Po atakos, nusinešusios dviejų įgulos narių gyvybes, vienas izraeliečių pareigūnas pareiškė, kad Teheranas „sėja smurtą ir naikinimą“.
Šiitiška respublika „yra ne vien Izraelio, bet ir viso pasaulio problema. Jo elgesys kelia pavojų laivybos laisvei ir pasaulinei prekybai“, pridūrė pareigūnas.
Gavusios pranešimą apie incidentą JAV karinės jūrų pajėgos atvyko į pagalbą Japonijoje registruotam tanklaiviui „Mercer Street“ ir užfiksavo atakos požymių, sakoma Amerikos kariškių pranešime.
Ten pat nurodoma, kad pirminiai požymiai „aiškiai rodo“, jog buvo surengta į drono smūgį panaši ataka. Šiuo metu tanklaivį lydi JAV karinių jūrų pajėgų laivai; amerikiečių kariškiai išsilaipino „Mercer Street“, kad suteiktų pagalbą įgulai.
Analitikų nuomone, šis incidentas labai panašus į vieną iš atsakomųjų smūgių tarp Izraelio ir Irano vykstančiame „šešėliniame kare“, per kurį su abiem šalimis susiję laivai būdavo atakuojami vandenyse aplink Persijos įlanką.
Izraelio pareigūnas perspėjo, kad „mūsų kampanija prieš juos [Iraną] tęsis“.
Laivo operatorė „Zodiac Maritime“, priklausanti Izraelio milijardieriui Eyalui Oferui, pranešė, kad per ketvirtadienį įvykusią ataką žuvo du įgulos nariai – rumunas ir Jungtinės Karalystės pilietis, dirbęs Britanijos laivų saugos bendrovėje „Ambrey“.
Tanklaivis buvo užpultas Indijos vandenyno šiaurinėje dalyje, kai plaukė iš Dar es Salamo į Fudžeirą be jokio krovinio.
„Mums nieko nežinoma apie žalą kitiems darbuotojams“, – priduriama bendrovės žinutėje. „Zodiac Maritime“ nurodė, kad tanklaivis šiuo metu plaukia į neįvardytą „saugią vietą“, lydimas amerikiečių pajėgų.
Omano valstybinė naujienų agentūra nurodė, kad šalies karinės jūrų pajėgos pasiuntė į pagalbą vieną savo laivą ir patvirtino, kad ataka įvyko ne sultonato teritoriniuose vandenyse.
„Veikiausiai Iranas“
Jungtinės Valstijos, svarbios Izraelio sąjungininkės ir Irano varžovės, reiškė susirūpinimą dėl šio incidento ir pabrėžė siekiančios „nustatyti faktus“.
Izraelyje veikiančio privataus universiteto „IDC Herzliya“ Irano diplomatijos ir saugumo ekspertas Meiras Javedanfaras sakė naujienų agentūrai AFP, kad ataką surengė „veikiausiai Iranas“.
Arabų kalba transliuojanti Irano valstybinė televizija „al Alam“, remdamasi „informuotais regioniniais šaltiniais“, pranešė, kad šis išpuolis yra „atsakas į neseniai Izraelio įvykdytą ataką“ prieš vieną oro uostą vidurio Sirijoje, bet daugiau detalių nepateikė.
Pasak M.Javedanfaro, iraniečiai „jaučiasi esantys daug nepalankesnėje padėtyje, kalbant apie atsaką į atakas Irane, kurios buvo siejamos su Izraeliu“, įskaitant balandį surengtą smūgį Natanzo urano sodrinimo kompleksui, esą įvykdytą žydų valstybės.
Atakos prieš jūrų laivybą „yra viena iš sričių, kur [iraniečiai] mano galintys bent mėginti atkeršyti“, sakė ekspertas. Jis pridūrė, kad naujausia ataka žymi „šešėlinio karo“ tarp Irano ir Izraelio eskalavimą.
Vis dėlto M.Javedanfaras prognozavo, kad šios priešpriešos dinamika vargu ar smarkiai pasikeis.
„Abi pusės toliau darys, ką daro“, – kalbėjo jis.