Trečiadienį per interviu Tel Avivo televizijos naujienų kanalui „i24 TV“ viceministrės Tzipi Hotovely, priklausančios B.Netanyahu dešiniojo sparno partijai „Likud“, buvo paprašyta pakomentuoti didėjančią prarają tarp Izraelio ir Amerikos žydų, ypač jaunimo.
„Galbūt jie per jauni, kad atsimintų, ką reiškia būti žydu be tėvynės, be valstybės“, – sakė ji anglų kalba ir pridūrė, kad Amerikos žydai „niekada nesiuntė savo vaikų kovoti už savo šalį“.
„Dauguma tų žydų neturi vaikų, tarnaujančių kariuomenėje, einančių į jūrų pėstininkų korpusą, vykstančių į Afganistaną ar Iraką“, – kalbėjo viceministrė.
„Dauguma jų gyvena gana patogiai, jie nežino, ką reiškia, kai tave atakuoja raketomis“, – aiškino T.Hotovely.
Jungtinėse Valstijose studijavęs B.Netanyahu, taip pat einantis užsienio reikalų ministro pareigas, viceministrės komentarus pavadino įžeidžiamais.
„Tokie išpuoliai netoleruotini. Jos pastabos neatspindi Izraelio valstybės pozicijos“, – cituojamas B.Netanyahu vyriausybės išplatintame pareiškime anglų kalba.
„Ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu smerkia įžeidžiamas Tzipi Hotovely pastabas apie Amerikos žydų bendruomenę“, – priduriama jame.
Kairiosios pakraipos laikraštis „Haaretz“ sukritikavo T.Hotovely pateiktus faktus ir pažymėjo, kad JAV oro pajėgų vadas generolas Davidas Lee Goldfeinas yra žydas, kaip ir daug kitų „aukščiausio rango“ karininkų.
„Maždaug 200 tūkst. JAV žydų gyvena Izraelyje ir daug jaunų žmonių tarnauja žydų valstybės kariuomenėje“, – pažymėjo „Haaretz“.
Izraelyje vyrauja ortodoksiška religinė praktika, o JAV labiau paplitusios lankstesnės konservatyviojo judaizmo ir reformuoto judaizmo srovės.
Izraelio kariuomenė ir vietos žiniasklaida dažnai skelbia interviu su „vienišais kariais“ iš Jungtinių Valstijų: jaunais vyrais ir moterimis, palikusiais savo šeimas namuose ir atvykusiais į Izraelį konkrečiu tikslu – atlikti karo tarnybą.
Pastaruoju metu įtampa tarp Izraelio ir JAV žydų bendruomenės išaugo, B.Netanyahu atsisakant įgyvendinti susitarimą, kuris leistų moterims ir vyrams drauge melstis prie Jeruzalės Raudų sienos.
Izraelyje vyrauja ortodoksiška religinė praktika, o JAV labiau paplitusios lankstesnės konservatyviojo judaizmo ir reformuoto judaizmo srovės.
B.Netanyahu vyriausybė taip pat jautriai reaguoja į ultraortodoksiškų politinių partijų, priklausančių premjero koalicijai, reikalavimus. Šių partijų parama yra gyvybiškai svarbi, nes garantuoja B.Netanyahu trapią daugumą parlamente.
Spaudžiamas šių partijų premjeras birželį neribotam laikui įšaldė planus dėl abiem lytims skirtos maldų zonos prie Raudų sienos, kuri yra švenčiausia žydų maldos vieta.