ karą Gazos Ruože.
Saudo Arabijos skambučio išklotinėje sakoma, kad pokalbyje buvo aptartos „pastangos, dedamos sprendžiant saugumo ir humanitarines karo pasekmes“.
Valstybės departamentas iš karto nepateikė jokio pareiškimo dėl šio pokalbio.
JT: Gazos Ruože mažiausiai 17 tūkst. vaikų atskirti nuo tėvų
19:37
Jungtinės Tautos penktadienį pranešė, kad, jų skaičiavimais, praėjus beveik keturiems karo mėnesiams Gazos Ruože mažiausiai 17 tūkst. vaikų liko be priežiūros arba buvo atskirti nuo tėvų ar globėjų.
„Kiekvienas iš gali papasakoti širdį veriančią netekties ir sielvarto istoriją“, – sakė Jungtinių Tautų vaikų teisių agentūros UNICEF atstovas palestiniečių teritorijose Jonathanas Crickxas.
„Šis skaičius sudaro vieną procentą visų perkeltųjų gyventojų, t. y. 1,7 mln. žmonių“, – vaizdo ryšiu iš Jeruzalės sakė jis susirinkusiesiems į Ženevoje vykusį susitikimą su žiniasklaida.
Kiekvienas iš jų „yra vaikas, kuris susitaiko su baisia nauja realybe“.
Pasak J.Crickxo, suskaičiuoti vaikus buvo nepaprastai sunku, atsižvelgiant į tai, kad kartais jie patekdavo į ligoninę sužeisti arba ištikti šoko, dėl kurio negalėdavo prisiminti net savo vardo.
Jis teigė, kad konfliktų metu įprasta, jog tėvų netekusiais vaikais rūpinasi artimieji.
Tačiau Gazos Ruože „dėl maisto, vandens ar pastogės stygiaus išplėstinės šeimos pačios patiria sunkumų ir susiduria su iššūkiais norėdamos iš karto pasirūpinti dar vienu vaiku“, teigė J.Crickxas.
UNICEF vaikus, likusius be globėjų, skirsto į dvi grupes: į tuos, kurie buvo atskirti nuo tėvų, ir tuos, kurie yra ne tik atskirti nuo tėvų, bet neturi ir kitų giminaičių.
Milijonui vaikų reikia psichologinės pagalbos
J.Crickxas teigė, kad karas smarkiai paveikė Gazos Ruožo vaikų psichinę sveikatą.
„Jiems pasireiškia tokie simptomai, kaip itin didelis nuolatinis nerimas, apetito stoka, jie negali miegoti, juos ištinka emocijų protrūkiai arba panika kaskart išgirdus sprogimus“, – aiškino jis.
Prieš prasidedant konfliktui UNICEF apskaičiavo, kad daugiau kaip 500 tūkst. Gazos Ruožo vaikų reikia psichikos sveikatos ir psichosocialinės pagalbos.
Dabar agentūra mano, kad tokios pagalbos reikia beveik visiems vaikams, t. y. daugiau nei milijonui vaikų, sakė J.Crickxas.
Karas Gazos Ruože kilo po spalio 7 dieną „Hamas“ surengto išpuolio prieš Izraelį. Šių atakų metu žuvo apie 1 160 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP oficialūs duomenys.
Kovotojai taip pat pagrobė apie 250 įkaitų, o Izraelis teigia, kad Gazos Ruože liko apie 132 iš jų, įskaitant mažiausiai 27 žuvusių belaisvių kūnus.
Anot „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos, per Izraelio karinį puolimą Gazos Ruože žuvo mažiausiai 27 131 žmonių, daugiausia moterys ir vaikai.
„Vaikai neturi nieko bendra su šiuo konfliktu. Tačiau jie kenčia taip, kaip neturėtų kentėti nė vienas vaikas“, – pabrėžė J.Crickxas.
„Nė vienas vaikas neturėtų patirti tokio smurto, koks buvo spalio 7 dieną, ir tokio smurto, kokį patyrėme po to“, – pridūrė jis.
Jis ragino nutraukti ugnį, kad UNICEF galėtų suskaičiuoti, kiek vaikų buvo atskirti nuo tėvų, surasti jų giminaičius ir suteikti psichologinę pagalbą.