Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Izraelio premjeras ir J.Bidenas apsižodžiavo dėl teismų sistemos pertvarkos

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu trečiadienį atmetė Jungtinių Valstijų prezidento Joe Bideno teiginį, kad jis turėtų nutraukti ginčytiną teismų sistemos pertvarkos planą, sakydamas, kad šalis pati priima sprendimus.
JAV prezidento Joe Bideno ir Izraelio premjero Benjamino Netanyahu susitikimo akimirka iš 2016-ųjų
JAV prezidento Joe Bideno ir Izraelio premjero Benjamino Netanyahu susitikimo akimirka iš 2016-ųjų / „Reuters“/„Scanpix“

Tai buvo retas viešas dviejų artimų sąjungininkių nesutarimas. Jis rodo didėjančią trintį tarp Izraelio ir JAV dėl B.Netanyahu sumanytų teismų sistemos pakeitimų, kuriuos jis atidėjo po masinių protestų.

Vėlai antradienį žurnalistų paklaustas, ką premjeras turėtų daryti su šiuo siūlomu teisės aktu, J.Bidenas atsakė: „Tikiuosi, kad jis tai nutrauks“. Prezidentas pridūrė, kad B.Netanyahu vyriausybė „negali toliau eiti šiuo keliu“, ir paragino siekti kompromiso dėl šio Izraelį supurčiusio plano.

B.Netanyahu atsakė, kad Izraelis yra suverenus ir „sprendimus priima savo tautos valia, o ne remdamasis spaudimu iš užsienio, įskaitant geriausius draugus“.

Apsižodžiavimas įvyko B.Netanyahu sustabdžius prieštaringai vertinamus savo vyriausybės teisės aktus, „kad būtų išvengta pilietinio karo“. Šį sprendimą jis priėmė po dvi dienas iš eilės vykusių masinių protestų, kai į Izraelio miestų gatves išėjo dešimtys tūkstančių žmonių.

„Tikėkimės, kad ministras pirmininkas... pabandys rasti tikrą kompromisą, bet tai dar neaišku“, – sakė J.Bidenas žurnalistams išvykdamas iš Šiaurės Karolinos atgal į Vašingtoną.

B.Netanyahu ir jo koalicijoje dalyvaujančios religinės bei ultranacionalistų partijos apie teismų sistemos pertvarką paskelbė sausio mėnesį, praėjus vos kelioms dienoms po to, kai buvo suformuota jų vyriausybė, kuri yra labiausiai per visą Izraelio istoriją nutolusi į politinio spektro dešinę.

Šis pasiūlymas įstūmė Izraelį į didžiausią per pastaruosius dešimtmečius vidaus krizę. Verslo lyderiai, garsiausi ekonomistai ir buvę saugumo vadovai pasisakė prieš planą, teigdami, kad jis stumia šalį diktatūros link.

Pagal planą B.Netanyahu, kuris yra teisiamas dėl kaltinimų korupcija, ir jo sąjungininkams būtų suteiktas paskutinis žodis skiriant šalies teisėjus. Parlamentui, kurį kontroliuoja premjero sąjungininkai, taip pat įgytų įgaliojimus panaikinti Aukščiausiojo Teismo sprendimus ir apriboti Teismo galimybes peržiūrėti įstatymus.

Kritikai teigia, kad teisės aktas sutelks valdžią koalicijos rankose ir pažeis įvairioms valdžios šakoms tenkančių įgaliojimų pusiausvyrą.

B.Netanyahu sakė, kad antradienį prasidėjusiose derybose su opozicijos lyderiais „siekia plataus sutarimo“.

Izraelio parlamento opozicijos lyderis Yairas Lapidas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad Izraelis dešimtmečius buvo artimiausias JAV sąjungininkas, tačiau „radikaliausia šalies istorijoje vyriausybė tai sugriovė per tris mėnesius“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos