Po susitikimo su Džordžijos azijiečių kilmės amerikiečių bendruomenės lyderiais J. Bidenas pasakė trumpą kalbą Atlantos Emory universitete ir neapykantą bei rasizmą pavadino „bjauriais nuodais, seniai nuodijančiais mūsų šalį“.
Į tokį fanatiškumą ir smurtą Jungtinėse Valstijose „dažnai reaguojama tyla“, sakė jis.
„Tačiau tai turi pasikeisti, nes mūsų tyla yra bendrininkavimas. Negalime būti bendrininkai“, – pabrėžė J.Bidenas ir paragino amerikiečius „kovoti su šiuo ksenofobijos atgijimu“.
Jis taip pat priekaištavo ankstesniam prezidentui Donaldui Trumpui, nors jo vardo nepaminėjo. „Žodžiai turi pasekmių. Tai koronavirusas ir taškas“, – sakė jis.
D.Trumpas pernai pandeminį koronavirusą, Jungtinėse Valstijose jau nusinešusį 540 tūkst. gyvybių, ne kartą pavadino „Kinijos virusu“.
J.Bidenas pažymėjo, kad išpuolių prieš azijiečių ir Ramiojo vandenyno saliečių kilmės amerikiečius smarkiai daugėja. Šią tendenciją patvirtina duomenis apie diskriminacijos, neapykantos ir ksenofobijos incidentus renkanti nevyriausybinė organizacija „Stop AAPI Hate“, nurodanti, kad nuo praėjusių metų pradžios užregistruota kone 3,8 tūkst. žodinio ir fizinio užpuolimo, diskriminacijos, pilietinių teisių pažeidimo atvejų.
J.Bideno kelionė į Atlantą buvo suplanuota prieš kurį laiką. Iš pradžių planuota, kad pagrindinis jos akcentas bus prezidento kovos su COVID-19 planas.
Atvykęs į šį pietinį miestą J.Bidenas apsilankė Ligų kontrolės ir prevencijos centruose (CDC), kur išklausė pareigūnų informaciją ir paminėjo svarbų JAV vakcinavimo kampanijos etapą – 100 mln. vakcinų dozių sunaudojimą.
„Padarėme tai per maždaug 60 dienų“, – sakė prezidentas.
Tačiau po šios savaitės išpuolių didžiausiame Džordžijos mieste ir netoli jo J.Bidenas, kurį lydėjo viceprezidentė Kamala Harris, į darbotvarkę įtraukė susitikimą su azijiečių kilmės amerikiečiais.
„Veria širdį“
Antradienį per išpuolius trijuose Atlantos regiono masažo salonuose buvo nušauti aštuoni žmonės, areštuotas 21 metų įtariamasis.
Robertui Aaronui Longuipateikti aštuoni kaltinimai nužudymu ir vienas kaltinimas užpuolimu sunkinančiomis aplinkybėmis.
Šešios aukos yra azijiečių kilmės moterys.
Pasak J.Bideno, „veria širdį“ klausantis gedinčių bendruomenės narių.
Tarp jų buvo Stephanie Cho, teisinių konsultacijų ne pelno organizacijos „Asian Americans Advancing Justice-Atlanta“ vykdomoji direktorė.
Vėliau televizijai CNN ji sakė, kad susitikime dalyvavusios azijiečių kilmės moterys, tarp jų K.Harris, kurios motina buvo imigrantė iš Indijos, „išgyveno labai liūdną akimirką“ svarstydamos smurto prieš azijiečių kilmės moteris klausimą.
Pasak policijos, R.A.Longas prisipažino įvykdęs išpuolius, bet teigia, kad jo motyvas buvo ne rasinė neapykanta.
Įtariamasis policijai sakė, kad yra priklausomas nuo sekso ir norėjo „pašalinti“ pagundą, prieštaravusią jo griežtiems religiniams įsitikinimams.
Pareigūnai šio motyvo nepatvirtino, bet daug kas mano, kad šios žmogžudystės apnuogino seksizmą ir rasizmą Jungtinėse Valstijose.