Pranešimas pasirodė Gazos Ruožo palestiniečiams ir izraeliečiams savaitgalį vėl apšaudžius vieniams kitus.
Plėtros planu, apimančiu naudą infrastruktūros ir užimtumo srityse, siekiama parodyti palestiniečiams šiame skurdžiame, Izraelio blokuojamame anklave, kad dėl „Hamas“ smurto kampanijos prieš Izraelį jie gyvena „skurdo, stygiaus, smurto ir didelio nedarbo sąlygomis be [jokios] vilties“, sekmadienį pareiškė Y.Lapidas.
Jis pabrėžė, kad nekviečia derėtis su „Hamas“, nes „Izraelis nesikalba su teroristinėmis organizacijomis, norinčiomis mus sunaikinti“.
Y.Lapidas, kuris pagal susitarimą dėl rotacijos po dvejų metų turi perimti Izraelio premjero postą, pripažino, kad jo planas dar nėra oficiali Izraelio aštuonių partijų koalicijos vyriausybės politika, bet sakė, kad jį remia premjeras Naftali Bennettas.
Pirmuoju plano įgyvendinimo etapu Gazos Ruožo, kur gyvena 2 mln. žmonių, infrastruktūra sulauktų labai reikalingo atnaujinimo, sakė Y.Lapidas, kalbėdamas Reichmano universitete Herclijoje.
„Bus suremontuota elektros sistema, prijungtos dujos, pastatyta vandens gėlinimo gamykla, reikšmingai pagerinta sveikatos apsaugos sistema, atstatyta būstų ir transporto infrastruktūra“, – sakė jis.
„Mainais „Hamas“ įsipareigos dėl ilgalaikės ramybės“, – pabrėžė jis ir pridūrė, kad šio proceso metu tam tikrą vaidmenį vaidintų tarptautinė bendrija, ypač Egiptas.
„To nebus be mūsų partnerių egiptiečių paramos ir dalyvavimo, be jų sugebėjimo kalbėtis su visomis suinteresuotomis šalimis“, – sakė Y.Lapidas.
Jis taip pat įspėjo, kad „bet koks „Hamas“ [įvykdytas] pažeidimas sustabdytų procesą ar atsuktų jį atgal“.
Jei pirmasis etapas eitųsi sklandžiai, vėliau prie Gazos Ruožo krantų būtų pastatyta dirbtinė sala, sudaranti sąlygas uosto statybai, ir sukurta „transporto jungtis“ tarp Gazos Ruožo ir Vakarų Kranto.
Pasak Y.Lapido, jis pristatė planą „partneriams arabų pasaulyje“ ir Jungtinėms Valstijoms, Rusijai, Europos Sąjungai.
„Dar yra darbo, mes vis dar prie braižybos lentos, bet jei šis planas turi sėkmės galimybę ir sulauks plačios paramos, aš pasiūlysiu jį vyriausybei kaip oficialią poziciją“, – sakė Izraelio ministras.
Pasak Y.Lapido, jis pristatė planą „partneriams arabų pasaulyje“ ir Jungtinėms Valstijoms, Rusijai, Europos Sąjungai.
Kelios valandos po jo komentarų plykstelėjo naujas smurtas. Izraelio kariuomenė paskelbė perėmusi mažiausiai dvi iš kelių raketų, paleistų iš Gazos Ruožo į žydų valstybės teritoriją. Izraelio naikintuvai atsakydami anksti pirmadienį smogė keturiems „Hamas“ objektams ir vienam tuneliui Gazos Ruože.
Nė viena iš šalių nepranešė apie jokius nukentėjusiuosius.
Kovos tarp abiejų konflikto šalių tęsėsi jau trečią naktį iš eilės.
Gegužę Izraelis ir „Hamas“ kariavo 11 dienų trukusį, jau ketvirtą nuo 2008 metų tarpusavio karą. Konfliktas baigėsi tarpininkaujant Egiptui pasiekus susitarimą dėl ugnies nutraukimo.
Jungtinių Tautų žmogaus teisių vyriausioji komisarė Michelle Bachelet gegužės pabaigoje sakė, kad per Izraelio antskrydžius Gazos Ruože „sugriauta daug civilinės infrastruktūros“.