Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad atsakomieji veiksmai, kuriuos per savaitę Izraelis įvykdė Gazos Ruože tebuvo „tik pradžia“ ir nurodė, kad susidoros su visais ligi paties paskutinio grupuotės „Hamas“ kovotojo.
„Kiekvienas „Hamas“ narys yra miręs žmogus“, – sakė B.Netanyahu po to, kai buvo paskelbta, kad per žiaurų išpuolį prieš Izraelį buvo nužudyta daugiau nei 1400 žmonių.
Operacijos „Geležiniai kalavijai“ tikslas atrodo kur kas ambicingesnis nei bet kas, ką kariuomenė Gazoje planavo anksčiau, pažymėjo naujienų tarnyba BBC.
Numatyta, kad sausumos invazija į Gazos Ruožą turėtų apimti kovas mieste, einant nuo namo prie namo. Tai kelia didžiulę riziką civiliams gyventojams, nors penktadienio naktį Izraelis nurodė šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje gyvenantiems žmonėms evakuotis. Oro antskrydžiai jau pareikalavo šimtų gyvybių, o daugiau kaip 400 tūkst. žmonių jau dabar paliko savo namus.
BBC įvardijo, kad tikėtina antžeminė karinė operacija priklauso nuo kelių veiksmų, kurie gali ją sužlugdyti.
Straipsnyje priminta, kad 2014 m. Izraelio pėstininkų batalionai patyrė didelių nuostolių dėl prieštankinių minų, snaiperių ir pasalų, o per mūšius Gazos miesto šiauriniame rajone žuvo šimtai civilių. Manoma, kad pasimokęs iš klaidų Izraelis dėl šios priežasties pareikalavo evakuoti 1,1 mln. palestiniečių iš šiaurinės Gazos Ruožo dalies.
Gynybos ekspertas: visiškai nekontroliuojant požeminio tinklo, kuriame, tikėtina, įsikūrusios „Hamas“ vadavietės, bet kokia karinė šiaurinės Gazos kontrolė bus nesaugi.
Pirmadienį Izraelio kariuomenė pašaukė 300 tūkst. rezervistų, kurie papildys 170 tūkst. nuolatinės kariuomenės karių, ir sutelkė juos prie Gazos Ruožo sienos, pažymėjo britų leidinio „The Guardian“ gynybos ekspertas Danas Sabbaghas.
Kliūtys Izraelio pajėgoms
Nors Izraelio pajėgos yra kur kas pranašesnės už tas, kurias turi „Hamas“ smogikai, antžeminis puolimas yra kupinas netikrumo.
Apskaičiuota, kad iš pradžių „Hamas“ gali tikėtis 30 tūkst. Izraelio kariuomenės karių, t. y. gal dešimtadalio tikėtinų invazijos pajėgų, ir nuo jų apsiginti neturi nei tankų, nei oro pajėgų.
Tikėtina, kad tokia persvara turėtų suteikti Izraelio gynybos pajėgoms dideles galimybes užimti Gazos ruožo teritoriją, į kurią įeina ir pagrindinis miesto centras – Gazos miestas.
„The Guardian“ ekspertas pažymėjo, kad „Hamas“ grupuotė jau seniai buvo pasirengusi Izraelio įsiveržimui ir iškasė sudėtingą tunelių tinklą Gazos Ruože, kad jos pajėgos galėtų išlikti gyvos po bombardavimo iš oro. Kai kurių tunelių, kuriuos Izraelis aptiko jau anksčiau, nes jie ėjo po pasienio tvora, gylis siekia 70 metrų.
Gazos Ruožas – viena iš tankiausiai apgyvendintų vietovių pasaulyje. Manoma, kad „Hamas“ kovotojai pažįsta kiekvieną jos centimetrą, todėl galės tuo pasinaudoti, norėdami iš pasalų užpulti Izraelio karius.
