J.Assange'o sužadėtinė ragina JK „nutraukti politinę bylą“

Juliano Assange'o sužadėtinė antradienį kreipėsi į Jungtinės Karalystės vidaus reikalų sekretorę Priti Patel ir paragino užbaigti jam iškeltą „politinę bylą“.
Julianas Assange'as
Julianas Assange'as / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pirmadienį JK aukščiausios instancijos teismas atsisakė suteikti leidimą vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjui J.Assange'ui užginčyti žemesnio teismo sprendimą dėl jo ekstradicijos Jungtinėms Valstijoms, siekiančioms teisti jį už šnipinėjimą.

Panašu, jog po šio teismo išaiškinimo J.Assange'as išnaudojo visas JK egzistuojančias teisines priemones, kad nebūtų perduotas JAV. Vašingtonas nori jį teisti dėl virtinės kaltinimų, susijusių su daugybės įslaptintų JAV karinių ir diplomatinių dokumentų apie amerikiečių vadovautus karus Irake ir Afganistane paviešinimu 2010 metais.

Tačiau J.Assange'o advokatai galėtų teikti apeliaciją dėl kokio nors kito bylos klausimo, o konservatorė P. Patel turi nuspręsti, ar leisti jį išduoti.

„Dabar ekstradicijos [klausimas] oficialiai pereis į politinę fazę, – sakoma J.Assange'o sužadėtinės Stellos Moris pareiškime. – Juliano likimas dabar vidaus reikalų sekretorės Priti Patel rankose.“

„Tai politinė byla ir ji gali ją užbaigti, – sakė S.Moris, turinti su J.Assange'u du mažus vaikus. – Jos galioje įrodyti, kad JK yra geresnė už visa tai.“

„Tam reikia politinės drąsos, bet to reikia norint išsaugoti atvirą visuomenę, ginančią leidėjus nuo užsienio persekiojimo“, – pridūrė ji.

J.Assange'o byla tapo svarbi žiniasklaidos laisvei. Jo šalininkai kaltina Vašingtoną bandymu tildyti žiniasklaidą susirūpinimą keliančiais saugumo klausimais.

Jei Amerikoje būtų nuteistas pagal kovos su šnipinėjimu įstatymą, J.Assange'ui grėstų įkalinimas iki 175 metų, tačiau kokia reali bausmė jam būtų paskirta, sunku prognozuoti.

J.Assange'as griežto režimo kalėjime laikomas nuo 2019 metų balandžio, kai buvo suimtas dėl paleidimo už užstatą sąlygų pažeidimo. Prieš tai jis septynerius metus praleido Ekvadoro ambasadoje Londone, kur 2012 metais paprašė prieglobsčio, kad išvengtų ekstradicijos dėl kaltinimų lytiniais nusikaltimais Švedijoje.

Švedija 2019 metų lapkritį nutraukė tyrimą dėl įtariamų lytinių nusikaltimų, nes nuo jų praėjo per daug laiko, bet J.Assange'as liko kalėjime, kol bus išnagrinėtos visos galimos JAV apeliacijos.

S.Moris savaitgalį paskelbė, kad ji ir J.Assange'as kovo 23 dieną susituoks Belmaršo kalėjime. JK pareigūnai tam jau davė leidimą. Ceremonijoje dalyvaus keturi svečiai, du liudininkai ir du sargybiniai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų