Šis labai lauktas susitarimas buvo pasiektas praėjus šešeriems metams po to, kai Izraelio specialiosios pajėgos nukovė 10 turkų aktyvistų per reidą prieš pagalbos flotilę Viduržemio jūroje.
Abi pusės pastaraisiais mėnesiais stengėsi suderinti šią sutartį, Izraeliui ieškant potencialių pirkėjų, suinteresuotų importuoti žydų valstybės priekrantėje aptiktas dujas, o NATO narei Turkijai siekiant atkurti savo įtaką regione, sako analitikai.
Jungtinės Valstijos irgi spaudė abi šalis išspręsti tarpusavio nesutarimus, tikėdamosi, kad jos abi labiau prisidės prie kovos su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“.
Kalbėdamasis su naujienų agentūra AFP vienas Izraelio pareigūnas, nepanoręs viešinti savo vardo, sakė, kad sutartis jau suderinta, bet jos detalės nebus oficialiai paskelbtos anksčiau negu pirmadienį.
Nurodoma, kad derybos vyko Romoje, kur Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu sekmadienį atvyko susitikti su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry.
Susitarimas tarp šalies, kurioje gyventojų daugumą sudaro musulmonai, ir žydų valstybės trečiadienį tikriausiai bus pateiktas tvirtinti Izraelio saugumo kabinetui.
Sumokės 20 milijonų JAV dolerių kompensaciją
Izraelis įsipareigojo sumokėti 20 mln. JAV dolerių (18,14 mln. eurų) kompensaciją už 2010 metais surengtą specialiųjų pajėgų reidą, nusinešusį turkų aktyvistų gyvybių, pirmadienį pranešė Turkijos premjeras Binali Yildirimas.
Sutartyje taip pat numatoma, kad abi šalys „kiek įmanoma greičiau“ apsikeis ambasadoriais, B.Yildirimas sakė per spaudos konferenciją Ankaroje.
Abi pusės kelis mėnesius stengėsi peržengti nesantaiką, rengdamos derybas trečiosiose šalyse.
Naujoji sutartis numato, kad Turkija galės teikti pagalbą palestiniečiams „Hamas“ valdomame anklave, pažymėjo B.Yildirimas.
„Taigi mūsų pirmasis laivas, pakrautas daugiau kaip 10 tūkst. tonų humanitarinės pagalbos krovinių, penktadienį išplauks į Izraelio Ašdodo uostą“, – pridūrė jis.
Izraelio lyderis demonstruoja optimizmą
Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pirmadienį patvirtino, kad jo šalis susitarė su Turkija normalizuoti santykius, pridūręs, kad šis žingsnis taps stipriu postūmiu ekonomikos plėtrai.
Kalbėdamas Romoje po derybų su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry, B.Netanyahu sakė žurnalistams: „Manau, kad normalizuoti ryšius yra svarbus žingsnis.“
Izraelio lyderis pažadėjo pateikti daugiau tos sutarties detalių vėliau pirmadienį, bet sakė, kad šis pasiekimas „turės didžiulę reikšmę Izraelio ekonomikai, o aš taip kalbu turėdamas pagrindą“.
„Ir aš turiu omenyje teigiamus, didžiulius padarinius“, – pabrėžė B.Netanyahu.
Jis taip pat teigė, kad jo Izraelis tęs palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“ kontroliuojamo Gazos Ruožo jūrinę blokadą netgi sudarius susitarimą su Turkija dėl santykių normalizavimo.
B.Netanyahu šią poziciją išdėstė Romoje, Izraelio televizijai tiesiogiai transliuojant tą pareiškimą, kai žydų valstybė ir Turkija suderino seniai lauktą susitarimą užbaigti kelerius metus tvyrojusią įtemptą priešpriešą ir atkurti ryšius.
Abiejų šalių santykiai pašlijo po 2010 metais Izraelio specialiųjų pajėgų surengto kruvino reido prieš laivų flotilę, mėginusią nugabenti pagalbos siuntą Gazos Ruožui.