Izraelis taip pat planavo, ir jei jo gynybos pajėgos įgis įėjimų į tunelius kontrolę, greičiausiai juos užminuos, o ne bandys į juos patekti, atkreipė dėmesį D.Sabbaghas.
„Tačiau visiškai nekontroliuojant požeminio tinklo, kuriame, tikėtina, įsikūrusios „Hamas“ vadavietės, bet kokia karinė šiaurinės Gazos kontrolė bus nesaugi“, – pridūrė jis.
Spėliojama, kad įsiveržimas, kuriuo siekiama pašalinti „Hamas“ kaip kontroliuojančią jėgą, gali būti prasmingas tik tuo atveju, jeigu okupacija būtų visiška.
Buvęs Jungtinės Karalystės slaptosios žvalgybos tarnybos vadovas: Negalima išžudyti visų teroristų, nesukūrus daugiau teroristų.
„Tai buvo platesnio masto argumentai, kuriais buvo grindžiama 20 metų trukusi JAV vadovaujama Afganistano okupacija, atsakant į Rugsėjo 11-osios išpuolius“, – pridūrė „The Guardian“ apžvalgininkas.
Panašios nuomonės laikosi ir Karališkojo Jungtinių tarnybų instituto analitikas H.Hellyeris, kuris pažymėjo, kad norėdamas perimti kontrolę, Izraelis turės „sunaikinti visus Gazos valdymo pajėgumus“ ir pakeisti juos karine administracija, kartu beveik neabejotinai kovodamas su tebesitęsiančiu sukilimu.
Ar pavyks sunaikinti „Hamas“?
Beveik neabejotina, kad antžeminė invazija bus kruvina, ir gali būti, kad tarptautinė politinė parama Izraeliui, kuri yra didelė po prieš savaitę įvykusio žiauraus „Hamas“ išpuolio, per kurį žuvo bent 1400 Izraelio civilių gyventojų, sumažės, nes daugybė palestiniečių dabar žūsta arba lieka įkalinti be pastogės, maisto ar elektros.
Izraelio ginkluotųjų pajėgų generalinio šabo viršininkas Herzis Halevis viešai pažadėjo „išardyti“ „Hamas“.
„Nemanau, kad Izraelis gali išardyti kiekvieną „Hamas“ organizacijos ląstelę, nes tai yra ekstremistinio islamo idėja, – BBC teigė Izraelio kariuomenės radijo karinis analitikas Amiras Bar Shalomas. – Tačiau galima ją susilpninti tiek, kiek tik pavyksta, kad ji neturėtų jokių operatyvinių pajėgumų“.
Pastarąją savaitę netrūksta politikos ekspertų svarstymų, apie tai, kur toliau gali krypti šis karas. Tarptautinio strateginių studijų instituto Artimųjų Rytų ekspertas Hasanas Alhasanas virtualaus seminaro metu klausė „yra kokia nors perspektyvi karinė strategija, išskyrus visišką etninį Gazos valymą, kuri leistų visam laikui nugalėti „Hamas“, ir ar taip Izraelis nepakliūva į „Hamas“ paspęstus spąstus?“.
Jo nuomone, „Hamas“ gali „atsinaujinti per vieną ar dvi kartas“.
Buvęs Jungtinės Karalystės slaptosios žvalgybos tarnybos vadovas seras Alexas Youngeris šiuo klausimu išsakė anksčiau šią savaitę išsakė panašią mintį: „negalima išžudyti visų teroristų, nesukūrus daugiau teroristų“.
Tačiau Yossi Melmanas, vienas pagrindinių Izraelio saugumo ir žvalgybos žurnalistų, BBC pažymėjo, kad anksčiau ar vėliau Izraelio sąjungininkai įsikiš, jei pamatys badaujančių žmonių vaizdus.
„Vyriausybė ir kariuomenė mano, kad juos remia tarptautinė bendruomenė – bent jau Vakarų lyderiai. Filosofija yra tokia: „Mobilizuokime jėgas, turime daug laiko“, – pažymėjo jis.
