Šis žingsnis tikriausiai padidins įtampą su Irano remiama sukarinta grupuote.
Žinia apie šią operaciją buvo netikėtai paskelbta praėjus kelioms valandoms po Izraelio premjero Benjamino Netanyahu susitikimo Briuselyje su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo dėl regioninių grėsmių. Kaip pranešama, jie abu ne kartą perspėjo dėl Irano, pagrindinio Izraelio priešininko, veiklos.
B.Netanyahu sakė aptaręs šią operaciją su M.Pompeo ir pabrėžė, kad aptikti tuneliai pažeidžia Jungtinių Tautų rezoliuciją, padėjusią užbaigti 2006 metų Izraelio karą su „Hezbollah“.
„Kad ir kas mėgintų pakenkti Izraelio saugumui, jie brangiai sumokės, – sakoma B.Netanyahu pranešime. – Tęsime savo veiksmus – slaptus ir atvirus – kad užtikrintume Izraelio saugumą.“
Izraelio kariuomenės atstovas leitenantas pulkininkas Jonathanas Conricusas sakė, kad „koviniai tuneliai“ dar nėra užbaigti. Jis atsisakė komentuoti, kiek tunelių buvo rasta, kai jie pasiekė Izraelio teritoriją, ir kaip jie bus sunaikinti.
„Pradėjome operaciją „Šiaurės skydas“, kad atskleistume ir užkirstume kelią atakoms iš kitapus sienos, naudojantis tuneliais, iškastais teroristinės organizacijos „Hezbollah“ iš Libano į Izraelį“, – žurnalistams sakė J.Conricusas.
Vėliau kariuomenė patikslino aptikusi vieną tunelį, prasidedantį po vienu namu Kafr Kelos vietovėje pietų Libane ir pasiekusį Izraelio teritoriją. Kariškiai pridūrė dedantys pastangas jį „neutralizuoti“.
Šis apie 200 metrų ilgio tunelis yra maždaug 25 metrų gylyje, sakė J.Conricusas.
Teritorija šalia Izraelio miestelio Metolos buvo paskelbta uždara karine zona. Kariuomenės išplatintose nuotraukose matyti sunkiosios mašinos, kasančios gilias duobes.
Visos šios operacijos vyks Izraelio teritorijoje, pažymėjo J.Conricusas. Vis dėlto išlieka pavojus, kad „Hezbollah“ imsis kokių nors atsakomųjų veiksmų.
JAV prezidento Donaldo Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas sakė, kad „JAV tvirtai palaiko Izraelio pastangas apginti savo suverenitetą.“
„Kalbant plačiau, raginame Iraną ir visus jo agentus sustabdyti savo regioninę agresiją ir provokaciją, keliančią nepriimtiną grėsmę Izraeliui ir regiono saugumui“, – pabrėžė J.Boltonas.
Tuo metu padėtį pasienyje stebinčios Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgos nurodė, kad antradienį buvo ramu ir nebuvo jokių padidėjusios įtampos ženklų.
Pasak J.Conricuso, šie tuneliai yra dalis 2012 metų „Hezbollah“ plano „perkelti kovos lauką į Izraelį“ ir „užkariauti Galilėją“ per būsimą konfliktą, infiltuojantis į žydų valstybės teritoriją.
2013 metais Izraelio kariškiai ėmėsi veiksmų dėl pranešimų, kad „Hezbollah“ kasa tunelius, bet nė vieno jų nerado, sakė kariuomenės atstovas.
Per 2014 metų Izraelio karo su Gazos Ruožą kontroliuojančiu palestiniečių islamistų judėjimu „Hamas“ pastarojo kovotojai naudojo po siena iškastus tunelius atakoms rengti. Po šio konflikto izraeliečių kariuomenė paskelbė nustačiusi, kad „Hezbollah“ ir „Hamas“ dalijasi patirtimi“, todėl greitai buvo imtasi pastangų neleisti, kad libaniečiai kovotojai pasinaudotų panašiais tuneliais.
Per konfliktą su „Hamas“ kariuomenė naudojo įvairias priemones tuneliams iš Gazos Ruožo griauti arba juos užkimšti.
Kariškiai nurodė, kad jokių tunelių iš Libano išėjimo angų Izraelyje nėra.
J.Conricusas sakė, kad „laiko Libano vyriausybę atsakinga už visą prieš Izraelį nukreiptą veiklą, vykdomą Libane“.