Tuo metu buvęs diplomatas ir Jungtinės Karalystės nacionalinio saugumo patarėjas loras Kimas Darrochas interviu metu BBC naujienų laidoje pažymėjo, kad išorės veikėjų įtaka yra svarbi ir įvardijo tris dalykus, kuriuos jie gali padaryti, kad Izraelio ir „Hamas“ grupuotės konfliktas būtų kuo mažiau žalingas.
Pirma, jis pakartojo savo patarimą vyriausybėms raginti Izraelį suteikti daugiau laiko Gazos ruožo gyventojų evakuacijai prieš numatomą antžeminį puolimą.
Lordas K.Darrochas taip pat paragino kitų valstybių vadovus pakartoti JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno žodžius, kad Izraelis, atsakydamas į „Hamas“ atakas, „turi veikti pagal karo taisykles“ ir stengtis kuo labiau sumažinti civilių aukų skaičių.
„Trečia, turime stengtis užtikrinti, kad [Vakarų Krante] nebūtų eskalacijos, o tai reiškia, kad reikia kalbėtis su [Palestinos prezidentu Mahmudu] Abasu“, – pridūrė jis.
Šiuo klausimu lordas K.Darrochas pažymėjo, kad Vakarų Kranto vadovybė turėtų „stengtis... viską nuraminti“.
„Vakarų Krante bus daug sielvarto dėl to, kas vyksta Gazoje. Žmonės norės kažkaip atkeršyti, bet tai tik pablogins padėtį... ir sukels dar didesnį kraujo praliejimą“.
Įkaitų gelbėjimas
Vienas didžiausių Izraelio pajėgoms teksiančių uždavinių bus išlaisvinti 120 įkaitų, kurių skaičių šeštadienį patikslino Izraelio gynybos pajėgos.
Daugelis įkaitų yra izraeliečiai, tačiau tarp jų taip pat yra daug užsienio piliečių ir dvigubą pilietybę turinčių asmenų, todėl kelios kitos vyriausybės, įskaitant JAV, Prancūziją ir Jungtinę Karalystę, yra suinteresuotos šia operacija ir jų saugiu išlaisvinimu.
Neaišku, kokią įtaką įkaitų likimas turės kariniams planuotojams, be to, Izraelio vadovams daromas ir vidaus spaudimas.
A.Bar Shalomas situaciją prilygino 1972 m. Miuncheno olimpinėms žaidynėms, kai palestiniečių šaulys užgrobė Izraelio sportininkus ir nužudė 11 žmonių.
Buvo pradėta operacija, kurios tikslas buvo surasti ir nužudyti visus su išpuoliu susijusius asmenis, todėl, jo nuomone, vyriausybė norės sučiupti visus už pagrobimus atsakingus asmenis.
Išgelbėti tiek daug žmonių, laikomų įvairiose Gazos Ruožo vietovėse, gali nepavykti Izraelio elitinio padalinio „Sayeret Matkal“ komandosams. „Hamas“ jau pagrasino sušaudyti įkaitus, kad atgrasytų Izraelį nuo puolimo.
2011 m. Izraelis iškeitė daugiau kaip 1000 kalinių į penkerius metus „Hamas“ laikyto kario Gilado Šalito paleidimą. Tačiau Izraelis dukart pagalvos prieš dar vieną didelį kalinių išlaisvinimą, nes vienas iš vyrų, išlaisvintų per tą mainų sandorį, buvo Yahya Sinwaras, kuris vėliau tapo „Hamas“ politiniu lyderiu Gazos Ruože.
Šeštadienį pranešta, kad dar vienas iš per minėtą apsikeitimą kaliniais išlaisvintų asmenų Ali Qadi, „Hamas“ elitinių komandosų pajėgų „Nukhba“ kuopos vadas, dalyvavęs praeitą šeštadienį vykdytoje atakoje prieš Izraelį ir šaudęs civilius, buvo nukautas Izraelio karinių oro pajėgų.